Ovit Dağı'nda inanılmaz ölüm kalım savaşı

Ovit Dağı'nda inanılmaz ölüm kalım savaşı
Ovit Dağı'nda inanılmaz ölüm kalım savaşı

Midibüste bayramı evde geçirmek isteyen 16 üniversiteli genç var. fotoğraf: Muhammet Kaçar / dha

RİZE - Erzurum’dan Rize’ye giden üniversite öğrencilerini taşıyan midibüs, İkizdere ilçesi yakınlarında Ovit Dağı’nda çığda mahsur kaldı. Minübüsteki altısı üniversite öğrencisi, 16 kişiyi kurtarmak için seferber olundu.
Bayram tatili için Rize’deki ailelerinin yanına gitmek isteyen Atatürk Üniversitesi öğrencisi altı genç ile 10 yolcu ve iki personelin bulunduğu Öz İspir Seyahat’e ait midibüsle önceki gün saat 17.00’de yola çıktı.
Midibüs sürücüsü bölgede kar yağışı olması nedeniyle Artvin ya da Gümüşhane güzergâhını takip etmesi gerekirken yolu kısaltmak için İspir- İkizdere karayolunu seçti. Üniversitelilerin midibüsü, ‘17.00- 07.00 saatleri arasında araç trafiğine kapalıdır’ tabelası bulunan Ovit Dağı’nı geçerken olanlar oldu.
Midibüs, 2 bin 640 metre yükseklikteki Ovit Dağı Geçidi’ni geçtikten sonra saat 20.00 sıralarında Rize’nin İkizdere ilçesi Sivrikaya köyü yakınlarına geldiğinde, aracın hem önüne hem de arkasına çığ düştü. Yoğun tipinin devam ettiği bölgede çığda mahsur kalan üniversiteliler durumu cep telefonuyla bildirdi. Rize ve Erzurum’dan karayolları ekipleri yoğun tipi nedeniyle bölgeye gece boyu ulaşamadı. Genelkurmay bölgeye üç helikopterle, 15 kişilik Doğal Afetler Arama Kurtarma (DAK) timi gönderdi. Diyarbakır ve Ankara’dan gelen helikopterler, çığ bölgesine yoğun tipi ve sis nedeniyle ulaşamadı. Bölgeye dün de çok sayıda iş makinesi ve sağlık ekibi sevk edildi. Midibüste sürücü Hasan Aslan, yardımcısı Semih Sayın ile 16 yolcunun bulunduğu öğrenildi.  Midibüsteki altı öğrencinin Hamza Polat Meslek Yüksekokulu öğrencisi olduğu belirlendi. 

‘Baba üşüdük, korkuyoruz’
Muhasebe Bölümü öğrencisi Funda Fener, telefonla babası Köksal Fener’le görüştü. Ovit Dağı’ndaki Karayolları Bakımevi’nde kurtarma çalışmalarını izleyen Köksal Fener, “Funda beni saat 03.00 sıralarında aradı. Daha sonra telefonuna ulaşamadım. En son görüştüğümüzde bana, çok soğuk olduğunu ve üşüdüklerini söyledi. ‘Çok korkuyoruz. Arabanın da mazotu bitti. Arabayı çalıştırıp ısıtamıyorlar. Donmak üzereyiz, bizi kurtarın’ diye yakındı” dedi.
Kaybolanlardan ikisinin Öz İzpir Seyahat’in sahibi ve işletmecisi Şafak ve  Mecit Nair kardeşler olduğu öğrenildi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da bölgeye gitti. (dha)