ÖSYM tüm KPSS'leri inceleyecek!

ÖSYM tüm KPSS'leri inceleyecek!
ÖSYM tüm KPSS'leri inceleyecek!
ÖSYM Başkanı Ali Demir, 2010'da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavları'nda (KPSS) kopyaya ilişkin yürütülen soruşturmada 2010 öncesi ve sonrasındaki tüm sınavları inceleyeceklerini açıkladı.

RADİKAL - ÖSYM Başkanı Ali Demir, 2010'da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavları'nda (KPSS) kopyaya ilişkin yürütülen soruşturmaya dair, "Bu konuda savcılıktan bize gelen her türlü talebi, kamuoyundan bize gelen her türlü uyarıyı, ihbarı biz son derece ciddi, titiz olarak alıyoruz. İncelemelerimiz, sadece 2010 öncesiyle kalmayacak. 2010 sonrasındaki sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız. Hak ve adaleti zedeleyen her türlü unsuru ortadan kaldırmak adına incelemelerimizi yapacağız" dedi.

Demir, 2010 KPSS'de kopya gerekçesiyle eğitim bilimleri sınavının iptal edildiğini ve sınava ilişkin soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütüldüğünü hatırlattı.

ÖSYM'nin üniversiteye giriş sınavları ve KPSS’nin yanı sıra pek çok farklı kuruma da sınav yaptığını belirten Demir, göreve geldikleri Eylül 2010'dan itibaren sınav güvenliğinde ciddi aşamalar kaydedildiğini, hak ve adaletin zedelenmesine yol açacak konularda her türlü tedbiri aldıklarını söyledi.

Demir, 2010'daki KPSS'nin temmuzda gerçekleştirildiğini, sonuçların ise ağustosta açıklandığını, kendisinin ise eylülde göreve geldiğini anımsattı.

Kopya tartışmalarının büyük bir kısmının da 2010 ve önceki yıllara ait sınavlara ilişkin olduğunu dile getiren Demir, "Bu konuda savcılıktan bize gelen her türlü talebi, kamuoyundan bize gelen her türlü uyarıyı, ihbarı biz son derece ciddi, titiz olarak alıyoruz. Bunları, gerekli verileri, bilgileri ilgili makamlara iletiyoruz. Fakat tabii ki incelemelerimiz sadece 2010 öncesiyle kalmayacak. 2010 sonraki sınavlarımıza da yeniden kritik bir gözle bakacağız. Hak ve adaleti zedeleyen her türlü unsuru ortadan kaldırmak adına incelemelerimizi yapacağız" diye konuştu.

Sınavlarda herhangi bir olağan dışı durum söz konusuysa bunları yeniden gündeme getirilmesi, haksız kazanımlarla elde edilen hakların geri alınması konusunda her türlü yasal imkanın bulunduğuna işaret eden Demir, bu konuda çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Gerek 2010 KPSS gerekse 2012 adli yargı sınavlarına ilişkin yürütülen soruşturmaların bir an önce sonuçlandırılmasını ve burada haksız kazanım elde edenlerin gerekli cezayı almasını istediklerini kaydeden Demir, "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı pek çok sınavı bu kapsamda inceliyor. KPSS de onlardan bir tanesi, inceleme sürüyor. Biz de bütün desteği veriyoruz" dedi.

Savcılığın bazı sınavlarda, adayların ne kadar doğru, ne kadar yanlış yaptığı, hangi soruları doğru, hangilerini yanlış cevapladığına kadar tüm verileri talep ettiğini dile getiren Demir, "Diğer bazı sınavlarda da Türkiye bazında değerlendirmeleri, il bazındaki değerlendirmeleri ve bölge bazındaki değerlendirmeleri, adres esasına göre değerlendirmeleri, hepsini bizden talep etti. Biz de o verileri verdik. 2010 ağırlıklı olarak. Ama zaman içerisinde başka sınavlarda gündeme gelirse bunları da vermekten mutluluk duyarız" şeklinde konuştu.

"ÖSYM'DE VERİ KAYBOLMAZ"
Demir, 2010'da KPSS'deki bazı belgelerin imha edildiği iddialarına ilişkin ise "ÖSYM'de sınavı değerlendirmeye yönelik hiçbir veri asla kaybolmaz. Sınavda yaptığı doğru sayısı, yanlış sayısı ve o sınavın nasıl değerlendirildiğine dair veriler asla kaybolmaz" ifadelerini kullandı.

Son 4 yılda ÖSYM’nin 1974'ten bugüne yaklaşık 41 yıllık arşivinin tamamen elektronik ortama taşındığını belirten Demir, bu sayede tüm adayların T.C. kimlik numaralarıyla eşleşmelerinin sağlandığını ve bu bilgilere erişilebildiğini kaydetti.

