Otistik Çocuklar Derneği Başkanı Kaya: Otistik çocuklarda sosyal, iletişim ve inanç yetersizliği var

Otistik Çocuklar Derneği Başkanı Kaya: Otistik çocuklarda sosyal, iletişim ve inanç yetersizliği var
Otistik Çocuklar Derneği Başkanı Kaya: Otistik çocuklarda sosyal, iletişim ve inanç yetersizliği var
Otistik Çocuklar Derneği Başkanı Kaya'nın Otizm Farkındalık Haftası nedeniyle yaptığı konuşmanın bir kısmı bazı basın yayın organlarında 'beyinlerinde inanç alanı, Allah alanı, gelişmemiş, onun için ibadet etmeyi, Allah'a inanmayı bilmiyorlar' şeklinde yer alınca ortalık karıştı

ADANA - Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı Sosyolog Fehmi Kaya, otistik çocuklarda empati kurma zorluğu, sosyal yetersizlik, iletişim yetersizliği ve inanç yetersizliği olduğunu söyledi. Kaya, otistik çocukların empati kurdukça bu eksikliklerini giderebileceğini de belirtti

Otizm Farkındalık Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Sosyolog Fehmi Kaya, otistik çocukların sorunlarına dikkat çekmek ve onlara yönelik toplumsal hassasiyeti geliştirmek için çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Türkiye 'de yaklaşık 750 bin otistik davranış gösteren insan yaşadığını anlatan Fehmi Kaya, "Otistik çocuklar empati kurmayı bilmez ya da beceremezler. Sosyal yetersizlik, iletişim yetersizliği, inanç yetersizliği vardır. Empati kurmayı terapi yoluyla oluşturmak gerekiyor. Sosyalleşmeyi, konuşmayı, karşısındakini anlamayı, empati kurmayı öğrenmeleri gerekiyor. Bunları eğitim ve uygulanacak farklı terapi yöntemiyle topluma kazandırabiliriz. 'Normal insanlar' haline getirebiliriz" dedi.

YABANCI BİLİM ADAMLARININ ‘ATEİZM’ BENZETMESİ

Fehmi Kaya, Alman bilim adamları Erhard Neuberk ve Klaus Deistung ile ABD 'li bilim adamı Ara Norenzayan'nın yaptığı araştırmada otistik çocukların inanç yanlarının gelişmediğini bu nedenle inanç yetersizliği olduğunu iddia ettiklerini de hatırlattı.

Araştırmacıların otistik çocuklarla ateizmi karşılaştırarak bir paralellik kurduğunu da ifade eden Kaya, "Araştırmacılar, inanç yetersizliği nedeniyle bu çocukların ateistlerle benzeşme gösterdiğini iddia ediyorlar. Bunu da, 'Otistikler empati kurmayı beceremezler, ateistler de empati kuramazlar' sözleriyle savunuyorlar. Biz de otistik çocukların eksikliği olan yönleri geliştirdiğimiz takdirde diğer eksikliklerinin de giderileceğini düşünüyoruz. Ancak çocukların inançlarıyla ilgili belirleyici rol oynamamız mümkün değildir. Bizim savunduğumuz nokta bu çocukların sosyal olarak kişilik olarak gelişmeye başlamaları, empati kurmayı öğrenmeleri sonucunda bir gelişmişlik noktasına varacaktır. O noktada doğal olarak inanç boyutu da gelişecektir" diye konuştu.

Kaya, Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği olarak otistik çocukları olan ailelere çocukların gelişmeleri ve normal çocuklara doğru yol almaları için danışma hizmetleri de verdiklerini hatırlattı.

