Otopsideki gerçek

Savcı denetiminde
'Hayata Dönüş Operasyonu' sırasında delil karartıldığına ilişkin Adli Tıp Kurumu'nun bulgularına bir yenisi daha eklendi. Bayrampaşa Cezaevi'nde ölen üç tutuklunun savcı gözetiminde yapılan otopsisinde, cesetlerin, mermi çekirdekleri çıkarıldıktan sonra Adli Tıp'a teslim edildiği ortaya çıktı.
'Yasak silah' kuşkusu
Adli Tıp yetkilileri, "Yaralar kesilerek mermi çekirdekleri yok edilmeye çalışılmış. Yani delil kaybedilmiş" dedi. Uzmanlar, söz konusu işlemin, 'kullanılması yasak silahlara ait izlerin silinmesi amacıyla' yapılmış olabileceğini ifade ediyor.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - 'Hayata Dönüş' operasyonlarında Bayrampaşa Cezaevi'nde çıkan olaylarda ateşli silahla yaralanma sonucu ölen üç tutuklunun vücudundaki mermi çekirdeklerinin,
Adli Tıp Kurumu'na götürülmeden önce çıkarıldığı ortaya çıktı. Murat Ördekçi, Cengiz Çalıkoparan ve Mustafa Yılmaz'ın vücudundaki yaraların kesilerek genişletildiği ve mermi çekirdeklerinin çıkarıldığı, Adli Tıp Kurumu'nda savcı gözetiminde yapılan otopside belirlenerek tutanaklara geçirildi.
İlk tutanakta yok
19 Aralık'ta Bayrampaşa Cezaevi'ne düzenlenen operasyonda, beş kişi ateşli silah yaralanması, yedi kişi de yanma ve duman zehirlenmesi nedeniyle öldü. Operasyon sonrasında 20 Aralık 2000'de olay yerinde savcılık ve adli tabip tarafından yapılan ilk ölü muayenesi sırasında, yaraların kesilip genişletilerek, mermi çekirdeklerinin çıkarıldığına dair kayıt tutanaklara geçirilmedi.
Bayrampaşa Cezaevi'ndeki olaylarda askerlerin açtığı ateş sonucu ölenler
arasında bulunan Cengiz Çalıkoparan, Mustafa Yılmaz ve Murat Ördekçi'ye daha sonra
İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda otopsi yapıldı.
Üç tutuklunun da ölüm nedeninin mermi çekirdeği olarak belirtildiği otopsi raporunda, Çalıkoparan'ın vücuduna üç adet mermi çekirdeği isabet etmesine karşın sadece iki adet mermi gömleği elde edildiği vurgulandı. Raporda, "Vücudundaki üç adet mermi giriş yarasına otopsi öncesi müdahale edilerek kesikler oluşturulmuş. Giysilerde ise ağır metal artıkları saptanmıştır" denildi.
Ölüm nedeni mermiler
Murat Ördekçi'nin de vücuduna isabet eden bir adet mermi nedeniyle öldüğü belirtilen raporda, mermi çekirdeğinin bulunamadığı, yaranın yine otopsi öncesi kesilerek genişletildiğinin tespit edildiği yazıldı.
Mustafa Yılmaz'ın otopsi raporunda, vücudunda dört adet mermi giriş yarası tespit edildiği, ancak üç adet mermi yarasına otopsi öncesi müdahale edilerek kesikler oluşturulduğu tekrar edilerek, vücuttan üç mermi fragmanı (vücutta parçalanan merminin parçası) çıkarıldığı anlatıldı.
'Deliller yok edilmiş'
Adli Tıp Kurumu uzmanları, insan vücuduna giren bir merminin kemiğe çarparak dağılabileceğini belirterek, şunları söyledi:
"Ancak burada karşımıza çıkan, böyle bir olay değil. Yara kesilerek mermi çekirdekleri
yok edilmeye çalışılmış. Yani delil kaybedilmiş. Mustafa Yılmaz'ın raporunda vücuttan mermi fragmanı elde edildiği yazıyor. Vücuduna mermi isabet etmiş birinden, ya çekirdek ya da gömlek elde edilir. Buradaki fragman, bir mermi şarapnel parçası. Şarapnel etkili bir mermi kullanılmış olabilir.
Mermi çekirdeklerinin alınması delilleri yok etmek anlamına gelir.
Eğer operasyonda özel bir silah ya da mermi kullanılmışsa, bunu gizlemeye yönelik yapılmış olabilir."
19 Aralık 2000'de cezaevlerine yönelik yapılan operasyonlarda ikisi asker toplam 31 kişi ölmüştü. Bayrampaşa Cezaevi'nde ise beşi kurşun, yedisi yanma ve zehirlenme olmak üzere ölenlerin sayısı 12'yi bulmuştu.
Uzman: Mermi kesin öldürür
Emniyet Genel Müdürlüğü'n- den bir silah uzmanı, şarapnel etkili mermileri İsrail'in yedi yıl önce geliştirdiğini açıkladı. Uzman, "Bu mermiler ateşlendikten sonra hedefe isabet ettiğinde fişekler parçalanır ve çok büyük yara açar. Böylece kesin sonuç sağlar. Yani öldürür. Bu mermiler ülkemizde üretilmediği gibi polis teşkilatında da yoktur. Yoğun olarak İsrail'de kullanılır. ABD de üretiliyor" diye konuştu.
Sayman: Çok düşündürücü
İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman, uzmanların hazırladığı bilirkişi raporları ile operasyona maruz kalmış tutuklu ve hükümlülerin iddialarının bir bütün olarak ele alınıp soruşturma yürütülmesi gerektiğini
söyledi. Sayman, "Adına 'hayat kurtarma' denilen bir operasyonda şarapnel etkili mermi kullanılması düşündürücü. Bu operasyonlarla ilgili kuşku uyandıran
ancak yanıtsız bırakılan çok ciddi sorular var" dedi.
Suçun cezası beş yıl hapis
Delil karartma ya da yok etmenin cezası, altı aydan beş yıla kadar hapsi öngörüyor. TCK'nın 296'ncı maddesine göre, 'Birisi bir olayla ilgili delilleri yok eder veya bunları bir suretle değiştirir ya da yok ederse, hapis cezasını gerektiren suçlarda altı aydan iki yıla kadar, ağır hapis cezasını gerektiren suçlarda iki yıldan dört yıla kadar, ölüm cezasını gerektiren suçlarda üç yıldan beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılır' deniyor.