Otomobilsiz kent günü

Başkent, bir günlüğüne 'otomobile' veda etti. Dünyanın 800 kentinde yapılan 'Otomobilsiz Kent Günü' yürüyüşü, Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Ankara Valisi Yahya Gür, Ankara Emniyet Müdürü Hasan Yücesan ve başkent halkının katıldığı yürüyüşle kutlandı.

ANKARA - Başkent, bir günlüğüne 'otomobile' veda etti. Dünyanın 800 kentinde yapılan 'Otomobilsiz Kent Günü' yürüyüşü, Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Ankara Valisi Yahya Gür, Ankara Emniyet Müdürü Hasan Yücesan ve başkent halkının katıldığı yürüyüşle kutlandı.
Bakan Fevzi Aytekin, bu günün amacının trafik yoğunluğundan kaynaklanan gürültü ve hava kirliliği, enerji tüketimi ve ulaşım maliyetlerinin artması gibi sorunlara insanların dikkatini çekmek olduğunu ifade etti. Yürüyüşte, kovboy şapkalarıyla midilli atlarına binen çocuklar, herkesin ilgi odağı oldu. İstanbul'da da Bisiklet Sevenler Derneği, bisiklet kullanımını özendirmek amacıyla bisiklet turu düzenledi. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk bisikletin yaygınlaşması için bisiklet yollarının yapılmasını istedi.