ÖSS'nin teğet geçtiği öğrenci oranı yüzde 11

ÖSS'nin teğet geçtiği öğrenci oranı yüzde 11
ÖSS'nin teğet geçtiği öğrenci oranı yüzde 11

ÖSS anketine göre öğrenciler, sınavın gelecek yıl iki aşamalı yapılacak olmasını ?olumsuz? buluyor. fotoğraf: Ahmet Dumanlı

ANKARA -  ÖSS araştırmasına göre psikolojileri bu sınavdan etkilenmeyen öğrenci oranı yüzde 11.3 çıktı.
Türk Eğitim -Sen, Ankara, İzmir, Kocaeli, Samsun, Erzurum, Mersin ve Kırşehir illerinde 1100 lise son sınıf öğrencisi üzerinde ÖSS ile ilgili bir anket yaptı.
* Üniversite sınavına dershaneye giderek hazırlandığını söyleyenlerin oranı yüzde 68.5, sadece okulda hazırlandığını belirtenlerin oranı yüzde 19.3, hem dershaneye gidip hem özel ders alanların oranı ise yüzde 8.5. 
* “Üniversiteyi kazanamazsanız ne yapmayı düşünüyorsunuz?” sorusuna öğrencilerin yüzde 71.5’i, yeniden sınava hazırlanacağını, yüzde 16.9’u hem sınava hazırlanıp hem çalışacağını söyleyerek yanıt verdi.
* Öğrencilerin yüzde 43.3’ü, ÖSS dolayısıyla kaygı duygularında artış olduğunu, yüzde 15.6’sı büyük stres ve baskı altında olduğunu, yüzde 12’si sinirli ve alıngan olduğunu, yüzde 9’u dikkat ve konsantrasyonunun bozulduğunu, yüzde 8.6’sı da depresyonda olduğunu dile getirdi. ÖSS’nin psikolojisini olumsuz etkilemediğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 11.3 oldu.
* Öğrencilerin yüzde 33’ü, ÖSS’den etkilenmediğini söylerken yüzde 26’sı uykusuzluk, yüzde 16.6’sı baş ağrısı, baş dönmesi, yüzde 8.9’u karın ağrısı çektiğini, yüzde 1.5’i de bayılacak gibi olduğunu vurguladı.
* Ailesinin üniversite sınavını kazanması için baskı yaptığını belirten öğrencilerin oranı yüzde 47.7.
* “İlköğretimden bugüne kadar kaç yıl dershane eğitimi aldınız?” sorusunu öğrencilerin yüzde 41.3’ü bir -üç yıl, yüzde 40.8’i üç -beş yıl, yüzde 13.4’ü beş -sekiz yıl, yüzde 4.5’i de 8 yıl olarak cevapladı. 
* Üniversite sınavının gelecek yıl iki aşamada yapılacak olmasını, lise son sınıf öğrencilerinin yüzde 42.8’i ‘olumsuz etkileyecektir’ diye yorumladı. (aa)