'Otoyol katilleri'ne ikinci kez müebbet

Geçen yıl Şeker Bayramı tatili sırasında Bursa'dan başlayıp dört gün içinde İzmit, Sakarya, Mersin, Adana ve Ankara'da yedi kişiyi öldüren Mehmet Karahasan ve Yiğit Bekçe'ye, İzmit'teki cinayetten ağırlaştırılmış ömür boyu...
Haber: ERGÜN AYAZ / Arşivi

KOCAELİ - Geçen yıl Şeker Bayramı tatili sırasında Bursa'dan başlayıp dört gün içinde İzmit, Sakarya, Mersin, Adana ve Ankara'da yedi kişiyi öldüren Mehmet Karahasan ve Yiğit Bekçe'ye, İzmit'teki cinayetten ağırlaştırılmış ömür boyu, gasptan ise 13'er yıl ceza verildi. İki katil Bursa cinayetinden de müebbet almıştı.
Mehmet Karahasan ve Yiğit Bekçe, 21 Ekim 2006 günü İzmit'te 21 yaşındaki Fatih Kılıç'ı öldürmekten dün İzmit 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne çıkarıldı. İki sanık, D-100 karayolu üzerindeki bir pişmaniye dükkânında tezgâhtarlık yapan Fatih Kılıç'ı pompalı tüfekle gözünden vurmuştu. Geçen duruşmada, hâkime "Ankara Sincan F Tipi Cezaevi'nden gelmek zor oluyor. Bir an önce karar verin" diyen 24 yaşındaki Yiğit Bekçe ve 31 yaşındaki Mehmet Karahasan dün 'ekleyecekleri başka söz olmadığını' söyledi.
Mahkeme heyeti, Yiğit Bekçe ve Mehmet Karahasan'a yağma suçundan 12'şer yıl 6'şar ay hapis cezasıyla mahkûmiyetlerine karar verdi. Mahkeme, iki sanığın, sabit görülen 'yağma' suçunu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak amacıyla Fatih Kılıç'ı öldürmek suçundan da ağırlaştarılmış müebbet hapisle cezalandırılmalarına hükmetti.
Dinlerken de soğukkanlıydılar
Göz kırpmadan adam öldürmekle suçlanan sanıklar, kararı da soğukkanlılıkla karşıladı. Daha önce Bursa'da işledikleri cinayet nedeniyle de ağırlaştırılmış müebbet ve 13'er yıl ağır hapis cezasına çarptırılan Yiğit Bekçe ve Mehmet Karahasan, daha sonra sıkı güvenlik önlemleri altında Sincan F Tipi Cezaevi'ne götürüldü.
Yiğit Bekçe ile Mehmet Karahasan, seri cinayetlerine geçen yıl bayram tatili sırasında Bursa-Yalova girişinde Hüseyin Çalışkan'ı vurarak başlamıştı. Daha sonra otoyolu takip ederek dört gün boyunca altı ilde toplam yedi kişiyi öldüren ve iki kişiyi yaralayan sanıklar, 24 Ekim 2006 günü Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde jandarma tarafından yakalanmıştı. Katillerin, cinayeti işlerken 'hap aldığı' ortaya çıkmıştı.