Özal'ı binlerce kişi duayla andı

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ölümünün 14. yılında düzenlenen törenlerle anıldı. Devlet töreni ve Anavatan Partisi'nin anmasının ardından 'Turgut Özal Düşünce ve...

İSTANBUL - 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ölümünün 14. yılında düzenlenen törenlerle anıldı. Devlet töreni ve Anavatan Partisi'nin anmasının ardından 'Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği dini içerikli bir tören yaparak "Özal dindar, sivil ve demokrattı" mesajı verdi.
Anıtmezar'da saat 09.00'da başlayan devlet töreninde, Cumhurbaşkanı, hükümet, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve öteki ilgililer adına anıta çelenkler bırakıldı. Bu törenin hemen ardından Anavatan Partisi Özal'ı andı. Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, Turgut Özal'ı rahmetle ve minnetle andıklarını belirtep, "Her şeyden önce Özal, Türkiye'yi sıkıyönetimden devralmıştır. Şimdi devlet taraftarı, cumhuriyet taraftarı, AKP taraftarı diye bir kavganın içine Türkiye'yi soktular.
Özal gibi bir cumhurbaşkanı seçmeliyiz" diye konuştu. Anavatan Partisi'nin düzenlediği törenin başladığı sırada Anıt Mezar'dan ayrılan Turgut Özal'ın eşi Semra Özal da konuşacak durumda olmadığını belirterek, "Çok büyük acı yaşıyorum" dedi. Özal'ın oğlu Efe ve gelini Sinem Özal'ın yanı sıra, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve vatandaşların katıldığı anmada helva, lokum ve Malatya kayısısı dağıtıldı.
Anıtmezar'daki bir diğer anma Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nce yapıldı. Binlerce kişi anıtmezarın merdivenleri ve dış kapısına kadar kuyruklar oluşturdu. Kalabalığın büyük bölümünü türbanlıların oluşturması dikkat çekti. Anıtmezara yaklaşamayanların duaları ve konuşmaları dinlemeleri için mezarlığın çeşitli yerlerine hoparlörler yerleştirildi. Türkiye'nin dört bir yanında Özal için hatim indirildiği ve bu hatimlerin duasının yapılacağı anons edildi. Daha sonra, üç din görevlisi dua okudu. Dernek Başkanı Emin Başer "Turgut Özal, dindar, sivil ve demokrat kişiliğiyle, bir düşünce ve hamle adamı olarak her zaman rehberimiz olmuştur" dedi. Tören dualarla bitti.