@idrisemen

'Otistik çocuk ateisttir' sözü kime ait?

'Otistik çocuk ateisttir' sözü kime ait?
'Otistik çocuk ateisttir' sözü kime ait?
Sosyolog Fehmi Kaya, 'otistik çocukların doğuştan ateist olduğu' yönündeki çıkışıyla tartışma yarattı. Kaya, sözlerinin çarpıtıldığı iddiasında.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı sosyolog Fehmi Kaya, “Otistik çocukların beyinlerinde inanç alanı olmadığı için Allah’a inanmayı bilmiyorlar” sözleriyle tartışma yarattı. Dün gün boyu eleştirilerin odağında olan Kaya, konuşmasının çarptırıldığını ve yanlış anlaşıldığını iddia ederek kendini savunurken, haberi yapan muhabir ise haberinin arkasında olduğunu söyledi.

Dün İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından servis edilen haberde Fehmi Kaya, otistik olarak dünyaya gelen çocukların temel özelliğinin dış dünyayla iletişim kuramamaları olduğunu söyleyerek, “Onun için ibadet etmeyi, Allah’a inanmayı bilmiyorlar. Otistik çocuklara uygulanacak farklı terapi yöntemleriyle farkındalık yaratmak gerekiyor. Böylece beyinlerinde inanç alanı oluşturulabilir” diye konuştu. Kaya, otistik çocukların doğuştan ateist olduğunu ifade etti.

‘SÖZLERİM ÇARPITILDI’
Tepkilerin ardından Radikal’e konuşan Fehmi Kaya, sözlerinin çarpıtıldığını iddia etti. Kaya, “Bazı bilim adamları otistiklerde olduğu gibi ateistlerde de empati ve iletişim eksikliği olduğu için Tanrı kavramına sahip olmadıklarını savunuyorlar. Ben de bu çalışmalardan birkaç örnek verdim” dedi. Kaya şöyle devam etti: “Bu çalışmalardan bahsetme nedenim, bu yanlış yargıya sadece toplumun değil bazı bilim adamlarının da inandığını göstermekti. Konuşmalarım çarpıtılarak sanki otistik insanların ateist olduğunu savunuyormuşum gibi verildi. Ben temelde bu tezlerin hepsine karşıyım.”

‘HABERİMİZİN ARKASINDAYIZ’
Öte yandan haberi yapan İHA muhabiri Fatih Keçe, Radikal’e yaptığı açıklamada, Fehmi Kaya’nın konuşmalarını olduğu gibi aktardıklarını ve haberlerinin arkasında olduklarını ifade etti.

‘ÖNYARGILARA BİR YENİSİNİ EKLEDİ’
Sosyolog Fehmi Kaya’nın otizmli çocuklarla ilgili sözleri, ailelerin ve konuyla ilgili sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden oldu. 21 kuruluşun oluşturduğu Otizm Platformu, Kaya’nın hiçbir bilimsel veriye dayanmayan sözlerinin, kamuoyunun hastalığa dair yanlış önyargılarına bir yenisini daha eklediğini belirtti. Platformun koordinatörü Ergin Güngör tarafından yapılan açıklamada, nisan ayının ‘ Dünya Otizm Farkındalık Ayı’ olduğu hatırlatılarak, “Verilen bilgiler, bizleri hem içerdiği yanlışlıklar nedeniyle üzmüş, hem de toplumu ciddi bir yanılgıya sürükleyeceği endişesi doğurmuştur. Fehmi Kaya’nın bu açıklamaları kendi kişisel görüşleri olup, hiçbir bilimsel araştırmaya veya veriye dayanmamaktadır” denildi. Açıklamada, “Toplumsal algıda otizmli çocuklarımızla ilgili hali hazırdaki yanlış önyargılara bir yenisini eklemekten ve ailelerimizle çocuklarımızı ötekileştirip, rencide etmekten öteye gidemeyeceğini düşündüğümüz bu açıklamalarından dolayı kendisini kınıyoruz“ ifadelerine yer verildi.

