@ismailsaymaz

Otorite için dövmüşler

Otorite için dövmüşler
Otorite için dövmüşler
Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Güney Tuna adlı gencin polisler tarafından kelepçeli halde dövülmesini 'sistematik işkence' saydı. Mahkeme, Tuna'nın otorite için keyfi olarak dövüldüğünü kaydetti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Avcılar’da, Güney Tuna adlı üniversiteli genci döverek ayağının kırılmasına ve beyin sarsıntısı geçirmesine neden olan ve haklarında, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 95. maddesine göre, ‘ağırlaştırılmış işkence’ suçundan altışar yıl sekizer ay ceza alan iki polis hakkındaki gerekçeli karar açıklandı. Kararda; “Kelepçeli halde, başında polis olduğu halde bekleyen müdahile karşı güce başvurulması için sebep olmamasına rağmen darp edilmesi karşısında insan onuru ile bağdaşmayan şekilde, gerek kelepçe takılmasına kadar, gerekse kelepçe takılıp denetim altına alındıktan sonra dahi keyfi vurulması; işkence suçunun sistematiğinin unsuru olduğu” ifade edildi. Polis lehine ifade veren dört tanığın anlatımları çelişkili bulunurken, polislerin “suçu gizleme amaçlı, darp ve cebir izin bulunmadığına dair gerçek dışı rapor temin ettiklerini” belirtildi. Kararda polislerin, “Yasal zorunluluk bulunmaksızın keyfi ve kasti olarak otoritelerinin sorgulanmasından kaynaklı duydukları ve zamana yaydıkları öfke ile süregelen bir şekilde gerçekleştirdikleri eylemlerinin bir bütün olarak işkence suçunu oluşturduğu” sonucuna varıldı.

Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararında, Tuna ve arkadaşlarının Avcılar’da parkta içki içerken, polis Muhammet Bağcı, Samet Durmaz ve arkadaşlarının geldiği, aralarında ağız dalaşı çıktığı ifade edildi. Tuna’nın “Burada oturmaya hakkımız var” demesine karşılık Bağçı’nın yumrukla genci yere düşürdüğü, ayak ve bacaklarına tekme attığı, dayağa Durmaz’ın da katıldığı kaydedildi. Tuna’nın Bağcı tarafından çıkarılıp yolun karşısına geçirildiği, kelepçelendiği, çöketilip tekmelenmeye devam edildiği vurgulandı. İki polisin polis aracında Tuna’nın kafasına vurdukları belirtildi. Bakırköy Devlet Hastanesi’nde görevli Doktor Ergin Ertan’ın üstünkörü muayene ettiği, böylece “darp ve cebir izi olmadığını dair” rapor alındığı, daha sonra karakolda Tuna’nın ailesine, “Oğlunuza ‘direnme’ suçundan işlem yapacağız” denildiği anlatılarak, “Ailesinin ricası üzerine serbest bırakılıyormuş gibi bir izlenim verilerek serbest bırakıldığı” vurgulandı.

‘TEKME ATSA BİLE SEN BÖYLE VURAMAZSIN’
İlk ifadelerinde Tuna’nın polise direndiğini, ikinci ifadelerinde de vurduğunu iddia eden polis lehindeki dört tanığın anlatımına çelişkili diyerek, itibar etmeyen mahkeme; İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, İnsan Hakları ve Ana Hürriyetlerini Korumaya Dair Sözleşme, Anayasa ve TCK’nın 95. maddesine göre bu eylemin ‘ağırlaştırılmış işkence’ suçuna girdiğini savundu. AİHM içtihadı ve İbrahim Ergün/ Türkiye Davası’nı referans alan mahkeme, “Tuna’nın polislere tekme savurup küfür etmesi üzerine fiziki güç kullandıkları kabul görse dahi müdahilin bu eylemine karşılık sanıklar tarafından uygulanan fiziki güç kullanımının derecesinin orantılı olduğunu gösterir ve kanıtlar nitelikli ikna edici herhangi bir delil bulunmadığı” kaydedildi. Kararda, Tuna’nın elleri bağlı haldeyken de dövüldüğü belirtilerek, “Kelepçeli halde başında polis olduğu halde bekleyen müdahile karşı fiziksel güce başvurulması için herhangi bir sebep olmamasına rağmen darp edilmesi karşısında insan onuru ile bağdaşmayan bir şekilde, gerek müdahilin ellerine kelepçe takılmasına kadar geçen sürede, gerekse müdahile kelepçe takılıp denetim altına alındıktan sonra dahi keyfi olarak vurulması; olayın başlangıcından müdahilin tutanak düzenlenene ve serbest bırakılmasına kadar geçen süreçteki davranışlarının işkence suçunun sistematiğinin unsuru olduğu” ifade edildi.

Polisin “suçu gizleme amaçlı, darp ve cebir izin bulunmadığına dair gerçek dışı rapor temin ettikleri” belirtilerek, zor kullanma yetkisini aştığı belirtilerek, “Yasal zorunluluk bulunmaksızın keyfi ve kasti olarak otoritelerinin sorgulanmasından kaynaklı duydukları ve zamana yaydıkları öfke ile süregelen bir şekilde gerçekleştirdikleri eylemlerinin bir bütün olarak işkence suçunu oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır” denildi.

Polis Bağcı ve Durmaz hakkında, TCK’nın 95/3. maddesine göre ‘ağırlaştırılmış işkence’ suçundan ötürü, cezanın alt sınırı uygulanarak, sekizer yıl hapse hükmedildi. Bu ceza da altışar yıl sekizer aya indirildi. Dr. Ertan’a da ‘görevi ihmal’ suçundan iki ay 15 gün ceza verildi.

