ÖSYM'deki sızıntı nerede?

ANKARA - ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, Polis Akademisi Meslek Yüksekokulu giriş sınavının iptal ettiren  ‘kara deliğin’ matbaa, sevk, okul, sınava giren öğrenci zinciri içinde bir yerde olabileceğini söyledi.
Polis Akademesi Meslek Yüksekokulları öğrenci adayları sınavı 13 Eylül Günü yapılmış birçok aday sınav sorularına çok benzeyen soruların iki gün önceden, cemaate yakın bir dersanin eline geçtiğini iddia etmişti. İddiaya araştıran ve doğruluğunu tespit eden ÖSYM de sınavı iptal etmişti.
Radikal’in sorularını yanıtlayan ÖSYM Başkanı Yarımağan, sınav sürerken bir ihbar aldıklarını, ayrıca ÖSYM’yi arayan çok sayıda adayın “Soruları iki gün önce başka adaylarda gördük” dediğini anlattı. Yarımağan, “Sızma ÖSYM’de matbaaya sevkıyat sırasında ya da sınav anında olabilir. Biliyorsunuz, sınav başladıktan bir saat sonra adaylar bitirip çıkabiliyor. Yani 10.30 bir şekilde soruları dışarıya çıkarılmış olabilir. Sınav soruları yıl içinde hazırlandı. Ancak sınav kitapçığı basılırken, uygulama ÖSS’den farkısız. Matbaada çalışanlar sınava kadar hapis hayatı yaşarlar. Telefonları olmaz, elektronik karartma uygulanır. Daha sonra sorular, zırhlı kasalarla dağıtılır, yani ÖSS’de  alınan önlemlerin tümü bu sınavda da alınır” dedi. (Radikal)