@ismailsaymaz

OSTİM'de gerekçeli karar: Doğalgaz tüpüne oksijen basmak, patlayıcı karışım yapmaktır

OSTİM'de gerekçeli karar: Doğalgaz tüpüne oksijen basmak, patlayıcı karışım yapmaktır
OSTİM'de gerekçeli karar: Doğalgaz tüpüne oksijen basmak, patlayıcı karışım yapmaktır
Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi, OSTİM'de 4 yıl önce 20 işçinin ölümüne neden olan patlamaya ilişkin davanın gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, içinde doğalgaz artığı bulunan tüplere oksijen basılması nedeniyle patlamanın meydana geldiği vurgulandı. Ölümcül sonucun öngörülebilir olduğuna işaret edilerek, "Doğalgaz artığı bulunan tüplere oksijen basılması durumunda, oksijenden tamamen farklı yapıda ayıplı, tehlikeli ve patlayıcı bir karışım oluşacağı öngörülebilir" denildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesi'nde dört yıl önce 20 kişinin can verdiği patlamalarla ilgili davada 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek' suçundan üç sanık hakkında 37 yıl 6'şar ay, bir sanık hakkında 12 yıl 6 ay, diğer için de 10 yıl hapis cezası verilmişti. Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi, açıkladığı gerekçeli kararında, içinde doğalgaz artığı bulunan tüplere oksijen basılması nedeniyle patlamanın meydana geldiği vurgulandı. Ölümcül sonucun öngörülebilir olduğuna işaret edilerek, "Doğalgaz artığı bulunan tüplere oksijen basılması durumunda, oksijenden tamamen farklı yapıda ayıplı, tehlikeli ve patlayıcı bir karışım oluşacağını öngörebilecekleri" belirtildi.

Gerekçeli kararda şu tespitlere yer verildi:

- Özkanlar Hidrolik İmalat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 23 Şubat 2008'de yeri açma ruhsatı aldı. 1998'de kurulan Metsan Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nin faaliyet gösterdiği 72 nolu işyerine ise 21 Ekim 2011'de iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı verildi.

- Patlamanın yaşandığı 64 nolu üretim tesisi ruhsatsızdı.

- Özkanlar, patlamadan önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişleri tarafından en son 21 Mart 2007'de denetlendi.

- Müfettişler tespit ettikleri 22 eksikliğin giderilmesi için iki ay süre verdi. Risk analizi yaptırılmadı.

- Metsan en son 9 Nisan 2007'de denetlendi. Kayda değer eksiklik bulunmadı.

- Patlamalar oksijen tüplerinden kaynaklandı.

- Personelde olması gereken doğalgaz lisansını beklemeden doğalgaz dolumu, taşınması ve satışına sevk edip yönlendiren, yeterli tedbirleri almayan Ersoy Gaz'ın Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Ersoy, asli kusurlu kabul edildi.

- Oksijen ve diğer gaz tüplerinde gerekli olan güvenlik önlemlerini almayan, meslek gereği gazların karıştırılması sonucunda tehlikeli karışım elde edileceğini öngörüp denetim yapmayan, doğalgaz tüplerini diğer mavi tüplerden ayırıp farklı renklere boyatmayan, tüplerin test, dolum, depolama ve taşımasındaki aksaklıkları gidermeyen Kimya Mühendisi Burhan Koç da asli kusurlu sayıldı.

- Yine Ersoy Gaz'ın Sincan'daki atölyesine asetilen gazının üretildiği şirketten sorumlu olan Kimya Mühendisi Bahadır Esendik de asli kusurlu sayıldı.

- Ersoy Gaz'da, doğalgaz artığı bulunan tüplere oksijen basılıp mevzuata aykırı şekilde depolayan, patlamanın olduğu yerlere dağıtım ve satışı gerçekleştiren Satış Müdürü Ali Bayındır ise tali kusurlu kabul edildi.

- Ersoy Gaz'da, tüpleri kontrol etmeyen, üstlerini uyarmayan, doğalgaz artığı bulunan tüpleri doluma gönderip iş yerlerine sevk eden Rampa Sorumlusu Tuncay Karabenli tali kusurlu sayıldı.

'TEK DEĞİL, İKİ AYRI SUÇ'

Kararda, 'kazanın meydana geliş biçimi, suçun önem ve değeri, zarar ve tehlikenin ağırlığı, ölen ve yaralanan kişilerin sayıca fazlalığı, kazanın toplumda yarattığı infial dikkate alınarak" asli kusurlu sanıklar Ersoy, Esendik ve Burhan Koç hakkında üst sınırdan hüküm kurulduğu, tali kusurlu Bayındır ve Karabenli açısından ise alt sınırdan uzaklaşılarak ceza verildiği belirtildi. Özkanlar ve Metsan'daki patlamalar her ne kadar aynı tüplerin gönderilmesi üzerinde meydana geldiyse de mahkeme, tek değil, iki ayrı suçun işlendiği sonucuna vardı. Bu nedenle TCK'nın 85/2. maddesinde düzenlenen "taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma suçundan" ötürü sanıklara iki kez ceza verilmesi karara bağlandı.

Kararda, içinde CNG artığı bulunan tüplere oksijen basılması halinde çok tehlikeli bir patlayıcının meydana geldiği ve bunun da sanıklar tarafından öngörülmesi gerektiği ifade edildi. Dolayısıyla suçun, bilinçli taksirle işlendiği kabul edilerek, "Ersoy Gaz çalışanlarının içlerinde CNG artığı bulunan tüplere basılması durumunda oksijenden tamamen farklı yapıda ayıplı, tehlikeli ve patlayıcı bir karışım oluşacağını öngörebilecekleri" vurgulandı.