Otomobil gibi güvercin

Siyasette barışın simgesi güvercinler, Konya'da insanları kavgaya tutuşturuyor. Güvercinseverleri birbirine düşüren, altı yıl önce Suriye'den getirilip Konya şartlarına alıştırılan 'şebap' cinsi güvercinler.

KONYA - Siyasette barışın simgesi güvercinler, Konya'da insanları kavgaya tutuşturuyor. Güvercinseverleri birbirine düşüren, altı yıl önce Suriye'den getirilip Konya şartlarına alıştırılan 'şebap' cinsi güvercinler.
Cins İngiliz atı muamelesi gören şebapların fiyatları 250 YTL'den başlıyor, 25 bin YTL'ye kadar ulaşıyor. Otomobil fiyatına satılan şebapların özelliklerini bir ay önce kurulan Konya Şebap Kuşları Sevenler Derneği Başkanı Sedat Koçak anlattı: "Miski ve külenk gibi türleri bulunan şebapların, kafaları iri ve diktir, gözleri kırmızı değil beyazdır. Paçaları geniş ve yıldız paçadır. Perçemleri diğerlerine göre farklıdır. Ayak yapıları yüksek, tırnakları yatıktır. Göğüsleri kınalı gibi görünür, taklasını daha gösterişli atar."
Koçak, Konya'da sayıları 10 bine ulaşan güvercin yetiştiricisi arasında kuşunu yatak odasında besleyenler olduğunu, güvercin yüzünden kentte zaman zaman büyük kavgaların edildiğini anlattı. Dernek başkanı Koçak da bu tutkunun esiri: "Yarışmada birinci gelen derneğin dişi şebabına 9 bin YTL dediler, vermedik. Bu güzellikte kuşu bulamazlar..."