Oy pusulası ihalesine şaibe iddiası karıştı

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) oy pusulası basımı ihalesine katılan beş firmadan ikisi, daha düşük fiyat verdikleri halde elendiklerini iddia etti. YSK, "İşin aciliyeti açısından iddialar daha sonra incelenecek" dedi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) oy pusulası basımı ihalesine katılan beş firmadan ikisi, daha düşük fiyat verdikleri halde elendiklerini iddia etti. YSK, "İşin aciliyeti açısından iddialar daha sonra incelenecek" dedi.
YSK, milyon YTL'lik oy pusulalarının basımı için davet yöntemiyle firma seçimini tercih etti. 6 Haziran'da Cem ofset, Başak Ofset, Saray Matbaası, Semih Ofset, Meteksan A.Ş. ihaleye davet edildi. Firmalar ertesi gün, yeterlilik belgeleriyle tekliflerini YSK'ya iletti. 8 Haziran'da Cem Ofset ve Semih Ofset yeterli bulunmayarak ihale dışı bırakıldı.
YSK'nın iki firmaya verdiği ilk yanıtta bu iki firmaya ait matbaaların istenen makine, adet ve kâğıt kapasite ölçüsünü karşılamadığı için ihaleden elendiklerini iletti.
İki firma aynı gün YSK'nın kararına 'İhale dosyamızda mevcut bulunan kapasite raporumuz ve yeminli mali müşavir onaylı demirbaş defterimizde mevcut makinelerimiz, bu iş için yeterli durumdadır. Başkanlığınızca firmamız denetlenmiş olup 10 adet çeşitli ebatlarda ofset baskı makinemizin olduğu tespit edilmiştir' gerekçesiyle itiraz etti.
Firmalar Ankara Sanayi Odası'ndan aldıkları yeterlilik belgelerini de YSK'ya iletti. YSK, bu kez de 'zaman daraldığı için seçimin tehlikeye girmesini önlemek' gerekçesiyle diğer firmalarla sözleşme imzalamaya karar verdi.
'Kedi ulaşamadığı ciğere pis diyor'
Cem Ofset firmasının sahibi Hüseyin Öke ise ihalenin iptali için Kamu İhale Kurumu (KİK) ve yargıya başvuracaklarını söyledi: "Yeterliliğimiz olduğunu kabul ettikleri halde ihaleye devam diyorlar. Aklımıza başka şeyler geliyor. Acaba adrese teslim bir ihale mi var?" Dün KİK'e başvuran Semih Ofset'in sahibi Mustafa Çakır da "Aldığımız duyumlar, Başak Matbaası'nın 4.4 milyon liraya bu işi yapacağı yönünde. Biz yarısını vermiştik" dedi.
Başak Matbaası sahibi Özcan Öztürk'se "İhalede biri 200 diğeri 300 bin liralık teminat mektubu verdi. Bu, ihaleyi 6.5 milyona yakın bir parayla yapacaklarını gösterir. Kedi uzanamadığı ciğere pis diyor işte. Davet edilip elendiler, makineleri yeterli değil" diyerek iddiaları reddetti. YSK Başkanı Muammer Aydın'sa pusularla ilgili ihale sürecinin devam ettiğini, henüz karar almadıklarını söyledi.