Oyuncak silahla devlete tehdit: Mardin gibi olur

Oyuncak silahla devlete tehdit: Mardin gibi olur
Oyuncak silahla devlete tehdit: Mardin gibi olur

Kan davasında öldürülen Halil Erdem?in yedi çocuğu ve yakınları ?Beni kahpece vurdular? yazan mezara oyuncak silahları gömdü. FOTOĞRAF: HASAN KIRMIZITAŞ / DHA

ŞANLIURFA - Viranşehir ilçesinde sekiz ay önce öldürülen 43 yaşındaki Halil Erdem’in yakınları, suçluların bilindiği halde yakalanmadığını öne sürerek, bu yapılmadığı takdirde 44 kişinin öldürüldüğü Mardin’deki katliamın benzerinin yaşanacağı tehdidinde bulundu. Babalarının mezarına oyuncak silahları gömen kardeşlerin en büyüğü 17 yaşındaki Vedat Erdem, “Katiller yakalanmazsa bunların gerçeği ile katliam yapmak zorunda bırakılırız” dedi.
Viranşehir’de, Cemaldini Aşireti mensubu, birbirine akraba iki aile arasında kan davasına neden olan olaylar beş yıl önce başladı. Kan davasında son kurşun 26 Eylül 2008’de atıldı, yedi çocuk babası Halil Erdem öldürüldü. Kan davalı oldukları, aynı soyadı taşıyan akrabalarından çok sayıda kişi gözaltına alındı, ancak serbest bırakıldı. Dün Halil Erdem’in eşi 40 yaşındaki Kudret Erdem yedi çocuğu ve yakınlarıyla birlikte İlçe Mezarlığı’na gidip, mezar taşında ‘Beni kahpece vurdular’ yazısı bulunan Halil Erdem’in mezarını ziyaret etti.
Erdem’in çocukları yanlarında getirdikleri oyuncak silahları simgesel olarak toprağa gömerek, “Ne olur katilleri bulun, bizi intikam için katliam yapmaya mecbur bırakmayın” dedi. Öldürülen Erdem’in en büyük çocuğu olan 17 yaşındaki Vedat Erdem, şunları söyledi: “Kan istemiyoruz. Ama katiller yakalanmazsa yarın bunların gerçeği ile katliam yapmak zorunda bırakılırız. Herkes tarafından bilinen katiller yakalanmadı. Böyle giderse oyuncak tabancalar gerçeğe dönüşecek ve Mardin’deki katliamdan daha beteri olacak. Devlet adaleti sağlamak için vardır ve ben katil olmak değil, okumak istiyorum. Katiller böyle serbest kaldıkça bizlerde töre gereği intikam almak zorundayız.” (dha)