Öteki 'Y Kuşağı': Ne Gezi ne Kazlıçeşme

Öteki 'Y Kuşağı': Ne Gezi ne Kazlıçeşme
Öteki 'Y Kuşağı': Ne Gezi ne Kazlıçeşme
Gezi Parkı eylemlerine destek evren Yeni Şafak gazetesi yazarı romancı Murat Menteş, İslami gençliğin 'Y kuşağı' çığlığını köşesine taşıdı.

Gezi Parkı eylemlerine başından bu yana destek veren ve bu yüzden İslami kesimden de tepki çeken yazar Murat Menteş, bugün ‘Öteki Y kuşağı’nın sesine kulak verdi. Gezi eylemcilerinin protesto tarzları ve sloganlarındaki zekaya defalarca övgüler dizen Menteş’e üç başörtülü öğrenciden itiraz geldi: Bizden hiç bahsetmiyorsunuz

Menteş’in görüştüğü Merve Sağanak, Nazife Enginar ve Büşra Özen, “Gezi'ye katılmayan öteki Y Kuşağı'nın duygularını aktardı:

MERVE SAĞANAK: 'NE GEZİ PARKI, NE KAZLIÇEŞME'
Ağzımda gümüş kaşıkla doğmadım. Gezi eylemlerine de, Başbakan'ın mitinglerine de katılmadım. 'Özgürlük!' diye haykıranlar, bizim de özgürlüğümüzü savunmak şöyle dursun, bizi dışlıyor ve tür muarız olarak görüyorlar. Onlar da 'Biz' derken tüm Türkiye 'yi kastetmiyorlar. 'Toplum kutuplaştı' diyorsunuz. Ne zaman bütünleşmişti ki?

MAHALLE BASKISI KARŞILIKLI
Gezi Gençliğinin 'Yaşam tarzımıza, mahremiyetimize, onurumuza dokunulmasın' dediğini yazdınız. Bunlar tam da bizim isteklerimiz! Derste soru sorarken, 'Başörtülüyüm diye terslenir miyim?' tedirginliği yaşayan bizler de aynı şeyi istiyoruz! Kimliğimizden ötürü kişiliğimizin hiçe sayılmasını istemiyoruz. Tek istediğimiz diğerleri ile eşit muamele görmek.Bu ülkede mahalle baskısından şikayet eden herkes, ironik bir biçimde, ötekine mahalle baskısı uyguluyor.

ÜSTÜNKÖRÜ IQ TESTİ
Gelelim zekâ meselesine: Türkiye gibi fırsat eşitsizlikleriyle dolu bir ülkede 'orantısız zeka' iddiasının, küstahça bir yönü var. Sloganların, hatta sövgülerin; bir IQ testinin doğru cevapları gibi listelenmesini pek zekice bulmuyoruz. Kemalist kibrin, resmî kurumlardan Gezi Parkı'ndaki direnişe sızmadığını kim iddia edebilir?

BAŞÖRTÜLÜLER, DEKORATİF AKSESUARLAR DEĞİLDİR!
Gezi eylemcileri; özgünlüklerini ve zekalarını; 28 Şubat standartları ve Cumhuriyet Mitinglerinin üslubuyla aralarındaki farkın kesinliğini vurgulamada göstermelilerdi.
Başörtülülerin tartaklanması veya hakarete maruz kalması 'münferit' olaylar olarak nitelendi. Olabilir. Fakat bizim gibi 'Y Kuşağı' mensubu dindar gençlerle diyalog kurma girişiminde bulunmaları icap ederdi. Aksine, bize dirsek çevirdiler. Antikapitalist Müslümanlar'ın katılımını yeterli buldular. Bu, birçok sahnede başörtülülerin dekoratif aksesuarlar olarak kullanılmasından ne kadar öte bir şeydi, açıkçası bilemiyorum.

YALANLARI RETWEETLEMEK
Bizler hep sustuk. Çünkü yalanlar bizleri birbirimizden uzaklaştırıyor. Susmak, şu veya bu kesimin yalanlarını retweetlemekten daha münasipti. Barış içinde birlikte yaşamak şimdi çok daha zor… Bu arada, 'başörtülü yazarlar' da tüm başörtülüleri temsil etmez. Bunu neden kimse anlamıyor? Başörtülü olmak, herhangi bir toplumsal olayda satranç taşı gibi alınıp bir yere konmak anlamına geliyor. Çok saçma! Tanımlanmaktan, yargılanmaktan, kullanılmaktan, dışlanmaktan bıktım!!! Tek arzum, akademisyen olmak. Ve lütfen kimse bana engel olmasın.

