'Otelciler sahte içkide günah keçisi oldu'

ANTALYA - Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, Antalya Kemer’de tatil yapan üç Alman gencin sahte içki nedeniyle ölmesinin ardından turizmcinin ‘günah keçisi’ ilan edildiğini savundu.
Turizmcilerin sahte içki satan işletmeleri koruyormuş gibi bir hava yaratıldığından şikâyetçi olan Çorabatır, “Kim bu işi yapıyorsa belirlesinler biz de onları aforoz edelim, tesislerini deşifre edelim. Kimin otelinden kaçak, sahte içki çıkarsa gereği yapılsın” dedi.
Çorabatır, bu konuda denetimleri yapması gerekenleri göreve çağırdı: “Usulsüz çalışıp insan sağlığı ile oynayan kim olursa olsun cezasını çekmeli. Biz sahte içki satılmasını cinayetle eşdeğer tutuyoruz. Bu tesislerin belirlenmesi için de elimizden geleni yapmaya hazırız. Fakat denetimi yaparken sadece turizmcilerin hedef gösterilmesi doğru değil. Binlerce şişe içki satın alıyoruz. Bunların denetimini yapmamız, her şişeden numune almamız imkânsız. Depolarımızda laboratuvar mı var? Devlet denetim yaparken, en küçük işletmeden en tepeye gidebilmeli.” (dha)