Oy atarken yeni kimlik şart değil

Yüksek Seçim Kurulu, nüfus cüzdanında TC kimlik numarası olmayanların oy kullanamayacağına dair haberleri yalanladı: Eski kimlik de geçerli.

ANKARA - Seçimlerde TC Kimlik Numarası olmayan nüfus kağıtlarıyla da oy kullanılabilecek.
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), il seçim kurullarını seçmen kütüklerinde isimleri yer alacak seçmenlerin TC Kimlik Numarası bulunması gerektiği yolunda uyarması üzerine başlayan tartışmaya dün yine YSK son noktayı koydu. Bu uyarı üzerine, internette TC Kimlik Numarası olmadan oy kullanılamayacağı bilgisini içeren e-mail dolaştı. Muhtarlara kimlik değişikliği için çok sayıda vatandaş başvurmaya başladı. Radikal'in ulaştığı Beşiktaş'taki Dikilitaş ve Fatih'te Arabacı Beyazıt mahallelerinin muhtarları, kendilerine kaymakamlıklardan da bu uyarının yapıldığını söyledi.
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da dün düzenlediği basın toplantısında, nüfus cüzdanlarında vatandaşlık numarası bulunmayan seçmenlerin oy kullanamayacaklarını söyledi. Vatandaşların numaralı kimlik alabilmek için 2.5 YTL muhtara, 2.7 YTL nüfus idaresine vermesi gerektiğine dikkat çeken Anadol, AKP'yi bir süredir bu ücreti karşılayarak kendi seçmenlerinin kimliklerini değiştirtmekle suçladı. Anadol, 2.1 milyon seçmenin hala numarası olmadığını, numarası olup kimliğe yazılmayanların ise daha fazla olduğunu anlattı.
Bu gelişmeler üzerine akşam toplantı yapan YSK, oy kullanılması için vatandaşlık numarasının şart olduğunu, ancak 'TC kimlik numaraları işlenmiş nüfus cüzdanı ibrazına gerek bulunmamadığını' açıkladı.