CAMİ DE, İÇKİ DE SİYASİ SEMBOL!
'Demokrasi = sandık' indirgemeciliği ile darbeciliğe meyil verme anormalliği birbirini besliyor. Başörtüsünden sonra cami, hatta ağaç bile siyasi sembol haline geldi! Buna karşıyım. 'Camide içki içilmiş...' Dikkat edin, ikisi de siyasi sembol! Bu yüzden sert tartışıldı. Peygamberimiz, mescidi kirleten Bedevi'ye nazik davranmıştı halbuki.

NAZİFE ENGİNAR: GEZİ HİKAYESİNDE BİZE ROL YOK
Biz de 1990'larda doğduk. Eylemci Y Kuşağı alkışlanırken, bizim sakin tutumumuzun bir anlamı olabileceği neden kimsenin aklına gelmiyor? Eylemciler, Gezi sürecinde yapıp ettikleri her şeyi video, fotoğraf, yazı şeklinde kaydedip arşivliyorlar. Bence, bir hikayeleri olsun istiyorlar. Ve bizi bu maceraya, bu hikayeye davet etmiyorlar. Üstelik 'dilsiz şeytan' ilan ediyorlar! Oysa biz apolitik değiliz. Bence asıl apolitiklik, sonuçları yeterince düşünmeden ve nerede duracağını bilmeden meydanlara çıkmaktır. Taksim Platformu da Gezi'deki sivil haklar mücadelesini murdar etti.

'GENÇLİK' DENİNCE AKLA BİZ GELMİYORUZ
Üniversitedeki tiyatro faaliyetleri benim de çok ilgimi çekiyor. Ve maalesef sanat çalışmalarının manyetik alanına giremiyoruz. Okuldan dışlanıyoruz. Medyadan, ülkeden dışlanıyoruz. 'Gençlik' denince kimsenin aklına gelmiyoruz. Sizin bile!

FAKİRLER, AHMET KAYA DİNLER!
'Makarna-kömür' yardımı alanlara yapılan geri zekalı muamelesi haysiyetsizce. Yoksullar aptal değildir! Geziciler, farkında olmadan yoksulları dışlıyorlar. Meydanda piyano resitali, yoksulu iter. Fakirler, Ahmet Kaya dinler.

'ZEKİYİM' DEMEKLE ZEKİ OLUNMAZ
Zekanın şov malzemesi haline getirilmesinden hoşlanmıyorum. 'Zekiyim, zekisin, zeki…' gibisinden cümleler kurmak, zekanın kanıtı olamaz. 'TOMA'lara göğüs geren / İşte benim Zeki Müren' dersin en fazla.

'BAŞÖRTÜLÜ' OLARAK ANILMAK İSTEMİYORUM!
'Haksızlığa Son Verin: Erteleme Değil, Çözüm İstiyoruz!' başlıklı, başörtülü milletvekili talep edilen bildiriye eyvallah diyorum. Güzel bir jest. Başörtülülerden yani bizden bahsedilirken kurulan cümleler bizim değil. Gezi eylemine katılmak dahil, yaptığım hiçbir işte 'başörtülü' olarak anılmak istemiyorum! Anlıyor musunuz?

BÜŞRA ÖZEN: GEZİ'YE GİTMEDİK DİYE…
Gezi eylemlerine katılamadım. Fakat pasif biri değilim. Reyhanlı, Uludere olaylarında; Ortadoğu meselelerinde kampanya ve eylemlerde yer aldım. Gezi'ye gitmedik diye 'İktidar konforuyla rahat ve mutlu' yaşamıyoruz.

EYLEME KARŞI MİTİNG? BU BİR DİYALOG DEĞİL
Türkiye'de krizler hep kötü yönetilir. İlk müdahalelerle başlayan polis şiddetini kesinlikle meşru görmüyorum. Eylemcilere, en başta güzel bir üslupla yaklaşılsaydı, ortaya son derece olumlu bir tablo çıkabilirdi. Başbakanın eylemlere mitingle mukabele etmesi, bana makul görünmedi. Bu tavrın, bir diyalog anlamı taşımadığını düşünüyorum.

ÇAMLICA'DA CAMİ YERİNE AĞACI TERCİH EDERİM
AK Parti 'nin kentsel politikalarını da benimsemiyorum. Gökdelenler ve betonlaşma, İslam şehri İstanbul 'un dokusuna ve ruhuna zarar veriyor. Çamlıca'da cami yerine ağacı tercih ederim. Ağaç da cami kadar İslamî.

'AK PARTİCİYİZ' DEMİYORUZ, ÇÜNKÜ…
Kazlıçeşme'ye de gitmedim. Nedeni, Başbakan'ın tavrını çok sert bulmamdı. AK Parti, askerî vesayete son verdi. Ülkeyi daha demokratikleştirdi. Fakat halka yabancılaşarak, insanları 'teba' olarak gördüğü izlenimi doğuruyor. Bu nedenle 'AK Particiyiz' diyemiyoruz. Diyebilmek isterdim şahsen.

