ÖSS'de tüm gözler 2008'de

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) başvuruları dün başladı. ÖSS ve meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş başvuruları 23 Mart'a kadar sürecek. 2007 ÖSS, 2008 ÖSS'nin gölgesinde yapılacak.

ANKARA/İSTANBUL - Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) başvuruları dün başladı. ÖSS ve meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş başvuruları 23 Mart'a kadar sürecek. 2007 ÖSS, 2008 ÖSS'nin gölgesinde yapılacak.
2008 ÖSS'nin dört gözle beklenmesinin nedeni, 2004 yılında genel lise eğitiminin dört yıla çıkarılması. 2004'te dört yıllık eğitime geçen liseler, 2008'de hiç mezun vermeyecek. Yani sınava katılanların sayısı otomatik olarak yaklaşık 500 bin kişi azalacak.
Bazı dershaneler uygulamanın diğer yıllarda ÖSS'ye girmiş veya girecek adaylar için adaletsizlik olduğunu söylese de Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan sonuçların adayları 'çok da fazla etkilemeyeceğini' düşünüyor.
Prof. Dr. Yarımağan, genel liseler mezun vermese de Anadolu liselerinden başarılı bir öğrenci kitlesinin sınava gireceğini hatırlatarak şöyle konuştu: "2008 ÖSS'de aday sayısında üçte bir oranında düşüş yaşanacağını tahmin ediyoruz. O yıl sınava girecek adaylar için aşırı derecede olmasa da bir fırsat olduğu doğrudur. Sistem değişikliğinin doğası gereği böyle bir boşluk oluştu, kaçınılmazdı. Değişiklik sadece çok iyi öğrenciler ve onların yerleşeceği üniversiteler arasında olacak."
'Kontenjan düşürülmeli'
Final Dergisi Dershanesi rehber öğretmeni Serkan Aydın'sa diğer yıllarda sınava girmiş veya girecek olan adaylara haksızlık olmaması için, aday sayısı oranında kontenjanların düşürülmesi gerektiğini savundu. Aydın 2008'i fırsat olarak görüp 2007 ÖSS'ye yoğunlaşmayan öğrencileri olduğunu da belirtti. Ama sınava hazırlanan Ezgi Gerçek'e göre 2007-2008 hiç fark etmiyordu: "Ben bir an önce üniversiteye girmek istiyorum. Sonuçta her yıl bu stresi yaşıyoruz. Kazanacak olan öğrenci için fırsat önemli değildir."
Hedef Dershaneleri'nin rehber öğretmeni Selim Duran da 2008 taban puanlarının düşeceği görüşünde: "2008 adaylar için fırsat yılı olacak. Bu boşluk YÖK'le Milli eğitim Bakanlığı'ndan kaynaklanıyor. Önceden bir tedbir alınabilirdi. Ortada bir haksızlık söz konusu."
Ama Duran yine de bu fırsatın çok da abartılmaması gerektiğini savundu: "Tıp, mühendislik gibi bölümlere yerleşmede bir farklılık oluşmaz. Sonuçta sınava Anadolu lisesi, süper lise mezunları girecek. Bu öğrencilerin sınavı kazanma oranları sınava girmeyecek öğrencilere göre çok daha fazla."
ÖSS ve YDS için tek başvuru
2007 ÖSS için lise son sınıftakiler okullarının bağlı olduğu başvuru merkezinden, mezunlar istedikleri bir başvuru merkezinden randevu alacak. Randevu gününden en az iki gün önce ÖSS için 40 YTL, ÖSS ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) için 50 YTL sınav ücreti yatıracak. Sürekli yurtdışında, hasta ya da tutukluluk gibi nedenlerle merkeze gidemeyip mektupla başvuruda bulunanlarsa, aday bilgi formu ve eklerini bir zarf içine koyarak ÖSYM'ye ulaştıracak. Başvuruda verilecek fotoğrafın sınava giriş tarihinde saç, bıyık, makyaj gibi tanınmada önemli rol oynayacak görünüm özelliklerinden farklı olmaması gerekiyor. Adaylar 17 Haziran'da ÖSS
için ter dökecek. Bu yıl ilk defa, ÖSS ve YDS başvuruları tek formla yapılacak.