Oyun alanlarında güvenlik yok, tehlike çok!

Oyun alanlarında güvenlik yok, tehlike çok!
Oyun alanlarında güvenlik yok, tehlike çok!
Geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul, Ataşehir'de bulunan ünlü kebapçı Develi'nin çocuklar için ayrılmış oyun alanında yaşanan dehşet verici olay, Türkiye'de sayısı oldukça fazla olan oyun alanlarındaki güvenlik açığını bir kez daha gözler önüne serdi.
Haber: Birce Altay - birce.altay@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Cumartesi akşamı Ataşehir’deki Develi restoranın çocuk oyun alanına girip, elindeki asit olduğu iddia edilen bir maddeyi alandaki çocukların üstüne döktü. İddialara göre, alandaki çocuklarla ilgilenmekten sorumlu olan genç kadının eski sevgilisinin barışma talebi reddedildiğinden gerçekleştirdiği bu korkunç olay, İstanbul ’da sayıları her geçen gün artan oyun alanlarının güvenlik açığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Indigo Kids House kurucusu ve müdürü Serenat Körezlioğlu Radikal’e yaptığı açıklamada bu tür oyun alanlarının Türkiye ’de herhangi bir güvenlik standardı olmadığını söyledi ve bu alanların eksikliklerine dikkat çekti. Körezlioğlu, yaşanan olayı çok üzücü olarak niteleyerek Türkiye’deki restoran ve alışveriş merkezlerinde bulunan oyun alanlarının güvensizliğini birkaç farklı açıdan ele aldı. Bu alanları güvenli olmaktan oldukça olarak niteleyen Körezlioğlu, burada çalışan ve çocuklarla ilgilenmekten sorumlu olan kişilerin herhangi bir eğitim almadığını, oyun alanlarınınsa belirli sıklıklarda yapılması gereken denetimlerden geçmediğini belirtti. Türkiye’de bulunan oyun alanlarının için geçerli olan herhangi bir güvenlik standartının olmadığını da ifade eden  Körezlioğlu, oyun alanlarında çocuklarla ilgilenecek personelin eğitimli olması gerektiği kadar, gerekli sağlık kontrollerinden geçmiş olması gerektiğini söyledi. Oyun alanlarının bulunduğu mekanlardaki güvenlik kameralarının çalışır ve kayıt yapar durumda olması gerektiğini söyleyen Körezlioğlu, bu alanlarda çocuklarla ilgilenen eğitimli bir görevliyle birlikte mutlaka bir güvenlik görevlisi olması gerektiğini de sözlerine ekledi. Oyun alanlarında daha önce bu tür bir olayın gerçekleştiğini duymadığını belirten Körezlioğlu, bu alanların sıklıkla sebep olduğu sağlık sorunlarına dikkat çekerek, oyun alanlarının ebeveynler için sağladığı rahatlığın çocuklar için pek çok tehlike taşıyor olabileceğine işaret etti.

Ünlü kebapçıdaki oyun alanında çocuklara asitli saldırı!