Otobüslerde sivil polis bulunacak

Otobüslerde sivil polis bulunacak
Otobüslerde sivil polis bulunacak
Bayramda trafik kazalarına karşı otobüslerde biletli yolcu kılığında sivil polis bulundurulacak. Tüm polisler gerekirse trafik cezası kesebilecek.

Ramazan ayının sona ermesi ve yarın başlayacak bayram öncesi uzmanlar, yollara düşecek olan tatilcileri uyarıyor. Bayramı felakete dönüştürmemek için trafikte dikkatli olmak gerektiğine dikkat çeken Emniyet Genel Müdürlüğü, “Sevdiklerinizden hızla uzaklaşmayın” kampanyası başlattı.
Bayram için yoğun önlemler alınırken ihlallere karşı yalnızca trafik polisleri değil tüm polisler müdahale edecek. Bazı güzergâhlarda havadan helikopterli denetim gerçekleştirilirken belirli karayolu güzergâhlarında ise şehirlerarası otobüslerde biletli sivil polisler bulunacak. Yolcuların arasında yer alan bu sivil polisler yolculuk boyunca sürücülerin denetimini gerçekleştirecek. Sürücülerin uykusuzluk, yorgunluk gibi nedenlerle kazalara sebebiyet vermelerini önlemek için uzak mesafeli seyahat eden sürücüler, denetim noktalarında durdurularak hareket etmeleri ve el yüz yıkamaları amacıyla aracın dışına çıkmaları istenecek. Bayram nedeniyle halkın yoğun bulunacağı pazar yeri, alışveriş merkezleri, mezarlık gibi yerlerde ek güvenlik tedbiri alınacak.

Doğuya gidiyorsan 04.00-07.30 batıya gidiyorsan 18.00-21.00 saatlerine dikkat!


“Alkol almadım” demek bayramda güvenli yolculuk için gerekli ama yeterli değil. Trafik Denetleme Müdürlüğü Sivil Ekipler Büro Amiri Selami Yeşilbaş, bayramda olan kazaların sadece yüzde 1’inin alkolden kaynaklandığını söyledi. İstatistiklere göre, bayram sırasında gerçekleşen kazaların asıl sebepleri hız ve yorgunluk. Kazalara neden olan başlıca diğer unsurlar ise trafik işaret ve işaretçilerine yeterli derecede dikkat etmemek ve yolculuk süresince emniyet kemerini bağlı bulundurmamak.
Güneş ışınlarına bağlı görme hatası kusurlarına karşı, doğu istikametinde giden sürücülerin sabah 04.00 - 7.30 saatleri, batı istikâmetinde giden sürücülerin ise akşamüzeri 18.00 – 21.00 saatleri arasında daha dikkatli olmaları öneriliyor. Bayram sırasında trafiğin aksamaması için İstanbul ’da olan yol çalışmalarının da durdurulacağını belirten Yeşilbaş, son olarak sürücülere “Yetişmek için değil varmak için yola çıkın” uyarısında bulundu.
2012 yılı bayram sırasında gerçekleşen kaza sayısı 841; bu kazalar 4061 kişinin yaralanmasına sebep olurken 74 kişinin hayatına mal oldu. (GÖZDE KURUMLU/EDA BAŞER)


  http://www.radikal.com.tr/1145168114516810

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Esenlerden Eğitim Sistemine Bir Serüven - ibretnüma

  Alt tarafı şoför hız sınırına uymazsa kızacak, kavşak ihlali yaparsa ceza kesecek basit bir sivil polis için sevgili arkadaşlarımız erkek egemen kültürden, hak hürriyet azlığından, -tabii olmazsa olmaz- demokrasi eksikliğinden hatta ve hatta Irkçı Türk eğitim sisteminden (Türk milleti salaktır demek lazım iyi eğitim için, zaten Fransız eğitim sistemi Napolyon'u falan hiç övmez) dem vurmuşlar ya; artık buna ne denir?

