'Ot kurbanları' toprağa verildi

'Ot kurbanları' toprağa verildi
'Ot kurbanları' toprağa verildi
Muş'un Bulanık ilçesine bağlı Eskiyol Köyü'nde ot biçme konusunda çıkan silahlı kavgada ölen 7 kişinin cenazeleri toprağa verildi.

MUŞ – Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Eskiyol Köyü'nde ot biçme konusunda çıkan silahlı kavgada ölen 7 kişinin cenazeleri toprağa verildi.

Bulanık'a 36 kilometre uzaklıktaki Eskiyol Köyü'ne bağlı Aşağı Bayramlı ve Yukarı Bayramlı mezralarında oturan ve aralarında 60 yıldan bu yana mera ve ot paylaşımı konularında anlaşmazlık bulunan 'Dost' ile 'Kundo' ailelerinin fertleri arasında dün sabah ot biçme anlaşmazlığı nedeniyle kavga çıktı. 5 haneli Aşağı Bayramlı Mezrası'nda yaşayan 'Dost' ailesi fertleri ot biçerken bu durumdan 12 haneli Yukarı Bayramlı Mezrası'nda bulunan 'Kundo' ailesi fertleri rahatsız oldu.

'Kundo' ailesi fertleri ot biçen 'Dost' ailesi fertlerine Kalaşnikof ve av tüfekleriyle ateş açtı.'Dost' ailesi fertlerinin de karşılık verdiği çatışmada Nusrettin Dost (65), Bahattin Dost (63), İbrahim Dost (20), Yusuf Dost (16), Ömür Dost (13) ile Gıyasettin Kundo (60) ve Fehim Kundo (33) öldü, 9 kişi yaralandı. Yaralılardan durumu ağır olanlar Diyarbakır 'daki Dicle ve Elazığ'daki Fırat üniversiteleri hastaneleri ile Bitlis ve Muş'taki Devlet Hastanelerine kaldırılarak tedavi altına alındı.


KAYMAKAM: OLAYA KARIŞANLARIN ÇOĞU YARALI
Bulanık Kaymakamı Ferit Görükmez, ölenlere Ağrı ve Malatya 'da otopsi yapıldığını olayla ilgili henüz gözaltı olmadığını söyledi. Kaymakam Ferit Görükmez olay yerinden kovanların toplandığını, barut numunelerinin alındığını yaralıların iyileşmesinin ardından gerekli işlemlerin yapılacağını belirterek şöyle konuştu:"Kundo ailesinden ölen 2 kişi, bu sabah toprağa verildi. Cenazeye katılanlara bakılıyor. Zaten olaya karışanların çoğu yaralı. Onlara iyileştikten sonra işlem yapılır. Aileler arasındaki arazi konusu inatlaşmaya dönmüş. İnşallah kalanlar bu durumu devam ettirmez. Aileler kendilerine karşılıklı güvende hissetmezlerse terk edip gidebilir. Ümidimiz bir daha böyle şeylerin yaşanmamasın"


NURSİMA KESKİN / DHA