Karara iki üye muhalif kaldı. Hakim Mustafa İpekleşen, “kastın yoğunluğu göz önünde bulundurularak” sanıklara alt sınırdan uzaklaşarak sekiz yıl ile 15 yıl arasında ceza verilmesini istedi. Hakim Nilgün Aydoğdu ise cezayı yeterli bulurken, beraat eden sanıklardan Fatih Fidan’ın da cezalandırılması gerektiğini savundu.

BOLAÇ: KARAR BIZI UMUTLANDIRDI
Tuna’nın da avukatlığını yapan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi Efkan Bolaç, bu kararla Türkiye’de İstanbul Protokolü’ne uymayan bir doktorun ilk kez ceza aldığını, ayrıca karakol dışında meydana gelmiş bir şiddetin cezalandırıldığını belirterek, “Bu, karakol dışındaki polis şiddetini işkence diye tanımlayıp insanlık onuruyla bağdaşmadığını söyleyen ilk karardır. Ve muhalefet şerhleri de bizi umutlandırıyor” dedi. Avukat Bolaç, önceki hafta ÇHD’ye yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınmış, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/111915111191519

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YASASIN AB ve CHD - BABATURK

  Namuslu hakimlerde var demek, Turkiye icin umut verici

  En büyük suçlu bakanlıktır... - mhkavas

  İçişleri bakanlığı polislerin tamamını ayda en az 2 kez psikolojik denetim ve muayeneden geçirmelidir.Bunu yapmazsanız rozeti ve silahı takınca kendisini "yaratan" yerine koyan bu tür adamlar türetirsiniz.İşkenceler,biber gazları,coplamalar,sadistik eğilimler,vatandaşı düşman yerine koyma bunun neticesidir.Polis görevini bilmemektedir.Bunu bilmiyorsa bakanlık öğretememiştir.Eğitimi kötü vermektedir.Polisin asli görevi avtandaşla kavga değil vatandaşa "hizmet" dir.Aynen bakanın kendisinin olduğu gibi.Bakanın görevi nedir?"Vatandaşa ve ülkeye hizmettir".Peki polisin görevi nasıl "vatandaşı dövmek,öldürmek,işkence etmek" olabiliyor?Pek umudum yok ama bakalım yeni bakan ne yapacak?

  İŞKENCE YAPMAK GÖREV Mİ VE NİÇİN? - m.rozbilen

  Benim anlayamadığım polislerin neden kaba güç kullanmaya meyilli olduklarıdır.Polis okullarında bildiğim kadariyle böyle bir eğitim verilmediği gibi teşvik de edilmiyor,hatta işkence ve kötü muamele yapılmaması gereği üzerinde duruluyor.Ne oluyorsa kadroya çıktıktan sonra oluyor.Kadro adete beyinlerini yıkıyor,bambaşka bir kişilik yaratılıyor.Kendilerini vatan kurtaran olarak görüyor,devlet otoritesini temsil ettiklerini ve bunun gereğinin de vatandaşa olan muamelede zannediyor.O halde vatandaş polise direndikçe devletin otoritesine saldırı olarak algılayıp buna karşı kendinde sınırsız güç kullanma yetkisi var kabul ediyor.Devletin saygın ve kutsallık anlayışı nedeniyle vatandaşın kendilerine saygıda kusur etmemesini bekliyor.Bu olmayınca çılgına dönen polisin yaptıklariyla karşılaşılıyor maalesef.Olayımıza karışan ve 6 yıldan fazla ceza alan polislerin meslekten de ihraçları gerekir.Çoluk çocukları varsa onlar da mağdur olacak demektir.O polisler şimdi şapkalarını önüne koyup "ben niçin ve ne yaptım" diye düşüneceklerdir.Bu, bütün polislere ibret olsun.Vatandaşın hizmetinde olduklarını unutmasınlar.

  ÇHD - KSMRL

  ŞİMDİ anlamışsınızdır ÇHDye neden operasyon yapıldığını. bu operasyonları savunanların işkence ve kötü muamelenin gönüllü ortağı olduklarını.

  işkence - KSMRL

  Bu ülkede işkence sistematik hale geldi ve devlet tarafından korunur hale geldi.polislerin bu kadar cesaretli olmalarının nedeni başlarına birşey gelmeyeceğine ve korunacaklarına olan inançarıdırıdır.eee at sahibine göre kişner demiş atalarımız.

  Dr.Ertan. - Tinaztepe

  Bu davada asil vahset, bu darp edilen gence SAGLAM raporu veren doktorun beynidir.Iskencenin ne denli orgutlu oldugunun da somut delilidir.Gozunun onunde ayagi kirik,kafatasi catlamis bir magdur var ve sen isbirlikcilik yapip, bu buyuk vahsete ortak oluyorsun, ceza da 2 ay 15 gun.Bir baska ulkede olsa, bu adam en az 15 yil ceza alir ve bir daha Doktorluk yapamazdi.

  Ya suçlu doktor? - icl

  Hipokrat yeminini hiçe sayarak yalandan sağlık raporu düzenleyerek işkenceci polislere yardm eden, ıskence gören gencin durumunu daha da kötüleştiren Dr. Ergin Ertan"in da işkenceye ortaklık ya da en azından zemin hazırlamak suçundan yarglanması gerekmiyor mu?