Otobüsünün üzerine benzin döküp ateşe verdi

Otobüsünün üzerine benzin döküp ateşe verdi
Otobüsünün üzerine benzin döküp ateşe verdi
İşadamı Mustafa ve ağabeyi Salim Altunhan, işletme hakkını aldığı terminalin yanındaki benzin istasyonuna, başka bir firmanın otobüs kalkış terminali kurmasını protesto etmek için bir otobüslerini üzerine benzin dökerek ateşe verdi

EDİRNE - Edirne Belediyesi’ne bağlı şehirlerarası otobüs terminalinin işletme hakkını 7 yıllığına 5 milyon liraya alan ve iki büyük otobüs firmasının temsilciliğini yapan işadamı Mustafa ve ağabeyi Salim Altunhan, terminalin yanındaki benzin istasyonuna, başka bir firmanın otobüs kalkış terminali kurmasını protesto etmek için bir otobüslerini üzerine benzin dökerek ateşe verdi. Alev alan otobüsü itfaiye ekipleri söndürdü.

TEM otoyolu yanındaki Edirne Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin işletmeciliğini 5 milyon liraya 7 yıl süreyle geçen yıl Mustafa Altunhan ile ağabeyi Salim Altunhan aldı. Terminalden şehirlerarası otobüs kaldıran başka bir firma, işletmecilerle anlaşamayınca, terminalden yolcu taşımacılığını bıraktı. Yaklaşık 7 aydır yolcu taşımacığı yapmayan bu firmanın Edirne’deki temsilcisi Ömer Erakman, kendisine ait otogar kenarındaki akaryakıt istasyonuna terminal kurdu ve bugün yolcu taşımacılığına tekrar başladı.

Altunhan kardeşler ve terminal çalışanları, otogar kenarındaki boş araziye genellikle Türkiye -Bulgaristan arasında yolcu taşımacılığı yapan bir otobüs getirdi.

‘MİLYONLARCA PARA HARCAYARAK OTOGAR İŞLETMECİLİĞİ ALDIK’

Otogarın kenarına illegal olarak terminal kurulduğunu iddia eden Mustafa Altunhan, "Biz milyonlarca para harcayarak otogar işletmeciliği aldık. Onlar otogarın yanındaki benzinliğe terminal açtı. Bizim de benzin istasyonumuzu var. Bu kadar para harcamadan biz de oraya terminal açabilirdik. Yaptıkları haksızlık ve yetkililerin bu haksızlığı görmesini istiyoruz. Hakkımızı da kimseye yedirmeyeceğiz, hayatımız pahasına da olsa. Bizim tek isteğimiz yasaların uygulanması, illegal olaylara geçit verilmesin. Benzinlikte illegal olarak çalışıyorlar" dedi. Açıklamaların ardından Mustafa Altunhan, elindeki benzin bidonunu otobüsün ön kısmına döktü ve çakmakla ateşe verdi. Kısa sürede gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale etmek istedi. Ancak Altunhan ve çalışanlar, itfaiyenin yangını söndürmesini istemedi. Jandarma ekiplerinin araya girmesiyle alevler söndürüldü.

Ardından iki kardeş, ifadeleri alınmak üzere, otogar içindeki jandarma karakoluna götürüldü.

BELEDİYEDEN SUÇ DUYURUSU

Edirne Belediye Başkanlığı basın bürosundan yapılan basın açıklamasında,otobüs firmasının otogar dışında, bir benzinlikten yolcu seferlerine başladığı öğrenildiğini ve turizm şirketinin belediyeye resmi başvurusu olmadığnı bildirdi. Açıklamada şunlara yer verildi.

"Turizm şirketinin sadece Edirne Belediyesine adı geçen benzinlikten bilet gişesi için ruhsat istendi. Fakat 2011 yılında Belediye Meclisinde ilgili otogar-terminal yönetmeliğinde düzeltme kararına göre, otogarda acentesi bulunmayan işletmeciler şehir merkezinde bilet gişesi açamazlar. Bu durum bilindiği halde şehir merkezinde 4-5 adet gişe bilet satışına başlanmıştı. Ancak bu, belediyenin yasa ve yönetmeliklerine göre yasadışı bir işlem anlamına gelmektedir. Yasa ve yönetmelikler gereği Belediye Encümen’inden bu bilet satış yerlerini oy birliği ile kapatma kararı çıkmıştır. Kapatma kararının ardından ilgili şahıslara karar tebliğ edilmek istendiğinde bu tebliği ilgililer almamıştır. Bu nedenle de yine yasalar çerçevesinde tebliğler muhtarlara yapılmıştır. Bunun sonucunda zabıta görevlileri mühürleme işlemini gerçekleştirmiştir. Fakat ilgili şahsılar mühürleri sökerek bilet satış işlemine devam etmiştir. Bu durum tutanaklarla kayda geçirilmiştir. Karayolları kanununa göre, otobüs taşımacılığının terminalden kalkış yapılarak, terminalde son buldurulması esas olgudur. Bu böyle iken otogar hizmeti delinerek farklı yerlerden otobüs kaldırılmak istenmektedir. Ayrıca şu anki ilgili turizm şirketinin otogardan yer isteme gibi bir talebi de bulunmamaktadır. Burada belediye kendi yasal haklarını korumak ve ayrıca halkın can ve mal güvenliğini sağlamak istemektedir. Yolların can güvenliğinin sağlanması, terminale giriş çıkış yapan otobüslerin genel kontrollerinin yapılması, şoförlerin alkol ve ehliyet sürüş zamanı kontrolü yapılması, otobüslerin sigorta belgelerinin tam olup olmadığının tespit edilmesi, otobüslerin ve de yazıhanelerin çalışma süreleri, gerek kolluk gerek sağlık gerekse idari birimlerin tek bir merkezde toplanarak daha etkin, daha seri bir hizmet verebilmelerinin amaçlanmaktadır. Bu yerin benzin istasyonu olduğundan buradaki denetimlerin yapılmasının mümkün olmayacağından yasal düzenlemeye uymadığı açıktır. Edirne Belediyesi’nin bir petrol istasyonundan otobüs kaldırılma gibi bir işleme, halkın can ve mal güvenliği açısından izin vermesi mümkün gözükmemektedir. Bu durum savcılığa suç duyurusu ile bildirilmiş olup, hukuki mücadele başlatılmıştır. Ayrıca ilgili turizm şirketi elemanları tarafından görevini yapmaya çalışan zabıta görevlilerine şiddet ve cebir uygulanmıştır. Bu durumda savcılığa suç duyurusu olarak bildirilmiştir.Burada esas olan halkın rahat ve huzurlu, can ve mal güvenliğinin sağlanması olmalıdır. Ulaştırma 1.Bölge Müdürlüğü’nden benzin istasyonu için ek hat alındığı anlaşılmıştır. Fakat bu konuyla ilgili resmi bir başvuru yapılmamıştır. Belediyenin yetki d?hilinde olan bir durumla ilgili olan bu ilave hatla ilgili de yasal işlem başlatılacaktır."(dha/Fırat Keskinkılıç- Engin Özmen)