‘BİLİMSELLİKTEN VE İNSANLIKTAN UZAK’
Otistik çocuklarla ilgili açıklamalarıyla gündeme gelen sosyolog Kaya, dün gün boyu tepkilerin odağı oldu. Ünlü sunucu Özge Uzun, Twitter hesabından Kaya’nın açıklamalarını sert sözlerle eleştirerek, “Biri bana bunun şaka! haber olduğunu söylesin!” ifadelerini kullandı. Hurriyet.com.tr’ye konuşan Uzun, “Klişe olacak ama gerçekten ‘akıl tutulması’ olarak düşünüyorum. Açıklama bilimsellikten ve insaniyetten de çok uzak. Umarım özür diler, bütün ailelerin yüreğine su serpecek bir açıklama yapar” diye konuştu.

‘KİMİN NE KADAR İNANÇLI OLDUĞUNU ALLAH BİLİR’
Fehmi Kaya’nın sözlerini eleştiren AK Parti Milletvekili Cevdet Erdöl de, “Kimin ne kadar inançlı olduğunu Allah bilir. Bir hekim olarak bu sözleri doğru bulmadım” dedi. Diyanet İşleri eski başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ise, “Akli melekeleri olmayanlar inanmakla, ibadetle yükümlü değiller. Dolayısıyla otistik çocuklar böyle bir yükümlülük altında değildir” açıklamasını yaptı.


  http://www.radikal.com.tr/113071011307105

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ataeist mi aman yalebbi! - ukox

  Bir mantık yürütsek basitçe: Bir ateist kendisinin ya da nesnelerin varlığını anlamak için daha fazla gözlem yapmak zorunda. Bu sebeple yargılarla değil,gözlemlerle farklı açılardan bakabilmek yeterliliğine de sahip. Bu da empati duygusunun gelişiminde çok önemli bir yetenek. Ben ateist olduğu için dindarları öldüren ya da çevreyi kirleten, hatta hayvanlara eziyet eden görmedim. Ama dindar olduğu söyleyip bunu yapan binlercesini gördüm. Ateistlerden canlı bomba da görmedim. O halde sonuç; empati dediğin senin ağzındaki sakızın markasından başka bir şey değil. Ateistleri ve otistikleri de sakız etme bari.

  Ateizm diyemeyen doktor ! - harmankordon

  sadece ses benzerligi uzerinden Ateizm ve Otizmi karistirmak ,mikrofon goruncede bunlari karistirip bilimsel !! sacmalamaktir bu ,tartismaya degmez ... Ama bu adami Otizm dernegine baskan secenleride ayrica kutlamak lazim !!!

  ÖTE YANDAN - emrahadilcan

  BİR ATEİST OLARAK BU ADAMA; hayatı körleşmeden, türüne yabancılaşmadan , misantrop inançların tutsaklığından kurtarmanın tek yolunu, ATEİZMİ nörolojik bir problemden ibaret sandığı için, ACIYORUM!

  aut(o)ism - emrahadilcan

  bu çocukların bi derdi siz kalmıştınız, o da oldu. sosyolog olacak zat bi zahmet kendi disipliniyle ilgilensin. öte yandan bu tartışılabilir bir durum da değil. otizm ile inanç arasında herhangi bir ilişkinin varlığı ya da yokluğunu tartışmak nesnenin doğasına aykırı! osd'li çocukları inançlı veya inançsız yapmak da mümkün değil

  Ateisler kadar empatik olsanız keşke - SDD

  :)) Ya bu insanlar ne komik, herşeyi birbiriyle karıştırıyorlar. Empati ayna nöronlarıyla ilgilidir, her duyduğunuz şeyi sorgulamadan kabul etmek, çocukların inanmayacağı hikayelere inanmakla ilgili değil. Empatiyi kim kaybetmiş de siz bulmuşsunuz. Empati diye yaptığınız şey insanları dilenci yerine koymak, ezmek ve küçümsemek.