Ovit Dağı'nda o gece ne oldu?

Ovit Dağı'nda o gece ne oldu?
Ovit Dağı'nda o gece ne oldu?

Erzurum İspir?den Rize?ye giden Öz İspir Seyahat midibüsü cuma akşamı Ovit Geçidi?nde mahsur kaldı. İki personel ve 16 yolcuya 39 saat sonunda ulaşılabildi.

Ovit Geçidi'nde 39 saat mahsur kalan şoför Karayolları ekiplerinin onu gördüğü halde gelmediğini öne sürdü. Karayolları Şube Müdürü, 'Akıllıca hareket ettik' dedi
Haber: MUHAMMET KAÇAR / Arşivi

RİZE - Ovit Dağı’nda çığ düşmesi sonucu midibüste 39 saat boyunca mahsur kalan bazı yolcular, “Yakınlarda çalışma yapan Karayolları ekipleri bizi gördükleri halde kurtarmaya gelmedi” deyince Karayolları Genel Müdürlüğü soruşturma başlattı. Olayla ilgili jandarma ve valilik de soruşturma yürütüyor. 

GİTTİK KONUŞTUK: Midibüs şoförü Hasan Arslan jandarmaya verdiği ifadede şöyle konuştu: “Kaldığımız yerin 200 metre ilerisinde bir çığ daha vardı. Karayolları iş makineleri çalışıyordu. Bir yolcuyla birlikte operatörün yanına gidip konuştuk. Yolda kaldığımızı söyledik. Ekiplerin çalıştığı yerde bir midibüs ve iki kamyon vardı. Onları kurtarmışlardı. Kurtarma konusunda biraz tartıştıktan sonra bize, ‘Gelip sizi kurtaracağız’ dediler. Biz de yolcuların yanına dönüp beklemeye başladık. Ama gelen giden olmadı.” 

TERCİH YAPMAK ZORUNDAYDIK: Karayolları Rize 103’üncü Şube Şefi Ercan Çiçek ise o gece olanları şöyle anlattı:
“Cuma akşamı, 30 yolcusu ile mahsur kalan (bir başka) midibüs ve üç kamyonu kurtarma çalışması yaptık. Kurtardık. Bu araçların yukarısında bir yolcu midibüsünün daha kaldığı bilgisi ekiplerimize ulaştı. Midibüsten birileri yaya olarak iş makinelerimizin yanına geldi ve durumu anlattı. Ekipteki arkadaşlarımız tercih yapma durumunda kaldı. Çünkü iş makinelerinin mazotu bitmek üzereydi ve iletişim yoktu. Bu 33 kişiyi çığ riski taşıyan bölgeden aşağıya tek başlarına gönderemezdik. Burada bir tercih yapıldı. Ekiplerimiz akıllıca tercih yaparak ilk kurtardıkları gruptaki 33 kişinin sağ salim aşağıya indirilmelerine eşlik etti. Orada, hizmet satın alımıyla görevli bir operatör bırakıldı. O operatör çalışmaya başladı. Ancak yukarıdan büyük bir çığ kütlesi geldi. Operatör son anda kendini kurtardı. 12 saat boyunca mahsur kaldı. Sonra tek başına yürüyerek ve büyük zorluklar içerisinde yakındaki köye sığındı. Bu olaydan sonra da işi bıraktı, ayrıldı ve gitti. Dozerimiz halen çığ altında, bulamıyoruz. Ekibe motorin ve iş makinesi takviyesi yaparak yola çıktık. Ancak  tipi şiddetini artırdı ve yol açma çalışması güçlükle yürütüldü. “
Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ise, “Bizim için önemli olan 51 vatandaşımızı burnu bile kanamadan kurtarmaktı. Onu başardık. Bir iddia varsa onu araştıracağız. Ancak Karayolları ekiplerimiz, şube şefi ile birlikte fedakarca çalıştır” dedi.