ÖSYM, 'sızıntı'yı bulmaya çalışıyor

ÖSYM, 'sızıntı'yı bulmaya çalışıyor
ÖSYM, 'sızıntı'yı bulmaya çalışıyor

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan.

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan: Sızma ÖSYM'de matbaaya sevkıyat sırasında ya da sınav anında olabilir.

 

ANKARA - ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, Polis Akademisi Meslek Yüksekokulu giriş sınavının iptal ettiren ‘kara deliğin’ matbaa, sevk, okul, sınava giren öğrenci zinciri içinde bir yerde olabileceğini söyledi.
Polis Akademesi Meslek Yüksekokulları öğrenci adayları sınavı 13 Eylül Günü yapılmış birçok aday sınav sorularına çok benzeyen soruların iki gün önceden, cemaate yakın bir dersanin eline geçtiğini iddia etmişti. İddiaya araştıran ve doğruluğunu tespit eden ÖSYM de sınavı iptal etmişti.
Radikal’in sorularını yanıtlayan ÖSYM Başkanı Yarımağan, sınav sürerken bir ihbar aldıklarını, ayrıca ÖSYM’yi arayan çok sayıda adayın “Soruları iki gün önce başka adaylarda gördük” dediğini anlattı. Yarımağan, “Sızma ÖSYM’de matbaaya sevkıyat sırasında ya da sınav anında olabilir. Biliyorsunuz, sınav başladıktan bir saat sonra adaylar bitirip çıkabiliyor. Yani 10.30 bir şekilde soruları dışarıya çıkarılmış olabilir. Sınav soruları yıl içinde hazırlandı. Ancak sınav kitapçığı basılırken, uygulama ÖSS’den farkısız. Matbaada çalışanlar sınava kadar hapis hayatı yaşarlar. Telefonları olmaz, elektronik karartma uygulanır. Daha sonra sorular, zırhlı kasalarla dağıtılır, yani ÖSS’de alınan önlemlerin tümü bu sınavda da alınır” dedi.

 

 

 

OLAYIN GEÇMİŞİ

 

 

 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 13 Eylül 2009’da yapılan Polis Akademisi Meslek Yüksekokulları Öğrenci Adaylığı Sınavı, ÖSYM Yürütme Kurulunca iptal edildi. Sınav, 1 Kasım 2009’da yeniden yapılacak. Bursa’da 18 yaşındaki Erkan Kabakçı ve Mehmet Başbuğ, soruları bir cemaatin çaldığını belirterek 18 Eylül’de suç duyurusunda bulunmuştu.


-103 SORUDAN 88'İ BENZER-ÖSYM Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, 13 Eylül 2009’da 09.30-11.30 saatleri arasında yapılan sınav sırasında saat 10.59’da Merkez’e, "...Sınav sorularının ele geçirildiğini ve KPSS deneme sınavı adı altında bazı dershaneler tarafından özel olarak seçilen öğrencilere iletildiği..." iddiasının iletildiği belirtildi. Açıklamada, söz konusu KPSS deneme sınavı sorularının da Merkez’e saat 12.59’da elektronik posta ile ulaştırıldığı kaydedildi.
Yapılan incelemeler sonucunda KPSS Deneme Sınavı’nda yer alan 103 sorudan 88’inin sınavda sorulan 120 sorudan 88’i ile büyük benzerlik gösterdiğinin saptandığı ifade edilen açıklamada, KPSS deneme sınavı sorularını hazırlayan kişilerin Polis Meslek Yüksek Okulu sorularını sınav gününden önce veya sınav sabahı ele geçirdikleri kanaatine varıldığı belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi: "Polis Meslek Yüksek Okulu sorularının sınavdan önce ya da sınav başladıktan hemen sonra dışarıya sızması ile sınav geçerliliğinin zedelendiği görüşü oluşmuş ve gerekli soruşturmalar yapılarak olayın aydınlatılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına, Emniyet Genel Müdürlüğüne ve Yükseköğretim Kuruluna gerekli duyurular yapılmıştır.
Bütün bu gelişmeler karşısında, ÖSYM Yürütme Kurulu tarafından 13 Eylül 2009 günü yapılan Polis Meslek Yüksek Okulu Sınavının iptal edilmesine ve 1 Kasım 2009 günü 9.30-11.30 saatleri arasında sınavın yeniden yapılmasına karar verilmiştir. 1 Kasım 2009 günü yapılacak yeni sınavda adayların sınava girecekleri yerleri bildiren Sınava Giriş ve Kimlik Belgeleri 15 Ekim 2009 tarihinden itibaren adayların adreslerine postalanacaktır."‘MİDE BULANDIRIYOR’ DEMİŞTİSınava katılan öğrencilerden Erkan Kabakçı ve Mehmet Başbuğ Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak soruların çalınmasıyla ilgili suç duyurusunda bulunmuştu. Sınava bir yıldır hazırladıklarını belirten Erkan Kabakçı ve Mehmet Başbuğ, haklarını sonuna kadar arayacaklarını kaydetmişti. Bu sınavın katılan tüm adaylar gibi kendileri için de çok önemli olduğuna dikkat çeken Erkan Kabakçı şöyle konuşmuştu: “Sınava girmeden iki gün önce bir arkadaşım bana soruların çalındığını söyledi. Bu soruların bir cemaatin kontrolündeki dershanelere devam eden öğrencilere, sınav öncesinde yaptıkları bazı format değişikliği ile verildiğini söyledi. Bu arkadaşım bana da 4’ü genel kültür ikisi matematik olmak üzere 6 soru verdi ve bu soruların sınavda çıkacağını söyledi. Ben iddiaya fazla inanmadım. Sınav günü aynı soruları karşımda görünce şok oldum. Sınavdan sonra bu arkadaşımla tekrar irtibata geçtim. Aynı arkadaşım soru kitapçığının bazı sayfalarının fotoğraflarını bana sınavdan günler önce üzerinde tarih ve saat yazan e-mail ile gönderdi. Bu iletinin tarih ve saatinin değiştirilmesi mümkün değil. O zaman kazanamayacağım diye çok korktum. Sınav mide bulandırıyordu,”

 

 

(Radikal)


    ETİKETLER:

    KPSS