ÖSS'de kopya suç değil, 21 öğrenci serbest

Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) sahtecilik yaptığı için gözaltına alınan 48 kişiden, kopya çektiği saptanan 21'i, TCK'da 'ÖSS'de kopya çekmeyi' suç sayan bir madde olmadığı için serbest bırakıldı.

ŞANLIURFA - Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) sahtecilik yaptığı için gözaltına alınan 48 kişiden, kopya çektiği saptanan 21'i, TCK'da 'ÖSS'de kopya çekmeyi' suç sayan bir madde olmadığı için serbest bırakıldı. Diğer 27 zanlıdan 16'sı 'organize suç örgütü kurmak ve haksız kazanç elde etmek' suçlarından tutuklandı.
Şanlıurfa polisinin dört ilde gerçekleştirdiği operasyon sonucunda özel dershane sahibi Halis Ata ve İmam Demir adlı öğretmenler ve üniversite öğrencisi Hasan Günbay'ın liderliğinde oluşturulduğu öne sürülen bir gruba operasyon yapılmıştı. Örgütün ÖSS'ye girecek öğrencilere 'sınavı kazanma garantisi' verdiği, 10 üniversite öğrencisini 'joker' adı verilen uygulamayla bazı öğrencilerin yerine, 5 ile 50 bin YTL karşılığı ÖSS'ye soktuğu saptandı. Kendi başına sınava giren diğer öğrencilerinse salona ince tasarım cep telefonlarıyla sokulduğu belirlendi. Bu öğrencilere yanıtlar mesaj olarak geçildi. Kopya çekenler dün bırakılırken, Demir'le Günbay'ın aralarında olduğu 16'sı tutuklandı.