ÖSYM özerk olacak

YÖK'ten izin almadan 'adım atamayan' Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)...

ANKARA - YÖK'ten izin almadan 'adım atamayan' Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), yıllardır hayalini kurduğu özerklik için gün sayıyor. Üniversiteye girişin yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları ile yabancı dil sınavlarını YÖK'le düzenleyen ÖSYM'in özerkliği için, hükümet de karar aldı.
ÖSYM'nin 'Sınav ve Yerleştirme Merkezi' olarak tek başına çalışması, YÖK Yasası'nda değişiklik getiren yasa tasarısından sonra, hükümetin 2002 Programı'na da girdi.
'Merkezde işlerin hızlanması ve onlarca sınav yükünden kurtulması için YÖK'ten bağımsız çalışması gerektiği' yönündeki ÖSYM'nin görüşü, itiraz olmayınca ilk olarak YÖK Yasa tasarısında yerini aldı.
YÖK bürokratik engel
Rektörlerin de desteğini alan ÖSYM, 'Sınavlarda daha yetkili olmalıyız. Artık, optik hataya bile göz yumulmamalı' deyince, özerklik konusunda hükümeti de ikna etti. Hükümetin 2002 Programı'nda ÖSYM'nin çalışma şekli, 'Sınav ve Yerleştirme Merkezi olarak adlandırılacak bu kurum, kamu ve özel kesime yönelik sınavlarda daha yeterli olacak' denilerek anlatıldı.
Sınavlarla ilgili sorunlarda YÖK' ün 'ciddi bürokratik engel' oluşturduğunu belirten ÖSYM yetkilileri, "Küçük bir karar için onlarca imza atılıyor, YÖK'e onaylatılıyor. Onaylatalım derken, kararlar karışıp gidiyor. Özerkliği elde ettiğimizde işlerin daha kolay yürüyeceği kesin. Herkes kendi işiyle ilgilensin" dedi.
YÖK'ün yetkilerinin sınırlandırılmasını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de tartışmaya açmıştı. Sezer, üniversitelerin özerk olmasını istemiş, ÖSYM'nin YÖK'ten kopması gerektiğini söylemişti.