ÖSYM'den Cizre'de sınav yasağı

ÖSYM'den Cizre'de sınav yasağı
ÖSYM'den Cizre'de sınav yasağı
Şırnak'ın Cizre, İdil ve Silopi ilçelerinden yaklaşık 4 bin öğrencinin 15 Mart'ta Cizre ilçesinde gireceği YGS sınav merkezleri güvenlik gerekçesiyle Şırnak merkeze bağlı Cudi ve Gabar dağlarının eteklerinde bulunan belde ve köylere aktarıldı.

RADİKAL - Cizre ilçe merkezi yerine Şırnak'ın belde ve köylerinde sınava girecek olan öğrenciler, bazı köylerin şehir merkezine çok uzak ve ulaşım sıkıntısı olduğunu dile getirdi. Bu öğrenciler kış koşullarında sınav yapılacak yerlere nasıl ulaşacaklarını düşündüklerine söyledi.

Eğitim - Sen İdil Şube Başkanı İdris Kartal da ÖSYM'nin aldığı kararı eleştirerek, Cizre'de sağlanamayan güvenliğin Cudi ve Gabar'daki köylerde nasıl sağlanacağını sordu. İdris Kartal, "Öğrencilerimizin bu durumdan dolayı psikolojileri bozuldu.

Devletin onları cezalandırdığını düşünüyorlar. Sınavın olacağı gün 100 kilometre uzaklıktaki köye nasıl ulaşacaklar? Maddi durumu iyi olmayan öğrencilerimiz var, bunlar nasıl gidecek sınav olacak yerlere. Devlet 100 bin kişinin yaşadığı ve binlerce kolluk kuvvetinin olduğu Cizre'de sınav için güvenlik alamıyorsa, Cudi'nin ve Gabar'ın en tepesinde bulunan köylerde nasıl önlem alacak çok merak ediyoruz?" dedi.
DHA-Bayram KAPLAN


  ETİKETLER:

  ÖSYM

  ,

  Cizre

  ,

  Ulaşım

  ,

  Cudi

  ,

  ilçe

  ,

  kış

  ,

  eğitim

  ,

  güvenlik

  ,

  Uzak

  http://www.radikal.com.tr/130770213077023

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Devlet mi? - ahzap

  Hangi devlet?Cizrede güvenlik sağlayamayan devletin varlığı bile tartışma konusu olabilir.

  öğrencilerin yerine kendimizi koyalım - rhnzngn

  lütfen öğrencilerin yerine kendimizi koyalım

  SAKA - mismail

  Boyle bir durum gercek olamaz. Sinav yerlerini belirleyen OSYM'ye bir yetkilinin "Biz ilce merkezinde guvenligi alamayiz." demis olmasi gerekir. Guvenlik yok gerekcesinin millete anlatilmasi gerekir. OSYM'nin bagli oldugu bir makam var midir?