  300bin cinayet 2 - HARAYDIN

  Bölünmemiş yolu iki yönlü trafiğe açmışsanız, trafikte alkol, ışık ihlali ve emniyet kemeri takmamayı tavizsiz ceza ile sıfırlamadıysanız cinayete ortaksınız demektir.Belediyeler imarı öğrenmeli mutlaka yolları bölünmüş yol ya da tek yönlü olmalıdır, hemen paralel ikinci yol açarak bağantıları biraz seyrek vererek, bölünmüş yolları mutlaka alt ve üst geçitle keserek cinayate ortak olmaktan çıkamalıdır. Metrokent kurulmalı metro bedavaya getirilmelidir. Metro güzergahı belirleyeceksiniz. Bu güzergahta imar hakkı mevcut kaç ise onun yüzde 502si kadar daire vereceksiniz sonra oraya 33 kat her katta 12 daire çift cepheli bulvara dik binalar yapacak ve imar karşılığı daireler dışındakileri satarak metroyu bedavaya getireceksiniz, metronun ucuna da aynı yöntemle 50/100bin dairelik uydukent yada sanayi bölgesi kracaksınız ki metro yolcu kapasitesi rantabl olsun. Metrokent ve bulvarı dışını bildiğiniz gibi imarlaştırın bırakın 2bin//3//5//10//20//50//100bin m2lik bahçeli köşk, konak yada meyvekent ve tarımkent olsun.Böylece 100km yakın il ve ilçeler birleşsin, yönetim ve bürokrasi savurganlığı da ortadan kalksın.Bu şekilde ilçe ve il sayısı azaltılmalıdır.

  300bin cinayet 1 - HARAYDIN

  30 YILDA 300BİN KARAYOLU CİNAYETİ İŞLENDİ. Bu cinayette rol alan yapan ve yapmadığından cinayete sebep olan essebebü kel fail sırrınca cinayete ortaktır.Yapmayan derken sınır geniş, herkes kendini muaf tutar ama öyle değil. Her şehre hızlı tren gitmiyorsa, herbüyükşehirde metro yok, metro güzergahına yüksek imar planlanmayıp yüksek binalar heryere dağılıyorsa, her büyük ilçede tramvay yoksa bu cinayete ortaksınız.Para diyeceksiniz.Hayır efendim paranın yüz çeşidi var hepsini kullanacaksınız. Alın size üç kaynak güzergahta isim kiralayacaksınız.Hızlı trenden sefer özelleştireceksiniz. Otobüs firmaları sefer yada vagon kiralayacak 49 yıllığına. Vatandaşa bilet borsası kuracaksınız. Ucuz bilet satacaksınız 5 yıl taksitle. Satılan biletlerin yüzde 25'i borsa bileti olacak vatandaş yüzde 25 ortak olacak biletleri torunlarına bırakacaklar.Kaynakları toplayacak aynı anda her ile hızlı tren inşaatı başlatacaksınız. Fabrika kuracak setleri kendiniz yapacaksınız. hIZLI TREN VE METRO VE TRAMVAY yapımında gevşeklik cinayete ortak olmaktır, yük ve yolcunun yüzde 90'ı bunlarla taşınmak zorundadır.

  sivil poliselr yaşadı harcırahlarda yüzde yüz zamlandıki - demlicay2011

  tadından yenmez. yanlış meslek seçmişim ben keşke sivil polis olsaydım. ama oğlumu bu konuda ileride ikna etmeye çalışacam. yada kaymakam olması için çabalıyacağım. hükmetmek güzel şey. (kişisel olarak benim için hiç bir anlam ifade etmiyor bir diğer insana emir vermek. üretmeyen kim varsa benim için küçük üreten her kimse benim için büyük insandır. daha cami hırsızlarını yakalayamayan bir sistem daha ne kadar kadroları şişirip milleti kemirecek. komiksiniz komik.

  ... - Selosl

  Rüşvetçi, boş boş gezen trafik polisleriniz ne yapacak peki, bayram tatili mi?

  sivil polis kazayi mi onleyecekmis - keryil

  sofor uyuyakalirsa atlayip sivil polis kullansin diye mi var bu uygulama yani? guldurmeyin beni. sehirlerarasi tum yolculuk cesitlerine kolluk kuvvetleri eslik etsin istiyoruz ki seyahat ozgurlugunu daha rahat sinirlayabilelim deyin de bari onurlu olsun. zaten otobusleri kaldirmiyorlar ici eylemci doluysa, simdi birkac eylemci varsa onlari da sivillere yakalatacaklar. hayir bir sey degil bu sekilde aptalca fikirlere dahi yetecek sayida polis var ya bu ulkede, esas sasirtici olan o.

  Trafik terörü, kültür sorunudur. - X120

  Bir yandan erkek egemen söylemleri güçlendirip, "işini bilen" adamları ödüllendirirken diğer yandan trafik terörüne engel olamazsınız. Toplumun diğer alanlardaki kültürü nasılsa trafikteki tutumu da öyle olur. Araba sahibi omayı saygınlıkla, hız yapmayı erkeklikle, trafik kurallarını ihlal etmeyi uyanıklıkla bir tutan zihniyet değişmedikçe trafiğe "kurban" vermeye devam ederiz. Ve maalesef her otobüse, her köşe başına yerleştirilen sivil polislerle kültür değiştirilmez, sadece paranoyak toplum yaratılır.