ÖSYM Başkanı da şaştı bu işe: 164 bin lise son sınıf öğrencisi niye sınava girmiyor?

ÖSYM Başkanı Yarımağan, bu yıl ÖSS'ye lise sondan başvuran öğrenci sayısının 164 bin 896 düştüğünü belirterek, 'Bu ciddi bir azalma, nedeni araştırılmalı' dedi

ANKARA - ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ÖSS’ye bu yıl başvuran lise son sınıf düzeyindeki aday sayısının,  2007’ye göre 164 bin 896 azaldığını söyledi. Yarımağan, bunun nedeninin araştırılmasını önerdi.
Yarımağan, kızının mezun olduğu Gazi Anadolu Lisesi’nde, öğrencilere 2010’da uygulamaya girecek yeni üniversiteye giriş sistemini anlattı. Bugünkü sistemin, 2006’dan bu yana uygulandığını, 2010’dan itibaren de iki aşamalı yeni bir sisteme geçileceğini anımsatan Yarımağan, gelecek yıldan itibaren iki aşamalı olarak düzenlenecek sınav sisteminin adayların düzeylerini ölçme ve üniversiteye yerleştirme açısından, bu yıldan farklılıkları olacağını ifade etti. 

ÖSS ismi gidici
Yeni sınavda isim değişikliğine de gidileceğini anlatan Yarımağan, “ÖSS’den bıktık. ÖSS ile ilgili biliyorsunuz video klipler de var. Ben bunları tebessümle karşıladım ama bize söyledikleri yenilir yutulur değildi” diye espri yaptı.
2009-ÖSS’ye, 101 bin 224’ü sınavsız geçiş, 1 milyon 349 bin 782’si ÖSS olmak üzere toplam 1 milyon 451 bin altı adayın başvurduğunu bildiren Yarımağan, ÖSS’ye başvuranlardan 567 bin 903’ün son sınıf düzeyinde olduğunu kaydetti. ÖSS’ye bu yıl başvuran adaylarda 2007’ye göre 325 bin, geçen yıla göre de 195 bin azalma yaşandığını ifade eden Yarımağan, son sınıf düzeyinde de başvuran aday sayısının 2007’de 732 bin 799 olduğunu belirtti. Yarımağan, geçen yıl bazıları dışında liselerden mezun verilmediğini anımsatarak, 2007 yılına göre bu yıl lise son sınıflardan başvuran aday sayısında 164 bin 896 azalma olduğuna işaret etti. Yarımağan, “Bu azalmanın nedenini bilmiyorum. Son sınıf öğrencileri mi azaldı, yoksa son sınıf öğrencilerinden sınava başvuran mı azaldı, onu araştırmak gerekiyor. Çünkü ciddi bir azalma var. Ben lise son sınıf öğrencilerinin 750-800 bin dolayında olduğunu biliyordum” dedi.  

Her yıla bir sınava karşı
MEB’in gerçekleştirdiği Seviye Belirleme Sınavları’na (SBS) işaret eden Yarımağan, “SBS’de dört sene sınav yapıyor. Aday dört sene hazırlanacak. Ben buna karşıyım. Dört sene sınav yaparsanız bu, adayların bir yıl yaşadığı stresi dört yıla yaymak olur” dedi. (Radikal)