@ismailsaymaz

'Oturduğu' için tutuklanan engelliye cezaevinde sürgün

'Oturduğu' için tutuklanan engelliye cezaevinde sürgün
'Oturduğu' için tutuklanan engelliye cezaevinde sürgün
Batman'da, bir ayağı olmayan Salih Şimşek bir gösteride gözaltına alındıktan sonra örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklandı. Oğlu da tutuklanınca, babasına bakması için aynı koğuşa konuldu. Ama şimdi baba Şimşek Tekirdağ'a sevk ediliyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Batman’da, bir ayağı olmayan ve koltuk değnekleriyle yürüyen Salih Şimşek katıldığı oturma eyleminden ötürü ‘örgüt adına suç işlemek’ten üç yıl hapse çarptırılıp tutuklanmıştı. Oğlu Mehmet Beşir de bir başka gösteride taşla katıldığı için 5 yıl hapis cezasına çarptırılarak, cezaevine kondu. Bunun üzerine Adalet Bakanlığı, engelli babanın ihtiyaçlarını gidermesi için oğlunu Diyarbakır Cezaevi’nden Batman M Tipi’ne getirerek, ikisini aynı koğuşa yerleştirmişti. Fakat baba Salih Şimşek’in “yer olmadığı” gerekçesiyle Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’ne gönderilmesine karar verildiği ortaya çıktı. Şimşek’in avukatı Kemal Üner, babanın bugün oğlundan ayrılarak, 14 tutukluyla beraber Tekirdağ’a doğru yola çıkarılacağını, bunun bir cezalandırma olduğunu söylüyor:

“Şimşek’in durumu basına yansıdığı için, basın açıklamaları yapıldığı için tekrar ceza verme yoluna gidiyorlar. Bu adam tek başına ihtiyaçlarını karşılayamaz. Hem kalp ve hipertansiyon hastası, hem de bir ayağı yok…”


BASIN AÇIKLAMASINDAN CEZAEVİNE

BDP ’liler iki yıl önce Kürt kimliğinin tanınması için “Demokratik Çözüm ve Barış Çadırı” kurarak kampanya başlatmıştı. Her ilde olduğu gibi Batman’da da kurulan çadır mahkeme kararıyla kaldırılınca 24 Mart 2011’de bir basın açıklaması yapıldı. BDP’li milletvekilleri Ayla Akat Ata ve Bengi Yıldız’ın da aralarında olduğu 150 kişilik grup Diyarbakır Caddesi’nde toplandı ve oturma eylemi yaparak yolu trafiğe kapattı. İddianameye göre polisin beş kez dağılmaları yönünde çağrı yaptığı grup kol kola girerek, yerinden kalkmadı. Polisler BDP’li Yıldız ve Ata dışındaki herkesi gözaltına aldı. Bir ayağı olmayan ve koltuk değneğiyle yürüyen Salih Şimşek dahil...


‘ANONSU DUYSAM GİDERDİM’

Şimşek, “Hastaneye gidiyordum. Kalabalıktan geçerken, ‘Herkes otursun’ diye anons yapılınca oturmak zorunda kaldım. Sakat olduğumdan kalkamadım. Polise direnmedim, anonsu duymadım. Duysam uzaklaşırdım” dediyse de sonuç değişmedi. Şimşek’i koltuk değneklerine tutunmuş bir şekilde, grup içerisinde otururken gösteren tek sayfalık polis fezlekesi, hakkında dava açılmasına yetti. İddianamede Şimşek’in, “örgütün talimatıyla kurulan çadırın kaldırılmasını protesto etmek ve yine örgütün sivil itaatsizlik çağrılarına uyarak izinsiz yürüyüşe ve eyleme katıldığı, grupla bütünleştiği” iddia edildi. Bir ayağı olmayan ve koltuk değneğiyle yürüyen Şimşek’in, diğerleriyle kol kola girmiş olmasından ötürü, “ihtar ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta ısrarcı davrandığı” ve 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu ihlal ettiği, böylelikle “örgüt adına suç işlediği” iddia edildi. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın sonunda Şimşek ‘yasadışı örgüt üyeliği’nden 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ardından 5 Mart 2013’te tutuklanarak, Batman M Tipi Cezaevi’ne kondu.


OĞLU İLE AYNI KOĞUŞTA

Bu arada, Şimşek’in 24 yaşındaki oğlu Mehmet Beşir, babasının katıldığı eylemden bir ay sonra, 21 Nisan 2011’deki bir başka “Demokratik Çözüm ve Barış Çadırı” gösterisinde elinde taşla görüntülendiği için gözaltına alındı. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mehmet Beşir, 23 Temmuz 2012’de tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne kondu. Yargılama 6 Aralık’ta bitti ve Mehmet Beşir’e “örgüt üyeliği” iddiasıyla 5 yıl 2 ay 15 gün hapis verildi. Babasının tutuklanmasından sonra Mehmet Beşir, cezaevi değiştirdi. Baba oğul Şimşek şu an aynı koğuşta kalıyorlar.