ÖSS'de 'sıfır' çekenlerle yüz yüze görüşülecek

ÖSS'de 'sıfır' çekenlerle yüz yüze görüşülecek
ÖSS'de 'sıfır' çekenlerle yüz yüze görüşülecek

Üniversiteye giriş sınavındaki başarısızlıkların nedeni, YÖK tarafından incelemeye alındı.

ANKARA - Üniversitelerden oluşturulacak bir ekip, 2009 ÖSS’de sıfır alan adaylarla yüz yüze görüşerek sıfır almalarının nedenlerini araştıracak.
YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin dün  yaptığı ‘2009 ÖSS ve ÖSYS Sonuçları ile Ortaöğretimin Sorunları ve Çözüm önerileri’ başlıklı toplantıya başkanlık eden YÖK üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, yaptığı açıklamada, toplantıda, kamuoyunda ‘ÖSS’de sıfır alan adaylar’ olarak isimlendirilen adayların da ele alındığını belirtti.

Akademik ekip oluşturuldu
Üniversitelerden oluşturulacak bir akademik ekibin, konuyu ‘sıfır’ alan adaylarla yüz yüze görüşerek bu sonucu almalarının nedenlerini ortaya çıkaracaklarını ifade eden Günay, sözlerine şöyle devam etti:
“Bu ekip bilimsel çerçevede adaylarla anketler yoluyla ve görüşerek saha çalışması yapacak. Tabii adayların hepsi ile değil ama bir örneklem seçilerek görüşülebilir. Çünkü ‘sıfır’ alan adaylar tüm illerde var ve adayların bilgileri de ÖSYM’de mevcut. Bu nedenle yüz yüze görüşme imkânı olabilir, nedenleri adaylardan birebir öğrenilebilir. Bu yolla ’sıfır’ alan adaylar neden bu sonucu almış anlamaya çalışacağız.”

Çubukçu’ya da sunulacak
Ayrıca toplantıda ortaya çıkan görüşlerin ve değerlendirmelerin raporlaştırılarak Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’a sunulacağını belirten Günay, bundan sonraki toplantının 15 Ekim 2009’da gerçekleştirileceğini söyledi. (Radikal)