Ovacık'ta 'kapalı yol' eylemi

Ovacık'ta 'kapalı yol' eylemi
Ovacık'ta 'kapalı yol' eylemi
Tunceli Valiliği tarafından dünden itibaren Tunceli-Erzuncan ile Tunceli-Ovacık karayolunun 3 gün süreyle yaya ve araç trafiğine kapatılması, Ovacık İlçesi'nde protesto edildi. Aralarında Komünist Partili Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu'nun da bulunduğu kalabalık bir grup, karayolunun açılması için yürüyüş yapmasına güvenlik güçleri izin vermedi.

RADİKAL - Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile ilçedeki sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 400 kişilik bir grup, 3 gün süreyle trafiğe kapatılan Tunceli-Ovacık karayolunun kapatılmasına tepki gösterdi. Kapanan yolların geçtiği Munzur Vadisi'nde devam eden operasyon bölgesinde canlı kalkan olmak isteyen grup yürüyüşe geçti. 400 kişilik grup Tunceli-Ovacık karayolunda bir süre yürüyerek ilçe çıkışına kadar geldi. İlçe çıkışında grubun yolunu asker ve polis zırhlı araçlarla keserek geçişlere izin vermedi.

Grup burada askeri yetkililer ile bir süre görüştü ve Munzur Vadisi'ne gitmek istediklerini belirtti. Askeri yetkili, yolun valilik kararıyla 3 gün boyunca sivillerin ve araçların girişine kapatıldığını, bölgede operasyonların devam etiğini belirterek geçişlere izin verilmeyeceğini, yolun belirlenen tarihte açılacağını söyledi. Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, yolun valilik kararıyla kapatılmasının hukuksuz bir karar olduğunu ve seyhat haklarının engellendiğini, bu hukuksuzluğa son verilerek yolun trafiğe açılmasını istedi. Askeri yetkili buna yetkisinin olmadığını belirtti ve konuyu vali ile görüşmeleri gerektiğini aktardı.

Grup, daha sonra bu durumu protesto etmek için asker ve polisin barikat kurduğu yerde yarım saat oturma eylemi yaptıktan sonra tekrar ilçeye doğru döndü. İlçe merkezindeki kaymakamlık binası önünde eylem yapan grup, burada basın açıklaması yaptı. Yapılan konuşmaların ardından yaklaşık yarım saat oturma eylemi yapan grup üyeleri, daha sonra dağıldı.

KEPENKLERİ AÇMADILAR

Ovacık esnafı da karayolunun valilik kararıyla kapatılmasını protesto etmek için bugün kepenkleri açmadı. Tunceli Valiliği, Tunceli Pülümür ilçesi bağlantılı Erzincan ve Tunceli-Ovacık karayollarının 15 Eylül 2015 günü saaT 05.00'dan geçerli olmak üzere 3 gün boyunca yaya ve araç geçişine kapatıldığını duyurmuştu. Valilik kararında her iki karayolunda PKK 'nın sürekli yol kestiği, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit ettiği, bu bu tehditlerin engelenmesi için böyle bir karar alındığı belirtilmişti.
DHA-Ferit DEMİR