ÖSS'ye itiraz yağıyor: Hatalı sorular varÖğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) bitti ancak ‘hatalı soru’ iddiaları devam ediyor. Hatalı soru sayısı net değil. Dershaneler yaptıkları açıklamalarla hatalı buldukları soruları ve sorudaki sorunları kamuoyuyla paylaştı:

Fizik sorularına ortak itiraz

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER): Fizik testindeki ‘momentum’, ‘elektrostatik’ ve ‘yay dalgaları’ soruları hatalıydı. Bölüm - II Momentum sorusu; Soru akademik olarak yanlış bir soru. Serbest düşme yapan bir cisim bir süre düştükten sonra bir patlama ile parçalara ayrılıyorsa, parçalardan en azından birinin aşağı doğru bir hız bileşeni olması gerekir. Bu bileşenin olmaması momentumun korunumu yasasına uymadığından soru yanlış. Bölüm-I Yay dalgaları sorusu; Sorunun koşulları soru cümlesi içine gizlenmiş durumda. Bölüm - II Elektrostatik sorusu; Sığaları farklı iki elektroskobun yüklerine yaprak açıklıklarının yorumlanabilmesi için daha fazla bilgiye ve koşula ihtiyaç vardır.
Merkezi Konya’da bulunan Sistem Dershaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay: “Dört soruda yanlışlık tespit ettik. Fizikte, Fen Bilimleri - 2 testinin 4. sorusu, Fen Bilimleri-2 testinin elektrostatik ile ilgili beşinci sorusu, Matematik-2 testinin 4. sorusu ile Fen Bilimleri-1 testinin 2. sorusunda yanlışlıklar var.”
Final Dergisi Dershaneleri Fizik Öğretmeni Abdülkadir Börklü: Fen Bilimleri-2 Testi (Fen-2) dördüncü sorusuyla ilgili yanlış cümle var.
İstanbul Sultanbeyli Çözüm Dergisi Dershanesi Coğrafya Öğretmeni Eyüp Yıldırım: Edebiyat-Sosyal Bölümler Testi’ndeki 25. soru yanlış ‘Türkiye’nin ulaşımla ilgili aşağıdaki özelliklerinden hangisi coğrafi konumun sonucudur’ şeklindeki sorudaki şıkların tamamı coğrafi konum ile açıklanabilir.
Uğur Dershaneleri Koordinatörü Alparslan Alemdar: 2008 ÖSS sınavında Fen 2’de sorulan fizik sorusunu İTÜ profesörlerine götürdük. İki saatte çözebildiler 2009 ÖSS’sinin Fen testindeki benzer 4. ve 13. soruları için uzmanlar ‘zulüm’ ve ‘zaman kaybı’ diyor.

ÖSYM: İnceleyeceğiz
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan ise “Hatalı olduğu söylenen soruları hocalarımız inceler ve karar veririz. Bu kararı da bir-iki haftadan önce veremeyiz” dedi. (Radikal, aa)