ÖSYM DGS nedir? (DGS puan hesaplama- DGS sonucu sorgulama)

ÖSYM DGS nedir? (DGS puan hesaplama- DGS sonucu sorgulama)
ÖSYM DGS nedir? (DGS puan hesaplama- DGS sonucu sorgulama)
Meslek Yüksekokullarının mezun olduktan sonra lisana eğitimine devam etmek için başvurduğu Dikey Geçiş sınavı sonuçları açıklandı. Peki,  DGS nedir? Nasıl yapılır? Sınava girme şartları ve başvuru belgeleri neler? Sorularınızın yanıtları haberimizden öğrenebilirsiniz.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Dikey Geçiş sınavı, Meslek Yüksekokullarından mezun olanların, lisans eğitimine devam edebilmeleri için, yılda bir defa ÖSYM tarafından tek oturumda yaptığı sınavdır.

DGS’YE GİRMEK İÇİN HANGİ ŞARTLAR GEREKİYOR?

Başvuru yapabilmek için meslek yüksekokullarından en geç beş yıl önce mezun olmuş olmak veya meslek yüksekokullarının 2. sınıfında bulunmak gerekiyor. Dikey geçiş sınavına adayların en fazla üç defa girme hakkı bulunuyor.

DGS İÇİN BAŞVURU BELGELERİ NELER?

Meslek yüksekokulu öğrencileri başvuru belgelerini kendi okullarından, mezun durumdakiler ise herhangi bir yüksekokul veya ÖSYM bürosundan temin edebiliyor.

DGS PUANLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Adayların sınavdan almış oldukları puanlardan hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlar, önlisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ağırlıklı önlisans başarı puanlarının (AÖBP) ve önlisans programına yerleştiği yıldaki puanlarının belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde ediliyor.

LİSANS ÖĞRENİMİNE HAZIRLIK PROGRAMI NASIL UYGULANIR?

Lisans öğrenimine kayıt hakkını elde eden öğrencilere üniversiteleri tarafından Lisans öğrenimine Hazırlık Programı uygulanır. Bu programda öğrenciye birinci ve ikinci sınıflardan eksik olduğu alanlarda ders sorumluluğu yüklenir. Lisans öğrenimine Hazırlık Programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olmaktadır. Lisans öğrenimine Hazırlık Programının süresi iki yarıyıldır. Lisans öğrenimine Hazırlık Programını başarı ile tamamlayan öğrencilerin üniversitelerin üçüncü sınıfına kayıtları yapılıyor. Başarısız olanların ise üniversite ile ilişiği kesiliyor.

DGS sonucunuza https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=2899 linkinden ulaşabilirsiniz.


  ETİKETLER:

  ÖSYM

  ,

  Öğrenci

  ,

  sayısal

  ,

  Lisans

  ,

  ders

  ,

  DGS

  ,

  kayıt

  ,

  önlisans