@ismailsaymaz

Özbek: Hayata Dönüş'ü MGK "tavsiye" etti

Özbek: Hayata Dönüş'ü MGK "tavsiye" etti
Özbek: Hayata Dönüş'ü MGK "tavsiye" etti
"Hayata Dönüş Operasyonu" sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanı olan emekli Tümgeneral Osman Özbek, MGK'nın "tavsiyesi" üzerine operasyonun gündeme getirildiğini ve 500-600 askerin İstanbul'a takviye olarak gönderildiğini açıkladı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

“Hayata Dönüş Operasyonu” yapıldığı sırada Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanı olan emekli Tümgeneral Osman Özbek 12 tutuklunun hayatını kaybettiği Bayrampaşa Davası kapsamında ifade verdi. Özbek, MGK’nın “tavsiyesi” üzerine operasyonun gündeme getirildiğini, 19 Aralık’tan en az iki ay önce müdahale için koordinasyon toplantıları yapıldığını ve Ankara ’dan Özel Asayiş Komutanlığı’na bağlı 500-600 askerin İstanbul ’a takviye ekip olarak gönderildiğini açıkladı. Bu arada, bugün görülen Bayrampaşa Davası’nda, dönemin MGK kararlarının istenmesi kararlaştırıldı.

Özbek, bugün Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde alınan ifadesinde, operasyon tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanlığı’nda tümgeneral olarak görev yaptığını belirterek, “Ben de olayları vatandaşlar gibi sadece basından takip ettim. Olay yerini bilmem. Ancak bu tür operasyon olaylarında o yerin valisi, savcısı ve jandarma birliğinin operasyon yapılması için takviye birlik istemesi halinde bu talepler bize gelir” dedi. Özbek, o günlerde takviye birlik istendiğini ifade ederek, “Biz de sadece ilettik. Bunun dışında olayla ilgili benim başkaca bilgim yoktur” dedi. Jandarma Bölük Komutanlığı’nda yeterli birlik olmadığı için Ankara Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı’ndan takviye ekibin tahminen iki ay önceden İstanbul’a gönderildiğini kaydeden Özbek, “Giden jandarma sayısı alayla tabur arası bir sayıydı. Bu sayı 500-600 kişi civarında olabilir. Ankara’dan gidenlerin listesini gittiği yerdeki birliğin yapması lazım. Biz liste hazırlamayız” diye konuştu.

TOPLANTILARA MİT DE KATILDI
O tarihte Jandarma Genel Komutanı’nın Aytaç Yalman olduğunu ifade eden Özbek, “Cezaevindeki olaylar Türkiye ’nin gündemindeydi. MGK’nın da gündemine gelmiş ve operasyon yapılması kurulda görüşülmüş ve hükümete bu konuda bir tavsiye kararı alınmış. Kurulda ben olmadığım için bunu daha sonra öğrendim” dedi.

Kendisinin de katıldığı çeşitli koordinasyon toplantıları yapıldığını belirten Özbek, “Benim katıldığım bir toplantıda İçişleri, Adalet, Sağlık bakanlığı temsilcileri ile emniyet ve MİT’ten de bazı elemanların bu toplantıya katıldığını hatırlıyorum. Buna benzer toplantılar gerek İstanbul’da gerekse Ankara’da son 2-3 yıldan beri yapılmaktaydı. Yukarıda bahsettiğim koordinasyon ve değerlendirme toplantısının da söz konusu olaydan iki ay kadar önce yapıldığını tahmin ediyorum” dedi. Operasyon emrinin hükümetçe verildiğini, operasyon bizzat yürütenlerin ise İstanbul Jandarma Bölge Komutanı Engin Hoş, Jandarma Özel Harekat Komutanı Burhan Engin, İstanbul İl Jandarma Komutanı Halil İbrahim Tüysüz olduğunu belirtti.