GEZİ'YE FAŞİZM VİRÜSÜ BULAŞMASIN
Bizden önceki kuşağa özgü siyasi ayrımcılığı sürdürmemeliyiz. Bu nedenle Gezi'deki eylemlerin sivil bir oluşuma dönüşmesini isterim. Meselelerin ortak zeminde paylaşılacağı bir platform kurulursa, memnuniyetle katılırım. Umarım faşizm virüsünden kendilerini koruyabilirler.

BAŞÖRTÜLÜLERE HÜKÜMETTEN SUS PAYI
Başörtüsüne özgürlük için gerekli yasal düzenleme hâlâ yapılmadı. Hükümetin ayıbı. Pratikteki görece ferahlık, bizi AK Parti'ye mecbur kılıyor. Bu da 10 yıllık hükümetin, bir haksızlıktan istifade etmesi anlamına geliyor artık. Bir 'sus payı' verilerek 'kullanılabilir' pozisyonda tutuluyoruz.

KLAVYEYE DEĞİL, ARKADAŞININ OMZUNA DOKUN
Fakültede, Gezi eylemlerine katılan arkadaşlarımızla ilişkilerimiz devam etti. Fakat sanal ortamda, Taksim'e gitmeyenlere yönelik bazı sözler çok kırıcıydı. Öncelikli eylemin, tuşlara değil, yanındakinin omzuna dokunmak olduğunu düşünüyorum. Felaketler toplumları yakınlaştırır, birleştirir. Ama politik felaketler hep kutuplaştırıyor.

AĞAÇLAR KESİLMESİN, İNSANLAR DA
Bugüne dek, en az Gezideki gençler kadar eylem ve yürüyüşe katıldım. Kesilen ağaçlara duyarlı arkadaşlarımızın, kesilen insanlara da duyarlı olması gerekir. Suriyeli mültecilere yardım kampanyasında çalıştım ve okuldaki 'Gezici' arkadaşlar pek oralı olmadılar.

BAŞÖRTÜSÜ, KİŞİLİĞİ ÖRTMESİN
Bana bakan kimse, öncelikle beni değil, başımdaki örtüyü görüyor. Başörtüsünün baskın bir kimlik olarak algılanması; kişiliğimizi ve bireysel birikimimizi inkara varıyor. Bu banal algıdan doğan anormallikler kökleşiyor. Kadınların % 65'i başörtülü olduğu halde, 'Gezi zekası' bile bu kanserojen ayrımcılığı aşma tavrı gösteremedi. Başımı açmayacağım. Türkiye benim zekamı, bilgimi ve emeğimi istemiyor, reddediyorsa; bu utanç verici aptallık beni de utandırır. Ve başımın çaresine bakarım.


  http://www.radikal.com.tr/1141064114106458

  YORUMLAR
  (58 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  geçen arkadaşlarla yine mağduruz. - menk

  bu akp dönemi ile başlayan "yine mağduruz" söylemi (ki zamanında gerçekten mağdurdu insanlar) artık kabak tadı verdi. gerçek mağduriyetlere bile insanlar şüpheyle bakıyor. şimdi gezi olaylarına gelince. ordaki kalabalığı kimse çağırmadı (pardon bir kısım provakatörü faiz lobisi davet etti yalan olmasın), herkes kendi başına hareket etti. ben taksimde gaz yedim, gümüşsuyunda gaz yedim, yetmedi, köprüde bile gaz yedim. bu 3 yere de beni kimse çağırmadı, kendi isteğimle gittim, kafamızın, vücudumuzun yanından kapsüller geçti, arkadaşlarım yaralandı. allah'a şükür hiçbirinde ciddi bir şey yok. eğer ortada mağdur birileri varsa o da gözünü, dalağını, hayatını kaybeden insanlardır. "bizi dışlıyorlar, istediklerimizi yapamıyoruz, yaşayamıyoruz" lafları da bana hikaye geliyor. sinema-tv okuyorum, bizim bölüm için başörtülü insan ütopyadır. bu dönem vardı bi tane başörtülü arkadaşım, milyon tane çekime geldi, ışık tuttu, çay getirdi, kamera tuttu, elinden gelen herşeyi yaptı. kimse de ona "git kızım" demedi, eğer siz de iki elinizle bir şeyi doğrultabilseydiniz kimse de sizi dışlamazdı, dışlanmanızın sebebi etrafınızdaki insanlar değil maalesef sizsiniz.