BASINA FARKLI YANSIDI

Kaya’nın Alman bilim adamları Erhard Neuberk ve Klaus Deistung ile ABD'li bilim adamı Ara Norenzayan'nın yaptığı araştırmalara atıfta bulunduğu bölüm bazı basın organlarında şöyle yer almıştı:

‘Allah'a inanmayı bilmiyorlar’

Kaya otistik çocukların, bir temel özelliğinin de, beyinlerinde inanç alanı, Allah alanı, gelişmemiş oturmamış olduğunu ileri sürerek şunları kaydetti:

"Onun için ibadet etmeyi, Allah’a inanmayı bilmiyorlar. Otistik çocuklara uygulanacak farklı terapi yöntemleriyle, çocukta farkındalık yaratmak gerekiyor. Bu farkındalığın içinde bir, duyularının iyi gelişip karşısındakiyle empati kurmayı öğrenmesi gerekiyor. Normal insanların yaptıklarını nenden yaptığını öğrenmesi gerekiyor. Bunun sonucu olarak da bir yaratan olduğunu insanların buna inanıp ibadet ettiğini anlaması, kavraması, içselleştirmesi gerekiyor. Böylece beyinlerinde inanç alanı oluşturulabilir." (dha)


  http://www.radikal.com.tr/113065711306578

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ot-izm - izninizle

  Teptim ahır kapısın, çıkıverdim dışarı – Ustalar ak sütümden yapar eski kaşarı - Yazdığını bozarım çok bilmiş kafirlerin - Boynuzunan ezerim tahtayı tebeşiri

  seni oraya getirmek için çok aradıklarını zannetmiyorum. - demlicay2011

  seçilmiş kutsal beyinlerdensin. içi bir hayli başka şeylerle dolu olanlardan. dergahın varmı acaba. kimin müridisin merak ettim şimdi. t.c.devletinin suyunu çıkaran memucuklardan birisin. memurcuk dediysek küçümseme anlamında değil adamlar alman malının dibine kadar iniyor. gerisini siz düşünün. vergilermiz sağolsun. malın iyisinide bilirler.

  yakınlık ile neden-sonuç'un farkını bilmemek - dj_enkidu

  bunlar bu kafayla devam ederse yakında ateistleri zorla yakalayıp "tedavi" etmeye bile kalkarlar. (not: rain man filmindeki otistik karakter matematik işlemlerini de hızlı yapıyordu, bu mantık yoksunu dindarların akıl yürütme yöntemini izleyecek olursak ortaya "matematik zekası = otizm" denklemi çıkıyor sanırım, hepsini tebrik ediyorum!)

  sozum ona baskan !! - LENGO

  bu nasil bir dusunce nasil bir anlayis ,sozum ona birde baskanlik sifati tasiyor.Edep yahu demek geliyor insanin icinden ,ya hastalara kafa yorsun yada gidip cami de kafa yorsun !!!

  Ateistler empati kuramazlar he mi? - nitemtran

  Bu kadar bilimdışı, bu kadar cahilce bir söylem ilk kez duyuyorum. Bu sözü dillendiren ateistle vicdansızı karıştırmış.

  Söz bitti! - osmanyamantr

  Akıl tutulması yaşıyor!

  Buyur Buradan Yak - mustafataniyan

  Ulkemizde Musluman cogunlugun oldugunu ve insanlarin ilkokuldan Universiteye kadar gerek aile gerekse devlet eliyle Islam dini baz alinarak dini egitimler verildigini dusunursek. Turkiye'de Ateist olmak icin ilk once inancli olmak zorunda oldugumuz saptamak zor olmasa gerek. Ve ayrica empati yeteneginin, koru korune inanclarina bagli ve kendisinden olmayan hicbir inancin yasamasina izin vermeyen bir toplumda yani bizde neredeyse hic bulunmadigini bilmekte zor degil.Dahasi dunyada yapilan buna benzer binlerce arastirma bulunmaktadir, onemli olan arastirmanin ve saptamanin kabul gorulebilir olmasidir...Ayrica da " Bunun sonucu olarak da bir yaratan olduğunu insanların buna inanıp ibadet ettiğini anlaması, kavraması, içselleştirmesi gerekiyor" diye ifade ettigi noktada da daha fazla yoruma gerek yok sanirim.