ÖSS'nin yıldızı orta direk

ÖSYM tarafından yapılan bir araştırma 'orta halli' ailelerin çocuklarının ÖSS'de daha başarılı olduğunu ortaya koydu. Anne ve babanın eğitim durumu adayın başarısında en önemli etkenlerin başında geliyor.

ANKARA - ÖSYM tarafından yapılan bir araştırma 'orta halli' ailelerin çocuklarının ÖSS'de daha başarılı olduğunu ortaya koydu. Anne ve babanın eğitim durumu adayın başarısında en önemli etkenlerin başında geliyor. Gelir durumu arttıkça başarı artarken, belirli bir gelir düzeyinin üzerine çıkıldığında başarıda düşme görülüyor.
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, dün bir basın toplatısı düzenleyerek, 2002 ÖSS Aday Anketi sonuçlarını açıklandı. On yılda bir yapılan ankete göre, 1991'de ÖSS'ye giren öğrenci sayısı 846 binken, 2002'de bu sayı 515 bin kişi oldu.

 • Sonuçlara göre, ebeveynin eğitim durumu öğrencinin başarısında belirleyici. Ebeveynin eğitim düzeyi arttıkça adayın başarısı artıyor. Babanın eğitim düzeyi ile adayın başarısı doğru orantılı. Babası doktora yapmış öğrenciler en yüksek başarıyı sağlarken, babasının eğitim düzeyi daha düşük olanların başarı oranı da düşüyor. Annesi yüksek lisans yapan adaylar, okuryazar olmayanlardan yüzde 80-90 oranında daha başarılı. Ama annesi doktora yapmış olan öğrencilerde başarı düşüşe geçiyor.
  En başarılısı tek çocuk
 • Ailesi maaşlı çalışan öğrenciler en yüksek başarıyı elde ediyor. Babaları kendi işlerinde çalışan çocukların başarı oranı ücretlilere göre daha düşük. En başarısızlar ise babası çalışmayanlar. Kendi işinde çalışan annelerin çocukları da ücretli çalışan annelerin çocuklarından daha az başarılı oldu.
 • Sınavda başarı düzeyinin, ailenin aylık toplam geliriyle de orantılı olduğu belirlendi. Buna göre, 2002 itibarıyla, 250 milyon lira ve daha düşük gelirli bir ailenin çocuğu en az başarı gösteren adaylar arasında yer aldı. 250-500 milyon lira gelirli ailenin çocuğu başarı sıralamasında sondan ikinci sırada geldi. En başarılı adaylar 1-1.5 milyar lira geliri olan ailelerden çıkarken, bunları küçük farklarla aylık 750 milyon-1 milyar ve 500-750 milyon lira gelirli aileler izledi.
  Ancak aylık 1.5 milyar liranın üstünde geliri olan ailelerden adayların başarı düzeylerinin ise düşük olduğu dikkati çekti.
 • Adayların başarısı ile kardeş sayısı arasındaki değerlendirmeye göre 5 ya da daha fazla kardeşi olanlar en başarısız, tek çocuk olanlar ise en başarılı öğrenciler arasında. Bir kardeşi olanlar ise tek çocuklara yakın bir başarı oranı ile ikinci sırada yer aldı. Dershaneye hiç gitmeyen öğrenciler başarı sıralamasında en altta yer alırken, dershanede burslu okuyanlar en yüksek başarıyı yakaladı. Bunu dershaneye 4 milyardan fazla ücret ödeyenler izledi. Yarımağan, anket sonuçlarının 2,5 yıl sonra açıklanma nedeninin sorulması üzerine, sınırlı sayıda elamanla çok ayrıntılı bir değerlendirme yapıldığı için zaman aldığını söyledi.


  • http://www.radikal.com.tr/7391647391640

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.