ÖSS'de tekrar vakti

ÖSS'ye 10 gün kala uzmanlar uyarıyor: Yeni konular öğrenmeye çalışmayın, bundan sonra konu tekrarı ve deneme sınavları yapmak daha doğru bir yöntem.

İSTANBUL - Bu yıl yaklaşık 2 milyon öğrencinin gireceği Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) için geri sayım başladı. Eğitim uzmanları, öğrencilerin sınava az bir süre kala bilgilerini tekrarlamalarını ve dinlenmelerini öğütlüyor.
ÖSS'ye başvuranlar geçen yıla oranla yüzde 18.8 arttı. 1 milyon 902 bin 250 adayın gireceği 20 Haziran'da yapılacak 2004 ÖSS yaklaştıkça adayların heyecan ve kaygıları artıyor. MEF Dershanesi Rehberlik va Araştırma Birim Müdürü Erdem Kaya, şu tavsiyelerde bulundu:
"Öncelikle bildiğiniz konuları tekrarlayarak pekiştirmeye çalışmak lazım. Dengeli beslenmek ve düzenli uyumak başarıda önemli bir etken. Ayrıca belirli aralıklarla deneme sınavları çözmek yapılacak en iyi çalışma. Bilgi bakımından yapılan hazırlık moral açısından da yapılmalı.
Sınav, bir kişilik değerlendirmesine yol açmamalı. Öğrenci her koşulda değerli ve özel olarak görmeli kendini. Fazla yorucu olmayan egzersizler, derin ve dinlendirici nefes alarak dinç bir bünye ile sınava girmek stresi azaltır. Adaylar kafalarında sınava ilişkin senaryolar yaratmadan şu yaklaşımda şöyle düşünmeli: Bu sınav gibi onlarca sınav yaptım. Sınav başladığında göreceğim ki bildiğim konular ve çözebileceğim sorular bulunacak."
Dikkat edilecek noktalar
Uğur Kariyer Merkezi Genel Koordinatörü psikolojik danışman Fulya Kurter de sınav öncesi dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

  • Sınava az bir zaman kaldı, yeni konular öğrenip bilmediğiniz konuları öğrenmek için çaba harcamayın.
  • Sınava gireceğiniz okulu önceden görün. Sınav yerine ne kadar zamanda ulaşacağınızı hesaplayarak sınav sabahı için yol ve zamanlamanızı tespit edin, alternatif yolları araştırın.
  • Sınav mekânına sınavdan yarım saat önce ulaşacak şekilde plan yapın.
  • Sınavdan önceki akşam hafif yiyecekleri tercih edin. Uykunuzu alabilecek şekilde alışkın olduğunuz saatte yatın. Sevdiğiniz bir müzik dinleyin.
  • Sınav gününe iyi bir kahvaltıyla başlayın. Rahat kıyafetler giyin.
  • Türkçeden kendinizi '35, matematikten 20 soru yapmalıyım' gibi kesinlikle şartlandırmayın.