Otobüste ses bombası: 4 ölü

İstanbul'da İETT otobüsünde ses bombası patladı: Dört ölü, 14 yaralı. Ankara'da Bush'un kalacağı Hilton Oteli önünde ses bombası patladı: Üç yaralı.

İSTANBUL - İstanbul'da bir İETT otobüsünün içinde bomba patlaması sonucu dört kişi öldü, üçü ağır 18 kişi yaralandı. İstanbul Valisi Muammer Güler, bombanın ses bombası olduğunu ve başka bir yere götürülürken, patladığını söyledi. Güler, bombayı taşıyanın kadın olduğunu ve patlama sırasında yaşamını yitirdiğini belirtti.
Beyazıt-Soğanlı hattında çalışan '97B' numaralı İETT otobüsü dün saat 15.15 sıralarında Çapa'da bulunan Kızılay Kan Merkezi'nin önünden geçtiği sırada otobüsün ön tarafında bir patlama meydana geldi. Otobüsün büyük hasar gördüğü patlamada yaralananlara ilk müdahaleyi çevredeki vatandaşlar ve Çapa Tıp Fakültesi sağlık ekipleri yaptı. Yaralılar hastaneye taşınırken, üç kişi olay yerinde yaşamını yitirdi. Bunlardan biri 68 yaşındaki Kemal Polat'tı. Otobüsten bombayı taşıyan kişi olduğu tespit edilen 20-25 yaşındaki bir kadın ile kimliği belirsiz 50-55 yaşında bir kişinin de cesetleri çıkarıldı.
Ameliyatta öldü
Yaralılardan 40 yaşındaki Zehra Şahin ameliyat sırasında yaşamını yitirdi. Şahin'in, 11 yaşındaki kızı Cansu hafif yaralandı. Yaralılar arasında Çapa Tıp Fakültesi'nden yeni mezun olan 24 yaşındaki Dr. Erdal Yaşar da vardı. Yaşar, ameliyat edildi. Sağ bacağı kopan 45 yaşındaki İzzet Kızıltaş ve kolundan yaralanan Tugay Arıcı da ameliyata alındı. Yaralılardan durumu en ağır olan göğsünden yaralanan 58 yaşındaki Perihan Ercan'dı. Otobüs şoförü Erdem Kara sıyrıklarla kurtuldu. Patlamada yaralanan dokuz haftalık hamile Güneş Dağ, ikiz bebeklerinden birini düşürdü.
49 yaşındaki Ayşe Uçman, 24 yaşındaki Eyüp Demir, 43 yaşındaki Öznur Karaca, 20 yaşındaki kızı Tuğba Karaca, 25 yaşındaki Safiye Koçyiğit, 73 yaşındaki Ramazan Başak, 19 yaşındaki Zeynep Gökalp, 60 yaşındaki Fazlı Karataş ise patlamada hafif yaralı kurtuldu.
'Canlı bomba değil'
Patlamanın ardından olay yerinde incelemelerde bulunan Vali Muammer Güler şu açıklamayı yaptı: "Bomba 25-26 yaşlarında kimliği tespit edilemeyen bir kadının kucağında patlamıştır. Kadın parçalanarak hayatını kaybetmiştir. Ses bombasıdır. Genç kadın canlı bomba değil, bomba taşıyıcısıdır. Olayın radikal sol bir örgüt tarafından planlanma ihtimali yüksektir. Hedef otobüs ve yolcular değildir. Bomba harekete duyarlı olduğundan, otobüs hareket halinde olduğundan patlamıştır."
Olayda yaşamını yitiren kadının üzerinden Behice Çatalca adına düzenlenmiş sahte kimlik çıktı. Kadının gerçek kimliğinin de tespit edildiğini belirten
yetkililer kadının DHKP-C örgütü üyesi olduğunu öne sürdü. Polis, olayla ilgili durumları şüpheli görülen üç kişiyi gözaltına aldı.