Otomatik yolsuzluk

Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nde yolsuzluğun sisteme bağlandığı belirlendi. Sahte makbuzlarla toplanan paralar ortak bir havuzdan dağıtılıyormuş.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Yolsuzluklar zincirinin Sağlık Bakanlığı'nda ortaya çıkan halkası, Hazine'ye akması gereken trilyonlarca liranın yıllardır 'ceplere' yönlendirildiğini gösterdi. Hudut ve Sahiller
Genel Müdürlüğü bünyesindeki birçok personelin sahte makbuz bastırarak devlet adına almaları gereken trilyonlarca lirayı zimmetine geçirdiği iddiası üzerine Sağlık Bakanlığı müfettişleri soruşturma başlattı. İlk olarak 1996-2001 dönemini soruşturan müfettişler, yolsuzluğa konu para miktarının kurumun yıllık geliri olan 35 trilyon liranın birkaç katı olabileceği ihtimaliyle, soruşturmanın son 10 yılı kapsaması gerektiğine karar verdi.
Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekiplerinin, Türkiye sahillerine yaklaşan her gemiye çıkarak sağlık kontrolü yapması ve giriş için uygunluk belgesi vermesi gerekiyor. Bunun için de gemiden makbuz karşılığı para alınıyor. Ayrıca gemilerden
'fener ücreti' tahsil ediliyor. Ancak uygulamada, ekiplerin gemilere çıkmadan uygunluk raporu verdiği, bin-2 bin dolar 'ücret' aldığı, ancak karşılığında kendi bastığı sahte makbuzları kullandığı ortaya çıktı. Toplanan paraların 'havuzda' biriktirildiği ve 'paylaşıldığı' öğrenildi.
Bu durum müfettiş raporlarına, "Gemilerde düzenli sağlık kontrolü yapılmıyor. Sahte makbuzlarla gemilerden para tahsil ediliyor ve giriş izni veriliyor. Türk karasularına giren gemilerden alınan fener ücreti, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nde ek gelir kaynağına dönüşmüş" diye yansıdı.
Müfettişlerin 1996-2001 yıllarını kapsayan soruşturması kapsamında toplam 640 milyar 214 milyon 974 bin liranın zimmete geçirildiği belirlendi. Müfettiş raporunda, "Tespit edilen, faizsiz, net bir meblağdır. Sahil sağlık denetleme merkezlerinde incelememiz sürdüğünden, belirtilen meblağ kesin bir zimmet değildir, sürekli artmaktadır" denildi.
'Trilyonlar gitmiş'
Sağlık Bakanı Osman Durmuş, memurlar hakkında suç duyurusu yapıldığını belirterek, "Bakanlığımdaki yolsuzluklar hakkında ben de Başbakanlık Teftiş Kurulu'ndan, herkesten yardım isteyeceğim, çünkü trilyonlar gitmiş" dedi.
Müfettişlerin incelediği 1996-2001 arasında bakanlık yapan siyasilerin, sahillerdeki yolsuzlukla ilgilenmediği öne sürüldü. Bu yıllarda sırasıyla DYP'li Doğan Baran Yıldırım Aktuna ve İsmail Karakuyu, ANAP'lı Halil İbrahim Özsoy ve DSP'li Güven Karahan Sağlık Bakanlığı yaptı. Son iki yıldır da Osman Durmuş bu koltukta oturuyor. Yolsuzluk ise bir ihbar üzerine ve ancak son aylarda ortaya çıkarılabildi.
***
Denetleme merkezleri zimmete çalışmış

 • Karaköy: Bir emekli veznedar, bir emekli sağlık memuru, dört sağlık memuru zimmetine 144 milyar 399 milyon 655 bin lira geçirdi. Dört kişi görevden uzaklaştırıldı.
 • İzmit: Bir emekli veznedar, bir sağlık memuru zimmetine 8 milyar 107 milyon 686 bin lira geçirdi. Suç duyurusunda bulunuldu. Sağlık memuru görevden uzaklaştırıldı.
 • Körfez Derince: Bir sağlık memuru zimmetine 9 milyar 564 milyon 980 bin lira geçirdi. Suç duyurusunda bulunuldu, görevinden uzaklaştırıldı.
 • Bartın: Veznedar zimmetine 702 milyon 450 bin lira geçirdi. Görevden uzaklaştırıldı.
 • İzmir: Bir doktor, bir veznedar, beş sağlık memuru zimmetine 147 milyar 957 milyon 820 bin lira geçirdi. Doktor kurum değiştirdiği için görevden uzaklaştırılamadı.
  Veznedar ve sağlık memurları görevden uzaklaştırıldı, suç duyurusunda bulunuldu.
 • Aliağa: Bir baştabip, bir emekli veznedar, üç emekli memur zimmetine 321 milyar 698 milyon 738 bin lira geçirdi. Suç duyurusu yapıldı. Baştabip kurum değiştirdiğinden görevden uzaklaştırılamadı.
 • İskenderun: Bir sağlık memuru zimmetine 3 milyar 246 milyon 270 bin lira geçirdi. Görevinden uzaklaştırıldı.
 • Mersin: İki sağlık memuru zimmetlerine 3 milyar 895 milyon 50 bin lira geçirdi. Suç duyurusu yapıldı, görevden uzaklaştırıldı.
 • Bodrum: Bir sağlık memuru zimmetine 552 milyon 100 bin lira geçirdi. Suç duyurusu yapıldı, görevden uzaklaştırıldı.
 • Gemlik: Bir sağlık memuru zimmetine 90 milyon 225 bin lira geçirdi, görevden alındı.