ÖSYM Başkanı ÖSS öncesi moral verdi

Pazar günü yapılacak ÖSS öncesi adaylara uyarılar: Sınavda kâğıtları iyi kontrol edin, kopyaya karşı uyanık olun, cep telefonu getirmeyin

ANKARA - ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, bu yıl son kez gerçekleştirilecek Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sorularının geçmiş yıllardakilerle aynı zorluk düzeyinde olduğunu belirterek, “Bazı sorular zor gelirse bundan  endişe duymasınlar. Zor sorular da olmak zorunda” dedi.
Yarımağan, 14 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek ÖSS öncesi, sınava girecek 1 milyon 351 bin adaya önerilerde ve uyarılarda bulundu:

Sınav salonunu görün: Özellikle büyük şehirlerdeki adaylar sınava girecekleri binayı önceden mutlaka görmeli. En geç 08.30’da sınava girecekleri yerde olmalılar.
Cep telefonuna dikkat: Cep telefonuyla binaya kesinlikle girilmeyecek. Bina içinde, bir adayın üzerinde kapalı bile olsa cep telefonu bulunduğu tespit edilirse adayın sınavı geçersiz sayılıyor.  

Başı açık olma şartı: Sınava başı açık şekilde girme kuralı var, bunu dikkate alsınlar.

Sakin olun: Bu, önemli bir sınav ama sonunda bir sınav. Sınav başladıktan sonra kendilerini çevreden soyutlayarak tamamen sorulara vermeleri, heyecanlanmamaları, planlı çalışmaları, cevap kâğıtlarına sahip olmaları, cevap kâğıtlarını önlerinde tutmaları, cevap kâğıtlarına soru kitap türünü yazıp yazmadıklarını kontrol etmeleri önemli.

Su getirin: Adaylar sınava girerken yanlarına su almalı. Bunun dışında yiyecek götürmelerini önermiyorum. Sınava girmeden önce ihtiyaçlarını gidermelerinde de yarar var.  

Kopya uyarısı: Adaylar kopya olaylarına karşı duyarlı olsunlar. Çünkü kopya çeken birisi onların hakkını ellerinden almış olacak.  

240 soru: Toplam 240 soru yöneltilecek. Adaylar bu soruların tamamını yanıtlamak zorunda değiller. Ön lisans programları için asgari 145, lisans programları için de 165 almak gerekiyor. Ancak bu puanlar bir programı kazanmak anlamına gelmiyor.

Sınav zorluk düzeyi: Soruların geçen yılkiyle aynı zorluk düzeyinde olduğunu söyleyebilirim. Tabii zorluk, kolaylık biraz da göreceli bir kavram. Bazı sorular adaylara zor gelirse bundan kesinlikle endişe duymasınlar. Zor sorular olmak zorunda. Bu sınava 1 milyon 351 bin dolayında aday giriyor. İçlerinde çok değişik seviyelerde olanlar var. Bu adayların hepsini birbirinden ayırmak için bizim sorularımızın içinde her zorluk seviyesinde sorunun olması gerekiyor.

Kırlarda dolaşın: Aday kendisini nasıl rahat hissediyorsa bence onu yapmalı. Son gün kırda, parkta dolaşmak herhalde daha iyi sonuç verir.
Sonuçlar temmuz ortası: Temmuzun ortalarında sonuçları açıklarız. (Radikal)

Aynı puan ağırlığı
(Puanlar hesaplanırken, her sorunun aynı ağırlıkta olup olmadığı sorusu üzerine) Kesinlikle aynı. Zor sorunun getirisi daha fazla, kolay sorunun daha az değil. Aynı testteki soruların ağırlıkları, getirileri hepsi aynı. Ancak testlerin ağırlıkları farklı. Örneğin Sayısal-2 testinin puanı hesaplanırken Matematik-2 ve Matematik-1 testleri en fazla getirisi olan testler, bunların ağırlıkları fazla. Ondan sonra Fen-1 ve Fen-2 testleri, sonra Türkçe, sonra Sosyal Bilimler testi geliyor.