Otoparktaki dayakçı polisler aranıyor

Otoparktaki dayakçı polisler aranıyor
Otoparktaki dayakçı polisler aranıyor
Antalya'daki Gezi protestolarında otoparka saklanan gençlerin polis tarafından dövülmesiyle ilgili soruşturma açıldı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Antalya’daki otopark dayağıyla ilgili polis müfettişlerini görevlendirdiklerini söyledi. Polis Akademisi mezuniyet töreninde gazetecileri yanıtlayan Güler, sosyal medyaya yansıyan dayak görüntüleriyle ilgili olarak “Ben izlemedim ama bugün haberim oldu. Emniyet Genel Müdürümüze talimat verdim, derhal oraya polis müfettişlerini gönderiyoruz, gerekli incelemeyi yaptıracağız. Bu konuda bizim hiçbir tereddüdümüz yok. Orantısız güç kullanan ve bu şekilde tespit edilen arkadaşlarla ilgili kanunun gereğini yaparız. Polisin içinde bu şekilde yanlışları olanlar da olabilir ama bütün bunları teşkilata mal etmemek gerektiğini özellikle ifade etmek isterim” diye konuştu.
2 Haziran’da sabaha karşı Cumhuriyet Meydanı’ndaki Gezi Parkı protestolarında, polislerden kaçan 2’si erkek, 1’i kız sığındıkları otoparkta peşlerinden gelen polisler tarafından bulunmuş, genç kız dışarı çıkarılırken diğer 2 genç, 17 polis tarafından copla dövülüp yerde sürüklenmişti. Olayın ardından herhangi bir gözaltı işlemi yaşanmadığı belirtilirken gençlerin kimlikleri de bilinmiyor. Otoparkın güvenlik kameralarına yansıyan görüntülere ulaşan ÇHD Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş, ‘Yasalara göre polisin karşısında bir direnme yoksa kesinlikle zor kullanamayacağını’ vurgulayarak suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.
Antalya Emniyet Müdürlüğü de soruşturma başlattı. Polislerin kimliğinin belirlenmesi için görüntülerin incelendiğini belirten yetkililer, olayın saat 04.42’de meydana geldiğini, gençlerin valiliğin demir kapısını kıran grupta yer aldığını ve ardından da otoparka kaçtıklarını belirtti 

Emniyet Müdürü’nden twit 

Antalya Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ise soruşturmayı Twitter’dan duyurdu. Yaşanan süreçte sadece polisin hatalıymış gibi gösterildiğini savunan Sağlam, “Devlet kurumlarına amansızca saldıran kesimlerin olumsuzluklarını örtmek istercesine polisin fevri bir kısım yanlışını gündeme getirip diğer kesimleri mevzubahis etmemek ne derece doğrudur. Kaldı ki polisle ilgili her yanlışa, hataya işlem yapıyoruz” dedi.