Otel, rezidans ve AVM yapılmayacak

Otel, rezidans ve AVM yapılmayacak
Otel, rezidans ve AVM yapılmayacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, "Topçu Kışlası Başbakanımızın arzusu. Ama AVM, otel, rezidans kesinlikle projede olmayacak" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, dün Gezi Parkı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Topbaş “Topçu Kışlası’nın yapılmasını Başbakanımız arzu ediyor. Ama daha önce içinde konuşulan AVM, mağaza, otel ve rezidanslar olur düşüncesinden vazgeçildi. Müze şeklinde projelendirilecek” dedi.

Taksim’deki olayların geldiği boyutun üzücü olduğunu söyleyen Topbaş, “Şu anda Gezi Parkı’nın tamamı 50 bin metrekare civarında. Topçu Kışlası ise 11 bin metrekare” diye konuştu.

Yeni öneriyi inceliyoruz
Görüştüğü Mimarlar Odası yetkililerinin sunduğu öneriyi de anlatan Topbaş şunları söyledi: “Şöyle bir teklifte bulundular; ‘Bu Gezi Parkı’nı bütüncül bir plan içerisinde değerlendirelim. Hilton’un arkasındaki yeşil alandan itibaren, Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’ndan Dolmabahçe’ye giden birleşik bir park, mimari açıdan böyle bir aksı ele almak daha doğru olur’ diye ifadelerde bulundular. Ben de bir mimar olarak böyle bir aksı görüyorum. O bölge ile ilgili çalışmalarımız da var bizim. “Mimarlar Odası’nın önerisinde plan bütünlüğünü incelemek gerektiğini kaydeden Topbaş, Divan Oteli arkasından geçen bir köprü bulunduğunu, insanların Maçka’ya kadar yaya yürüyüşünü planlamanın önemli olduğunu vurguladı. Topbaş, Topçu Kışlası’nın yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine şunları söyledi: “Başbakanımız yapılmasını arzu etmekte. Bunu seçim vaatlerinde halka ilan ettik. Alışveriş dükkânları Topçu Kışlası’nın içinde barındırılması düşünülen bir tasarıydı. Otel düşüncesi vardı. Tamamen bunlardan vazgeçildi. Bir müze, sanat galerisi olmak üzere projelendirilecek, Bu projelendirmeyi mimarlarla tartışacağız.” Topbaş, Taksim Platformu’nun da kendileri adına konuşan kişilerden rahatsızlık duyduklarını ifade ettiğini belirterek, “Onlar, ‘Buraya proje bütünlüğü içinde Topçu Kışlası da gelse değerlendiririz’ diyorlar. Tek bir yapı olarak gelirse karşıyız diyorlar” dedi.

Eylemcilere övgü
Topbaş çalışmaların Topçu Kışlası ve Gezi Parkı ile ilgili olmadığını anlatmaları gerektiğini ifade etti. Topbaş eylemlerin ne zaman sona ereceği ile ilgili olarak ise “Bizim insanımız kindar değil, buna güveniyorum. İnançlara saygıyı gördük Gezi Parkı’nda. Bir tarafta ibadet edenler, bir tarafa çöp temizleyenler. Böyle bir toplumuz biz” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/113685711368572

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  şehrin ortasında küçücük kalmış bir park oksijen deposu bırakın öyle kalsın. - okkes cavus

  şehirler anormal bir gelişme gösterirken binlerce insanın ailece rahat oturacağı, yeşil alanlar ve parklar hiç düşünülmemiş. her şey rant olarak düşünülüyor. dev gibi siteler oluşurken yeşil alanlar yok oluyor. doğanın akciğeri tahrip oluyor. bunu gören aklı başında olan bu ülkenin duyarlı insanları. geçde olsa artık yeişiline doğasına deresine dağına taksim gibi alanlarına sahip çıkıyor. çıkacaklar çıkmalılar artık insanlar sağlıklı yaşamak istiyor.doğası tahrip olmuş bir ülkenin temiz hava alma şansı kalmaz. insanlar hastalıklarla boğuşur bunu halk öğrendi. lütfen bütün yetkili yetkisiz herkes bu onurlu ülkesi için taraflı dürüst insanları desdeklemeli. saldırılar lanetlenmeli. saldıranlarda bu ülkede nefes alan oksijene ihtiyacı olan insanlar. sizlerde biraz düşünün bu insanlar herkes için yürüyor. sende onlardan birisin yeşilini doğanı koru bu ülke hepimizin .......

  ... - r11

  hakikaten bunların algı problemi var..ya insanlar oranın park olarak kalmasını istiyorlar park..bir avuç yeşil alanı rant uğruna katletmenizi istemiyorlar..hala oraya şunu yapacaz,bunu yapacaz..bu nasıl bir körlüktür!