ÖSS'ye başvuruda rekor

Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) bu yıl başvuran aday sayısı geçen yıla göre yüzde 18.8, meslek yüksekokulları ile açıköğretim programlarına sınavsız geçiş için başvuran aday sayısı da yüzde 22.1 oranında arttı.

ANKARA - Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) bu yıl başvuran aday sayısı geçen yıla göre yüzde 18.8, meslek yüksekokulları ile açıköğretim programlarına sınavsız geçiş için başvuran aday sayısı da yüzde 22.1 oranında arttı.
ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, 2004-ÖSS'ye 1 milyon 902 bin 250 aday başvurdu. Bu adaylardan 1 milyon 786 bin 828'i ÖSS'ye girmek için başvururken, 115 bin 422 aday da sadece kendi alanlarındaki meslek yüksek-okulları ve açıköğretim programlarına sınavsız geçiş yapmak istedi. Geçen yıl ÖSS'ye toplam 1 milyon 597 bin 302 aday başvurmuş, bunlardan 1 milyon 502 bin 815'i başvuru formunda ÖSS'ye girme seçeneğini, 94 bin 487 aday da sadece kendi alanlarındaki meslek yüksekokulları ve açıköğretim programlarına sınavsız geçiş seçeneğini işaretlemişti. Böylece ÖSS'ye başvuru sayısında geçen yıla göre yüzde 18.8, sınavsız geçişe başvuru sayısında yüzde 22'lik artış oldu.
Formlar gönderiliyor
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Savaş Küçükyavuz, 2004 ÖSS Aday Bilgi Kontrol Formları'nın adayların adreslerine postalanmaya başlandığını söyledi. Bilgileri doğru olan adayların formları yeniden ÖSYM'ye göndermelerine gerek olmadığını belirten Küçükyavuz, formlarda yanlış bilgileri bulunan adayların ise düzeltme yaparak ÖSYM'ye göndermelerini istedi. Adaylar, gelecek ay içinde kendilerine ait bilgileri ve başvuruda kullandıkları fotoğraflarını, ÖSYM'nin 'www.osym.gov.tr' internet adresinden bularak kont-rol edebilecekler.