Otopsideki gerçekler

Adli Tıp Kurumu, cinayete kurban giden Üzeyir Garih'in ayrıntılı otopsi raporunu savcılığa gönderdi.

İSTANBUL - Adli Tıp Kurumu, cinayete kurban giden Üzeyir Garih'in ayrıntılı otopsi raporunu savcılığa gönderdi. Raporda, 'Zanlının giysilerinde neden kan yok', 'cinayet silahında zehir olabilir mi', 'Kulak arkasından alınan öldürücü darbe katilin profesyonel izlenimi veriyor' diye getirilen üç kuşkuya açıklama getirildi:
Yedi ölümcül darbe
Garih, boynundan, karın bölgesinden bıçakladı. Bedende 11 bıçak darbesi var. Öldürücü darbeler, midesinden bir, akciğer ve karaciğerinde ise üçer tane olmak üzere toplam yedi tane. Garih'in boyun ve kulak arkasında ise dört bıçak yarası bulunuyor. Garih'in vücudunda zehirli ya da bayıltıcı madde bulunmuyor.
'Arkasına geçip öne vurdu'
Katil, işadamı Üzeyir Garih'i, kolunu büküp arkasına geçtikten sonra bıçakladı. Bu nedenle gömleğine kan bulaşmamış olması mümkün. Kan ancak katilin pantolon paçasına damlamış olabilir.
İhbar ankesörden
Bu arada polis kaynakları, Garih'in öldürüldüğü yolundaki dört ayrı ihbarın da Eyüp Merkez Karakolu'nun 50 metre yakınındaki ankesörlü telefondan yapıldığının
tespit edildiği bilgisini verdi.
Yermez'e ek sorgu
Polis, Yermez'in sorgusu için İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nden üç gün ek gözaltı süresi daha istedi . Polisin bu isteğini yerinde gören nöbetçi savcı, süre verilmesi için işlem dosyasını İstanbul Nöbetçi 4 No'lu DGM Yedek Hâkimliği'ne gönderdi. Yedek hâkimlik de, Yener Yermez'in sorgusu için Emniyet birimlerine üç gün daha ek gözaltı süresi verilmesini kararlaştırdı. Yermez, 11 Eylül'de DGM'ye sevk edilecek.
Köprü altında saklanmış
Asayiş Şube'de sorgusu süren ve ayrıntılı şekilde ifade verdiği öğrenilen Yermez'in, cinayetten sonra gizlendiği yerler de belirlendi. Yermez'in, olaydan sonra Zincirlikuyu'da, Boğaziçi Köprüsü girişi yakınlarında bulunan bir köprü altında 6 gün boyunca saklandığı anlaşıldı. Yermez'in burada kaldığı süre içerisinde, gelişmeleri gazeteleri okuyarak takip ettiği, yemek ve içme gibi ihtiyaçlarını da burada karşıladığı
tespit edildi.
(Radikal, aa)