ÖSYM'nin bugüne kadar kağıt ortamında sınav yaptığını anlatan Demir, 2014'te sınavlarda 11 milyon adaya 11 milyon soru kitapçığı verildiğini, bu 11 milyon soru kitapçığının bir yıl bile saklanması için inanılmaz büyüklükte bir alan gerektiğini söyledi.

KOPYAYA KARIŞANLARIN BİLGİLERİ SAKLANIYOR

Yasal saklama süresi dolan sınav evrakını devlet arşivleriyle de işbirliği yaparak imha ettiklerini anlatan Demir, "Bu kapsamda, 2010 KPSS'deki iptal edilen kısımdaki soru kitapçıkları, savcılığa verilenlerin dışında çünkü o sınava giren 300 bin aday vardı savcının takip ettiği 8-10 bin aday söz konuydu, onların dışındakilerine izin istedik ve imha ettik. Tartışma konusu olan adayların soru kitapçıklarının da bir yerlerde muhafaza edildiğine inanıyorum" değerlendirilmesinde bulundu.

Hakkında kopya iddiası bulunan adayların hangi soruya hangi cevabı verdiğinin, elektronik ortamda kaydının mevcut olduğunun altını çizen Demir, o dönemde cevap kağıtlarının taranmasının söz konusu olmadığını ancak bu kağıtların da muhafaza edildiğini söyledi.

Genel kültür genel yetenek sınavına ilişkin veriler de savcılıkta

2010 KPSS'de iptal edilen eğitim bilimleri sınavının yanı sıra genel kültür ve genel yetenek sınavında da kopya iddialarının bulunduğunu anlatan Demir, "Bu konuda savcının talep ettiği tüm verileri verdik. İncelemeleri yapıyorlar. O konu daha önce cumhurbaşkanı denetleme kurulu tarafından da yapılmıştı. YÖK Denetleme kurulu tarafından da raporlandırılmıştı. Orada takdir tamamen yargıya ait. Orada ne denilirse biz onu yapmak durumundayız, gerekeni yaparız" diye konuştu. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/127358412735843

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  geç gelen adalet adalet değildir... - yaseminaxu

  artık neye yarar...benim altı yılımı çaldınız gençliminden hayatımdan tam altı yıl..hayatım sizin yüzünüzden hep altı yıl geriden geliyor ve benim gibi daha kimler kimlerin...rabbim büyük buna sebep olan her ikimse hakkım haram olsun

  Üniversite sınavlarını niye incelemiyorlar. - ahzap

  ÖYM nin yaptığı sınavlarda cevap anahtarlarını ortaklaşa dağıttıkları için olmasın?

  Kopya Değil, Sınav Sorularını Sınavdan Evvel (ç)alma ve Elemanlarına Verme - Rojhat Axa

  Cemaat diye bilinen, paralel diye ünlenen yapı, KPSS'den tutun, polislik, hakim-savcılık sınavlarına kadar tc'de ne kadar sınav varsa, bu sınavların sorularını sınavdan evvel (ç)alıp kendi belirlediği kendisine bağlı kişilere veriyor. Sınav sorularının %30 gibi fark yaratan, başarı sıralamasında yer almanızı sağlayan kısmını ise "abuk subuk yerlerden, Mars müfredatından, kim milyoner olmak isterdeki milyonluk soru tarzında, yani çalışıp hazırlanmanın mümkün olmadığı alakasız yerlerden" sorduruyor! Bu sebeple sınavlarda soru almadan başarılı olma ihtimalini yaklaşık olarak "sıfır"lıyor cemaat. İşte sınav sorularının cemaatçe alınıp sınavdan evvel kendi (açık-gizli dersaneler, sınav evleri, okullar aracılığıyla) belirlediği kişilere verilmesi ve böylece her türlü sınavda KAZANANLARı sınavdan evvel belirlemesi olayını ÇARPITMAK için olaya KOPYA denmesi algı oyunudur ve siz değerli basın mensupları bu oyuna düşmemeli! Ali Demir cemaatin adamı değil mi ki? Sadece suratına baksak çok mübarek(?) biri olduğu anlaşılmıyor mu? Bu Ali Demir denen adam sınav fiyaskolarıyla ünlü değil mi? Sizce bu KOPYA mı yoksa SORULARIN SINAVDAN EVVEL CEMAATÇE SERVİS EDİLMESİ mi? Sizce cemaat soruları ÇALIYOR MU yoksa bundan yaklaşık 30-35 yıl kadar evvelinden beri kritik-ilgili noktalara yerleştirdiği kendi adamlarından ALIYOR MU? bAŞKA TÜRLÜ HER TÜRLÜ SINAVDA YALNIZCA CEMAAT MENSUPLARININ BAŞARILI OLMASINI NASIL İZAH EDERSİNİZ? Cemaatçilerin dediği gibi "ALLAH ALLAH! DUA ETTİM! SORULAR TAM DA ÇALIŞTIĞIM YERDEN ÇIKTI! mı diyeceksiniz!