'Ötenazi değil, yanlış anlaşılma'

'Ötenazi değil, yanlış anlaşılma'
'Ötenazi değil, yanlış anlaşılma'

Meryem Topçu 22 yaşındaydı.

İSTANBUL- Kan kanseri tedavisi gören 22 yaşındaki Meryem Topçu’nun solunumunu sağlayan hortumu çekip kızlarının ölümüne neden oldukları öne sürülen aile üyeleri iddiaları yalanladı. Olayın Topçu’nun öldüğünü zanneden yakınlarının doktorlardan cenazeyi istemesi üzerine oluşan yanlış anlaşılma yüzünden çıktığı anlaşıldı. İddialar üzerine gözaltına alınan Topçu’nun ailesi dün Şişli Adliyesi’ne sevk edildi. Ailenin anlatımlarına göre olay şöyle gelişti: “Evli ve bir çocuk annesi olan  22 yaşındaki Meryem Topçu, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde iki yıldır tedavi görüyordu. Önceki gün Topçu’nun kalbi  durdu. Ancak kalp masajıyla hayata döndürüldü.  Aile ise akrabalarını arayarak ‘Cenazemiz var, gelin ‘ diyerek haber gönderdi. Topçu’nun akrabaları hastaneye akın etti. Topçu’nun yakınları doktorlara ‘cenazemizi verin’ deyince, doktorlar kızın hayatta kalmasını sağlayan fişlerin çekilmesinin istendiğini zannederek paniğe kapıldı. Ancak durum aileye anlatıldı.
 Daha sonra doktorlar rutin kontroller için Topçu’nun odasına girdi. Hastanın yüzündeki morluklar fark edildi. Doktorlar Topçu’ya nefes alması için ciğerlere kadar uzanan solunum hortumu takmıştı. Hortumun çıkmaması için de ağzı kapatan bandajlar yerleştirilmişti. Doktorlar bandajın gevşetildiği ve hortumun ciğerlerden ağıza kadar geldiğini görünce durumu polise bildirdi. Kızının başında Kur-an okurken ölüm haberini alan anne Şükran İsi ile teyzeler Gülen İsi ve Zübeyde Taylan sinir krizi geçirdi.
Ancak bu şoku atlatamadan anne, teyzeler, baba Mehmet Emin İsi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 10 kişi arasında doktor, güvenlik görevlisi, hasta bakıcılar da vardı. Doktorlar sorgu da “Biz ölüm nedeninin kesin olarak aileden kaynaklandığını söyleyemeyiz” dedis. Anne İsi de, “Kızımın elini ayağını binlerce kez  öptüm. Hayatta kalması için Kuran okudum. Boynundaki morluklar nedeniyle ağzına bağlı bandajı gevşettim. Rahatsız olmasın diye’ şeklinde ifade verdi. Meryem Topçu’nun annesi, babası ve iki teyzesi çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakıldı. (Radikal)