Oyunbozan vali

Aydın Valiliği, 12 Eylül döneminde bile sakıncalı bulunmayan, TRT'den dizi olarak yayımlanan, halen devlet tiyatrolarında oynanan 'Bir Ceza Avukatının Anıları'na lise ve dengi okullar için yasak koydu. Sanatçılar tepkili.

AYDIN - Valilik, 12 Eylül'de bile sakıncalı bulunmayan, Devlet Tiyatroları'nca halen sahnelenen ve TRT'nin dizi olarak yayımladığı 'Bir Ceza Avukatının Anıları' oyununu lise öğrencilerinin izlemesine izin vermedi.
Aydın Belediyesi Kültür ve Sanat Komisyonu, Belediye Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni ve Devlet Tiyatroları Dramaturji Kurulu üyesi Haluk Işık'ın sahneye koyduğu, Prof. Dr. Faruk Erem'in iki perdelik oyununu, Ocak 2005'ten itibaren lise ve dengi okul öğrencilerine de izletebilmek için valiliğe başvurdu. Valilik Tiyatro İnceleme Komisyonu, isteğe olumsuz yanıt verdi. Vali Yardımcısı Ömer Eru, Aydın Belediye Başkanlığı'na gönderdiği yazıda, şu gerekçeleri sıraladı:
"Oyun, milli bilinci uyanık, tutucu fertleri, milli ülküler, ahlaki değerler etrafında toplayıcı ve birleştirici olmadığı, iyimser bir hayal gücü bulunmadığı, sahneye uygun görülmediği, uygun kelimelerin olmadığı, açık sahneler içerdiği, gelenek ve göreneklerimize, toplum düzenine uygun olmadığı, çocukluk ve gençlik çağının normal gelişmesine zararlı olduğu, siyasi, ideolojik ve bölücü telkinlerin bulunması nedeniyle lise ve dengi okullarda oynanması uygun bulunmamıştır."
Aydın Belediyesi Kültür ve Sanat Komisyonu Başkanı meclis üyesi Yalçın Dinçer ise valilik kararının 'ön- yargılı' olduğunu belirterek şöyle dedi:
"Devlet Tiyatroları'nda halen sahnelenen oyunun valilikçe sakıncalı bulunmasına anlam veremiyoruz. Oyunu izlemeye gelen adliye personeli ve emniyet görevlilerinden övgü aldık. Milli Eğitim camiasınca 'bölücülükle' suçlandığımıza inanamıyoruz. Aydın Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Devlet Tiyatroları ile eşdeğer çalışmalar yapar. Bu kararı alanlar, Türkiye'deki kültürel olaylardan habersiz. 1979'da TRT tarafından filme alınan oyun, birçok ilde de sahneye konuldu" dedi.
Aydın Valisi Mustafa Malay'ı bugün ziyaret edeceklerini belirten Dinçer, oyunun Devlet Tiyatroları'nda oynadığına dair belgeleri toplayarak karara itiraz edeceklerini belirtti.
Sanatçılar tepkili
'Bir Ceza Avukatının Anıları'nı TRT dizisi için senaryolaştıran Ziya Öztan, dizinin 12 Eylül yönetimince sakıncalı bulunmadığını, ancak bir bölümündeki idam sahnesinin çıkarıldığını belirtirken, dizinin diğer senaristi Çetin Öner, "Biz idamın yanlış bir şey olduğunu 20 yıl önce gördük. Türkiye'de idam kararları kaldırıldı, bize hak verildi. Vali bir daha düşünsün" dedi.
Oyunu iki kere sahneleyen AST Genel Sanat Yönetmeni Rutkay Aziz, "Ben oyunu sahnelediğimde, Kenan Evren Çankaya'daydı. 'Asmayalım da besleyelim mi' denilen bir dönemdi. Şimdi 2004 Türkiye'sindeyiz. İdamı geri mi istiyorlar?" diye konuştu.
Tiyatro sanatçısı Ali Poyrazoğlu da '"AB'ye giriyoruz, yöneticiler biraz kitap okusun artık" derken, Hadi Çaman ise yöneticilere artık böyle şeylerle uğraşmamalarını önerdi.
(dha, Radikal)