Orgeneral Yalman’ın JİTEM’in varlığını kabul eden ifadesine karşılık Özbek, “Bizim komutanlıkta JİTEM isimli kadrolaşma söz konusu değildir. Bildiğim kadarıyla o tarihlerde PKK ile mücadele sırasında istihbarat ve terörle mücadele elemanlarınca üretilen bir kelimedir” dedi. P-90 marka bir silahın olup olmadığını bilmediğini kaydeden Özbek, beyaz forfor gazın kullanımı iddiasına ilişkin, “Toplumsal olaylarda beyaz fosfor kullanıldığını hatırlamıyorum. Bir keresinde sadece sis bombası kullanıldığını biliyorum. Sis bombasının insanlara ve sağlığa zararlı olmadığını, hatta biber gazı kadar zararlı olmadığını hatırlıyorum” dedi. Özbek, armut tipi bomba olup olmadığını da bilmediğini söyledi.

MGK KARARLARI İSTENDİ
Bu arada, Bayrampaşa Davası’na bugün Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Mahkeme, dönemin Cezaevi Tabur Komutanı Yüzbaşı Zeki Bingöl’ün dinlenmesi, operasyonla ilgili önce ve sonra hazırlanmış rapor ve direktiflerin jandarmadan istenmesi, operasyona katılan JÖAK birliğinin listesinin temin edilmesi, MGK’da bu yönde alınmış karar varsa bir örneğin MGK Genel Sekreterliği’nden alınması kararlaştırıldı. Duruşma 12 Şubat 2014’e bırakıldı.


  http://www.radikal.com.tr/115485411548544

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bayram paşa katliamını yapan devletin görevlileridir. - okkes cavus

  mgk mit jitem adalet bakanlığı ve cezaevi yetkilileri hepside bu katliamın sorumsu olduğu ortada. bu görevliler devletin himayesindeki insanları yakarak vurarak gaz bombasıyla boğarak öldürmesi tamda düşmanca kasıtlı planlı toplu katliam suçunu işlemişlerdir. zamanın iç işleri bakanı ve adalet bakanı mgk ve mit direk olarak bu katliamın sorumlularıdırlar. hak adalet yerini bulmalı. devlet o insanları korumak ve yaşatmakla mükellef iken, toplu öldürme olayı ne insani nede yasal bir savunması olamaz. tüm sorumlular katliam suçu işlemişlerdir. cezaları insanlık adına hukuk adına adaletli adalet adına kamu vijdanını rahatlatmak için en ağır şekliyle verilmeli.....

  KURTARDINIZMI MEMLEKETİ - guneydilan

  12 Eylül de Solu Vurmadınızmı 4 duvar arasındaki mahkumu veya tutukluyu Katletmek İnsanlık Suçudur Muradınıza Erdinizmi bari, Kurtardınızmı Vatanı Her Zaman Bu Ülkenin Tarihinde Sola Karşı Katliamlar yapılmıştır.Şimdilerde Cezaevlerinde (Bu Ve buna Benzer Olaylarla İlgili)Ağalar Demokrasi Havarisi Kesilen Paşalar Komutanlar var Bakın Sizi Kimler Yiyiyor kime hizmet ettiğiniz ortada

  taslar yerli yerine, - seyhan62

  s,saymaz 90 li yillar. ve takip eden yillarda,yapilan katliyamlarin,faiili bellilerin,saniklari ve suphelileri,DEVLETIN EMRI,MGK. TAVSIYESI vs gerçege yakin ifade vermekten uzak durmaya,devleti MGK yi ustlerini korumaya çalisir,sisli havada kaçamak ifadeler yogunlukta idi,anlasilan devletin,bu zat ve benzerilerileri ile. olan isleri sona ermis,bunlarda bu gelismelerin farkina varip kaçamak ifadelerden uzaklasmaya çalisiyorlar,taslar yerli yerine oturacak gibi gozùkuyor,sonunda devlet yaptiklar ile yuzlesecek duruma dogru gidiyor,

  hepsi ayni!! - b adali

  Dun kendine kemalist diyen:Ulusalci, kafa tasci,katil, katliamcilar iktidardi. Bugun ise:gerici,cagdisi yobaz,yabanci istikbarat azanlari iktidarda. Ortak noktalari:devrimci,demokrat dusmanligi,katliamci,Alevi,Kurt vb azinlik dusmanligi. Sonuc: biz bu zihniyetleri mahkum etmedikce bu ulkede demokrasi asla var olmayacaktir.