  mağdurluk siyaseti terkedilemiyor!! - Dopchik

  mağdurum da mağdurum diye bana "bizi aralarına almıyorlar dışlıyorlar" diyeceğine git iktidara ayaklan ki versin haklarını!! ayrıca sizi kimse bi yerden dışlamıyor ama çıkarlarınız o kadar ele geçirmiş ki sizi bi yerde gözaltına alınır da fişlenirsiniz kariyeriniz biter diye ödünüz kopuyor!! kusura bakmayın ama siz de biliyorsunuz bizim gibi gözü kara olamayacağınızı hakkınızı aramıyor hakkını arayanlara laf ediyorsunuz ömrünüz böyle geçiyor.. sizi kimse dışlamıyor maalesef sizde aşağılık kompleksi var... bunun da sorumlusu biz değiliz okuduğumuzu zincirlerimizi kırdığımızı yaşamımızı kendimizin belirlediğini görüyor bunları siz yapamadığınız dine töreye aileye gelenekler zincerlendiğiniz ve kıramadığınız için var bu kompleksiniz sorumlusu biz değil sizin kendinizi aşamamışlığınız!!

  .. - xyuıop

  kemalistler kendileri gibi olmayanı bırak kendileri gibi konuşmayanı hatta konuşmayan herkesi dışlarlar. çarşaflı bir kadın görünce dik dik kusacak gibi gittiği yere kadar bakarlar. halbuki o kadın etrafına bakmaz bile. ben görünüş olarak açık giyen, oruç tutmayan, dini olarak ağzımdan en fazla inşallah(ağız alışkanlığı)sözü çıkan ve politika konularına hiç girmeyen biriyim. ve kemalistler tarafından dışlanıyorum.

  Anlami degistirilen kavramlar - zargaron

  Bu ulkede kim ne zaman Kemalist ve Milliyetci sozlerini butun insanlarin bilinc altinda fasizmle es anlamli hale getirdi anlamak mumkun degil. Ugur Mumcu da kemalistti, Ahmet Taner Kislali da kemalistti. Ataturk milliyetciligi kultur temelinde tanimladi. Bu kelimelerden bu gazetede iyi anlamda bir kez bahsedildigini gormek bir yana dursun, neredeyse bu kelimeler sanki birer kufurmus gibi kullaniliyorlar.

  benim başörtülü bacım yine mi mağdur! - devirdevrilir

  yine ve yeniden mağdur... acaba bu başörtülü bacılarımız hristiyanları alevileri ateistleri eşcinselleri sosyalistleri ne kadar kucaklayabildi,hele hele yahudilerden nefret etmeden tek bir gün bile yaşayabildiler mi? haşa töbe töbe bu kutsal bacılarımızın kalbinde hiç nefret öteki diğeri beriki olur mu!!! yoksullar piyano resitali dinlemezmiş aşağıla yoksulu yavrum aşağıla... "Makarna-kömür' yardımı alanlara yapılan geri zekalı muamelesi haysiyetsizce" diyorlar, asıl aşağılayanlar kimlerdir biliyor musunuz, insanları sadaka kültürüne alıştırıp sonrada onları 30 liraya 60 liraya satın almaktır hanımefendiler. asıl haysiyetsizlik insanların çaresizliğinden fayda sağlamaktır ve bu sağladığı faydayla gelip o yoksulun canını tekrar tekrar yeniden okumaktır.başörtüsüyle ilgili bir derdiniz varsa 10 yıldır oylarınızla tekrar tekrar iktidara gelen partiyle çözün. gemiciği olanlar ihaleleri kapanlar kpss de soru çalanlar torpiller hak etmediği mevkiye atananlar devletin malını mülkünü satıp satıp ona buna peşken çekenler ve tüm bunlara rağmen ağzında gümüş kaşıkla doğanlar kimler acaba mağdurum?

  davet - zakin

  Tarihi bir misyon üstlenerek. Sizi canı gönülden alanlara davet ediyorum. Gerçekten de SEN yokken bir eksiğiz.

  X Kuşağından selam! - caligari

  Y kuşağı'nin "öteki yüzü"nün yaptığı açıklamalar her nedense özü itibariyle eleştirdiğini düşündüğü şeylere denk düşüyor.. kusura bakmayın ama kimse size alana çıkın diye yalvarmaz! Ya da sizi teşvik etmeye çalışmaz. Özgürlük sokaktadır. Bir ihtiyaç meselesidir. Hissedildiği anda tepkimeye uğrar ve potansiyel öfke, bilinç aracılığıyla kinetik hale geçer. Süreç içinde de bilinçlenme devam eder. Tam aydınlanmayı beklerseniz 78 yaşında ilk eyleminize çıkacak düzeye gelmiş olursunuz... Yoldaş Lenin'in çok sevdiğim bir sözü vardır der ki; En iyi Teori pratiktir! Ayrıcaaaa, Tavrınız da bana Fransanın cezayiri işgal ettiği (1 milyondan fazla insann öldüğü) savaşta, evlerine kapanıp çeşitli zerzevatlarla uğraşan liberal Fransız çakması "entel"leri hatırlattı! Ancak gerçek entelektüel'in nabzı halkın zülme uğrayan tarafında atar!