Ovalar bataklık oldu

Karlarının erimesi ve yağmurun ardından su altında kalan Muş Ovası'nda 187 bin dekarlık alanda hiçbir çalışma yapılamıyor.

MUŞ - Karlarının erimesi ve yağmurun ardından su altında kalan Muş Ovası'nda 187 bin dekarlık alanda hiçbir çalışma yapılamıyor. Bataklık haline gelen ovada iş makineleri çalışamıyor. Muş Vali Yardımcısı ve Kriz Merkezi Başkanı İbrahim Küçük, "Ovada mevcut iş makineleriyle herhangi bir çalışma yapmak da mümkün değil. Suların çekilmesini beklemekten başka çaremiz yok. Ovada önceki yıllarda da taşkınlar meydana geldi. Bunun önlenmesi için Karasu Nehri Islah Projesi uygulanmalı. Tutarı 900 milyar lira olan bu projenin tamamlanmasıyla su taşkınları önlenmiş olur" dedi.
Okçular Köyü'nde 117, Dokuzpınar Köyü'nde 102 hanenin su altında kaldığını belirten Küçük, "Sular çekildikten sonra eve geri dönecekler. Yine su taşkını tehdidiyle karşı karşıya olan bu köyleri gerekirse zorla tahliye edeceğiz" diye konuştu. İki köy Alparslan-1 yapıldığında kamulaştırılmış ama bir türlü boşaltılamamıştı.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, bu ayın başında meydana gelen sel felaketine maruz kalan 10 ile acıl olarak
2 trilyon lira gönderileceğini açıkladı.
(dha, aa)