ÖSS'nin 'çok özel' adayları

ÖSS'de, üstün yetenekli, üstün başarılı, lise birincisi ve bedensel özürlü adaylara, diğer adaylara göre bazı ek haklar...

ANKARA - ÖSS'de, üstün yetenekli, üstün başarılı, lise birincisi ve bedensel özürlü adaylara, diğer adaylara göre bazı ek haklar tanınarak, kolaylık sağlanıyor. 'Özel' durumu bulunan adaylar, sağlanan hak ve kolaylıklar şöyle:

 • Okul birincileri: Lise ve dengi okulları
  birincilikle bitirenler yükseköğretim programlarında ayrılacak kontenjanlardan yararlanacak. 2002-ÖSS'de başarılı olan okul birincileri, Y-ÖSS ve varsa ek puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirilecek.
 • Sanatta üstün yetenekliler: Devlet konservatuvarlarının müzik ve sahne sanatları
  bölümleriyle güzel sanatlar fakültelerinin resim ve heykel bölümlerinde okumak isteyenlerin, ilgili yükseköğretim kurumlarına doğrudan başvurmaları gerekiyor.
 • TÜBİTAK yarışmalarında başarılı olanlar: Bilim olimpiyatlarına gönderilenlerle proje yarışmalarında derece kazananlar, alanlarıyla
  ilgili bir yükseköğretim programını tercihlerinde gösterirse ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları ayrı bir katsayı ile çarpılarak Y-ÖSS puanlarına katılacak. Ayrıca, uluslararası bilim olimpiyatlarında altın, gümüş ve bronz madalya alanlar, alanlarıyla ilgili yükseköğretim programlarına sınavsız geçiş yapabilecek.
 • Sporda üstün başarılılar: Başarılı adaylar, spor alanlarında yükseköğretim programlarına yerleştirilirken ortaöğretim başarı puanları artacak.
 • Bedensel özürlü adaylar: Bedensel özelliklerinde ağır derecede ve sürekli işlev kaybı veya bozukluğu olması nedeniyle eğitim-öğretim hizmetlerinden yeterince yararlanamayanların seçme ve yerleştirme işlemleri, ÖSYM' nin saptayacağı özel bir yöntemle, özür türü, puanları ve tercihleri göz önünde bulundurularak yapılacak.
 • Yurtdışından başvuranlar: Adaylar, sınav ücretini döviz olarak ÖSYM' nin döviz hesap numarasına yatırabilecek. Belgeler 7 Aralık'a kadar ÖSYM' ye iadeli taahhütlü gönderilecek.
 • Yurtdışı isteyenler: Parayla yurtdışında okumak isteyenlerin 2002-ÖSS' ye girmesi ve ön lisans programlarında okuyacaklarsa en az 105, lisans programlarında okuyacaklarsa en az 120 puan almaları koşulu bulunuyor.