Ovit tüneli inşaatına çığ riski nedeniyle ara verildi

Ovit tüneli inşaatına çığ riski nedeniyle ara verildi
Ovit tüneli inşaatına çığ riski nedeniyle ara verildi
Rize'nin İkizdere İlçesi'nde, 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı geçidinde yapımı devam eden Ovit Tüneli inşaatına, şantiyenin çığ riski altında olması nedeniyle ara verildi.

İKİZDERE - Rize’nin İkizdere İlçesi ile Erzrum’un İspir İlçesi’ni birbirine bağlayan ve ağır kış şartları nedeniyle yılın 5 ayı geçit vermeyen Ovit Dağı geçidinin tünelle aşılması için bir süre önce çalışma başlatıldı. Geçen yıl 12 Mayıs tarihinde temeli atılan tünel inşaatı için ihaleyi kazanan firma bölgeye şantiye sahası kurdu, yaklaşık 200 kişi ile çalışmaya başladı. Ancak kış şartlarının ağırlaştığı Ovit Dağı’nda şantiye sahası da kara teslim oldu. Bölgede yer yer kalınlığı 1.5 metreyi aşan kar nedeniyle iki dağın arasında bir yamaçta kurulan şantiyenin çığ riski taşıdığı belirlendi. Yöre sakinlerinin de daha önce çığ riskini dile getirdiği bölgede işçiler izne çıkartıldı ve tünel çalışmalarına bir süre ara verildi.

VALİ: TEDBİR ALINDI

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Rize Valisi Nurullah Çakır, tünel çalışmalarına bir hafta ara verildiğini belirterek, "Ovit Tüneli şantiyesi bölgesinde yoğun kar yağışı var. Can güvenliğini tehlikeye atmamak için tedbir alındı. Dağdan gelebilecek çığ tehlikesine karşı tedbirler geliştiriliyor. İstinat duvarları, çığ kesici bariyerler yapılacak" dedi.(dha/Muhammet Kaçar)


  ETİKETLER:

  Tünel

  ,

  kış

  ,

  kar

  ,

  firma

  ,

  Karşı