ÖSYM'ye yeni başkan

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı'na Prof. Dr. Ahmet Ünal Yarımağan'ın getirilmesine karar verdi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığında dün toplanan...

ANKARA - Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı'na Prof. Dr. Ahmet Ünal Yarımağan'ın getirilmesine karar verdi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığında dün toplanan genel kurulda, YÖK Başkanvekilliği görevine getirilen Prof. Dr. Savaş Küçükyavuz'un yerine, Prof. Yarımağan ÖSYM Başkanlığı'na getirildi.
1942'de Kilis'te doğan Yarımağan, Hacettepe Üniversitesi'ne 1974 yılında öğretim görevlisi olarak atandı. Yarımağan aynı yıl, üniversitelerarası öğrenci seçme ve yerleştirme sınavını yürütme görevi Hacettepe Üniversitesi'ne verildiğinde, bu projede 'Sınav Değerlendirme ve Yerleştirme Alt Sistemi Sorumlusu' olarak görev aldı.
Yarımağan ÖSYM kurulduktan sonra da, ek görevli olarak Alt Sistem Sorumlusu Bilgi İşlem Birim Yöneticisi Danışman ve Yürütme Kurulu üyesi olarak çalıştı. Hacettepe Üniversite'nin Bilgisayar Mühendisliği bölümünün kurulmasına öncülük eden Yarımağan, 1983'te Bilişim Sistemleri Bilim Dalı'nda doçentlik unvanı alarak, Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı'nda öğretim üyeliği görevini sürdürdü. 1989'da profesörlüğe yükselen ve 1991'de bilgisayar mühendisliği bölüm başkanı olan Yarımağan, 1993-1995 arasında YÖK Bilgisayar Milli Komitesi Başkanı, 1999-2002 yılları arasında YÖK Enformatik Milli Komitesi üyeliğinde bulundu.